המדינה בוחנת חלופות בעמק יזרעאל לחוות המכלים שתפונה ממפרץ חיפה

ראשי הרשויות בעמק התוודעו לאחרונה לתוכנית מתאר ארצית שמקדמת המדינה, במסגרתה נבחנות גם שלוש חלופות - כולן בשטחי עמק יזרעאל. בעקבות זאת, הם שלחו מכתב חריף לגורמים שונים בכנסת ובממשלה


כחלק מתוכנית מתאר ארצית 75 שמקודמת בימים אלו, המדינה בוחנת חלופות להקמת מתקן ענק, במקומם של אתר בז"ן וחוות המיכלים במפרץ חיפה, שיהווה אתר אחסנה ל-550 אלף טון של תזקיקי דלקים.

שלוש מהחלופות, אותן ממליצה הוועדה המיוחדת להמשיך ולבחון, ממוקמות בשטחי עמק יזרעאל והמועצות השכנות.

ראשי הרשויות באזור, שנודע להם לאחרונה על התוכנית, מתנגדים נחרצות לבחינת החלופות באזור ללא תיאום מראש עמן, ודורשים שיבוצע סקר בריאות מקיף על האזור כולו שיכלול, בין השאר, את צפי גידול האוכלוסייה והרחבת היישובים באזור ב-50 השנים הבאות.

ראשי הרשויות: אייל בצר - ראש המועצה, שמוביל את המאבק, אלי ברדה - ראש העיר מגדל העמק, סימון אלפסי - ראש העיר יקנעם, אבי אלקבץ - ראש העיר עפולה, עובד נור – ראש המועצה האזורית הגלבוע ועבד אלכרים זועבי - ראש המועצה האזורית בוסתן אל-מארג' כולם דורשים לעצור מיד את קידום התוכנית, עד לסיום הליך זה.

הליך התכנון החל לאחר אישור החלטת הממשלה במרץ 2022, במסגרתה החלה הנעת התוכנית 'תמ"א 75' שבמסגרתה צפויים להיסגר מפעלי בז"ן, המפעלים הפטרוכימיים וחוות המכלים במפרץ חיפה, לטובת תכנון חדש שנועד בין היתר לשפר את איכות האוויר והסביבה של תושבי המפרץ. כחלק מהחלטת הממשלה, יש לאשר תוכנית מתאר מפורטת להקמת מתקנים מוגנים לאחסון 550 אלף טון תזקיקים (בנזין, סולר ודלק מטוסים) הכוללים יכולת ניפוק של 275,000 טון בחודש וכן, חיבור למערכת פריקה מן הים בצפון הארץ.

בנובמבר האחרון, הוקמה ועדה מיוחדת - 'ועדת העורכים', שהתכנסה לדיון ראשון לצורך תכנון החלופות למערך שיחליף את מערך ניפוק הדלקים הקיים היום בבז"ן. הוועדה מורכבת מנציגי מנהל התכנון, רשות מקרקעי ישראל, משרד האנרגיה, המועצה הלאומית לכלכלה, המשרד להגנת הסביבה, משרד הכלכלה והתעשייה ומשרד הביטחון.

כיום מצויה תוכנית תמ"א 75 בשלב מקדים של הליך התכנון, לאחר שנבחנו על ידי צוות התכנון 20 אתרים - שמונה מתוכם נבחנו בקריטריונים שונים ואושרו להמשך תכנון. מבין שמונת האתרים בצפון הארץ, המליצה הוועדה על שלושה אתרים שלדעתה יש בהם יתרונות להמשך תכנון, ביניהם שני אתרים בשטחי הרשויות בעמק: אתר רקפת א' - בסמוך ליקנעם עילית, ואתר נעורה - ליד אזור התעשייה 'אלון תבור' הסמוך ליישובים גזית, עין דור, אחוזת ברק ודברת וכן, לעיר עפולה. חלופות נוספות שנבחנו ואולי בהמשך ישובו לתכנון, הן מחנה עמוס ליד עפולה ובסיס מעלול שנמצא בסמוך לשטח בו עתידה לקום שכונת ההרחבה במגדל העמק.

ראשי הרשויות בעמק שלחו השבוע מכתב חריף לשרה להגנת הסביבה - עידית סילמן, ולחבר הכנסת יעקב אשר - יו"ר ועדת הפנים, ומכתב נוסף לרפי אלמליח - מנהל מינהל התכנון. במכתב הם מבקשים לעצור את התכנון לחוות הדלקים, עד שיבוצע סקר בריאות מקיף.

