מאות משתתפים בכנס אזורי


הצלחה לכנס ההתנגדות להקמת שדה תעופה ברמת דוד שנערך בקרית טבעון בשיתוף עמק יזרעאל, מגידו ורמת ישי. אייל בצר: "התפקיד שלנו הוא לשנות את האיוולת הזו. החלופה הטובה ביותר היא בדרום בנבטים, זה צריך להיות השדה הראשי. חייבים לעצור בכל מחיר את ההחלטה ולפעול יחד, אנו המנהיגים וגם אתם הציבור. ברגע שתתקבל החלטה אנו נפעל במלוא המרץ בבג"צ".

 

משלבים כוחות בהתנגדות להקמת שדה משלים לנתב"ג בעמק – השבוע התקיים כנס ההתנגדות באולם צוותא בטבעון. הכנס התקיים במעמד ראשי הרשויות טבעון – עו"ד דוד אריאלי, מגידו – איציק חולבסקי, רמת ישי – עפר בן אליעזר ועמק יזרעאל – אייל בצר. עוד השתתפו בכנס, חברת הכנסת יעל פארן, מנכ"ל מועצת הנגב – יוהן אטלן, פרופ' שלומית פז, ראש החוג לגאוגרפיה באוניברסיטת חיפה ואלכס גן, אל"מ במיל. טייס קרב תושב המועצה וחבר פורום ההתנגדות להקמת שדה משלים לנתב"ג בעמק.

 

מאות משתתפים הקשיבו לסקירות של אנשי מקצוע ואישי ציבור על ההשלכות של פרוייקט כה גדול על עתיד העמק ועל חייהם של רבבות תושבי האזור.

 

מנכ"ל מועצת הנגב, יוהן אטלן, הסביר מדוע ראוי ונכון להקים את השדה בנבטים והבהיר כי בכוונת מועצת הנגב להעניק רוח גבית לתושבי הצפון המעודדים הקמת שדה תעופה משלים בדרום. ח"כ יעל כהן פארן מהמחנה הציוני, החברה בוועדת הפנים והגנת הסביבה אמרה שחייבת להיות התנגדות ציבורית עזה, מאבק ארוך שייקח שנים רבות של דיונים בבתי משפט וידחה את מועד הביצוע בעשור לפחות. "חייבים לעצור את הקמת השדה ברמת דוד ובכל מחיר" הדגישה.

 

ראש מועצת טבעון, דוד אריאלי: "אני קורא לתושבים להירתם למאבק החשוב הזה - עדין אפשר לשנות את רוע הגזרה. אני רוצה שנצא מהכנס עם הידיעה שהנושא הוא בדמנו ובהגיע יום פקודה נצא למאבק עיקש, אגרסיבי ונתנגד באופן נחרץ וחד משמעי ובכל הדרכים החוקיות שהמדינה מאפשרת לנו האזרחים".

 

פרופ' שלומית פז- ראש החוג לגאוגרפיה באוניברסיטת חיפה עמדה על ההשלכות הסביבתיות של הקמת שדה בעמק מבחינת מטרדי רעש וזיהום אוויר ואל"מ (במיל') אלכס גן - טייס קרב מרמת דוד הציג עובדות הנדסיות, ונתונים. גן: "טיסות ונחיתות כל 5 דקות, 230 מטר מעל ראשי תושבי קרית טבעון ו-130 מטר מעל ראשי תושבי רמת ישי, זה בין השאר האסון שעלול להיגרם לתושבים הגרים באזור אם חלילה יקום ברמת דוד שדה תעופה בינלאומי".

 

איציק חולבסקי, ראש המועצה האזורית מגידו: "המקום הנכון לשדה תעופה הוא בצפון הנגב, מבחינה לאומית אסטרטגית ודמוגרפית עתידית. שדה תעופה בעמק יחריב את העמק ולא יפתור את הבעיה. אנו צריכים להרחיב את שיתופי הפעולה עם הדרום ולפעול להקמת מטה משותף, פעיל ויוזם. כל הכבוד! למטה המאבק של התושבים שמחויבים, משקיעים ומסורים באופן מדהים".

עופר בן אליעזר, ראש מועצת רמת ישי: "הפתרון הנכון והאידאלי הוא שדה תעופה בנבטים. במדינת ישראל של 2040, הפיתוח יהיה בדרום. שדה התעופה בנבטים כבר קיים והוא מותאם להיות שדה תעופה בינלאומי, יש בו את המסלול הארוך ביותר במזרח התיכון. אין מדובר במגבלה צבאית, רק שהפתרון הטוב ביותר עולה הרבה כסף. חשוב לנו לרתום את ראשי הרשויות מהדרום למאבק. יש לנו הרבה עבודה והרבה תלוי בנו - מה נעשה ואיך נאבק וברוח הגבית שנקבל. ההתנהגות שלנו - הציבור היא שתקבע את העתיד."

 

בסיום הכנס נערך פאנל שאלות ותשובות ונרשמה התעניינות רבה בפעילות עתידית של ההתנגדות האזורית להקמת שדה משלים לנתב"ג בעמק.

 

בתוך כך, התקיימה השבוע פגישה בין ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל, אייל בצר עם ח"כ נורית קורן. השניים שוחחו על עמדת המועצה וההתנגדות להקמת השדה המשלים באזור. פגישה זו מצטרפת לשורה של פגישות שמקיים ראש המועצה עם שורה של אישי ציבור ובעלי תפקידים במטרה לרתום עוד ועוד גורמים להתנגדות להקמת השדה ולבחינה מחודשת של חלופת חיפה וחלופות נוספות.