"לא נסכים כי מפעלים ותשתיות שהוכרו על ידי המדינה כפוגעים בבריאות הציבור, ימוקמו באזורנו ויסכנו את חיי תושבינו", כתבו ראשי הרשויות והוסיפו כי הם "מוחים על כי תהליך תכנוני בעל השפעות מרחיקות לכת על איכות האוויר באזורנו כמו גם, חלילה, איום על בריאות תושבינו, נעשה מעל ראשינו בלי לערב את ראשי הרשויות באזור, באופן מובנה, בתוך תהליך התכנון. "אנו מתנגדים נחרצות לבחינת חלופות באזורנו ללא תיאום מראש עם הרשויות, ורק לאחר שיבוצע סקר בריאות מקיף על האזור כולו ושיכלול בין השאר את צפי גידול האוכלוסייה והרחבת היישובים באזורינו ל-50 שנים הבאות. התהליך חייב להיעשות בשיתוף פעולה עם ראשי הרשויות. אנו מבקשים לעצור את הליך התכנון ולקיים דיון דחוף בוועדת הפנים והגנת הסביבה בכנסת, בהשתתפות ראשי הרשויות והשרה להגנת הסביבה".

אייל בצר - ראש המועצה שמוביל את המאבק, אמר השבוע שלא ייתן יד להמשך התכנון מבלי שיבוצע, כאמור, סקר בריאות שיבחן את השפעת הדלקים על הסביבה: "יש בשורה טובה לעם ישראל, בפינוי חוות הדלקים במפרץ חיפה וזה בסדר, אבל הבעייה שרוצים להעביר אותם לאזור שלנו", אמר בצר, "נכון לרגע זה, כל מה שאנחנו מבקשים הוא לעצור את התכנון. התכנון שהתקיים עד היום, נעשה על פי שיקולי נוף, שטחים פתוחים והשפעה על הסביבה, מבלי לבחן את ההיבט הבריאותי. לא ייתכן שכדי להקטין את העומס והבעיה הבריאותית באזור אחד, מעבירים את הבעיה לאזור אחר. במכתבנו, פנינו לגורמים הרלוונטיים והדגשנו שאנחנו מתנגדים לתכנון ללא תיאום מראש עם הרשויות, ורק לאחר שיבוצע סקר בריאות מקיף באזור כולו. "

במכתב נוסף, שנשלח מאת ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל - אייל בצר וראש העיר עפולה - אבי אלקבץ אל מ"מ שר הבריאות - יואב בן צור ולגורמים נוספים במשרד, ציינו בצר ואלקבץ כי חוות הדלקים הינה "תשתית בעלת סיכון בריאותי לציבור" ודרשו ממשרד הבריאות לערוך סקר בריאות "לאור חשש כבד שיש לנו כלפי ציבור התושבים והעובדים המסורים באזורי התעשייה והתעסוקה שלנו, שחלקם סמוך מאוד לחלופות מיקום שהוגדרו לתשתית בתמ"א 75".

עוד דורשים ראשי הרשויות שייערך תיאום מלא עם מהנדסי המועצות, ושיהיו מעורבים בסקר הבריאות שייערך.

"בהתחלה, לא ידענו על התוכניות וברגע שנודע לנו, ביקשנו שיחה. התקיימה שיחת זום שבה הוצגו החלופות ולאחריה, ביקשתי שישלחו חומרים. כך, לאט-לאט, נחשפו כל החומרים. אנחנו לא מתנגדים סתם - אנחנו מאוד מוטרדים מנושא הבריאות!", הוסיף בצר, "כשישבנו עם מינהל התכנון ראינו שהם קבעו את המיקומים לא לפי שיקולי בריאות, אלא לפי שיקולים של השפעה על הסביבה ופגיעה בנוף."

גם השיקול הבטיחותי לא נלקח בחשבון, כאתר רגיש שעלול להוות מטרה לפגיעה. "אלון תבור הנו מטרה אסטרטגית, משום שיש בו תחנת חשמל, וגם שדה התעופה הצבאי ברמת דוד הוא מטרה מאויימת בטילים. אנחנו מקווים מאוד שהתכנון ייעצר וממתינים לתגובתם. אם זו לא תתקבל, נדרוש פגישה דחופה של כל ראשי הרשויות עם השרים הרלוונטיים", סיכם ראש המועצה.

מכתב ראשי הרשויות שנשלח לחבר הכנסת יעקב אשר - יו"ר וועדת הפנים ולגברת עידית סילמן - השרה להגנת הסביבה, בנושא תמ"א 75 אתרי אחסון  גז פחמימני מעובה (גפ"מ) ותזקיקים – דרישה להפסקת הליך הבדיקה והתכנון