יקב ציפורי: לטעום את עמק יזרעאל

ביישוב ציפורי עוסקים בגידול כרמים ועשיית יין, מזה 2000 שנה. יקב ציפורי של עמוס ועפרה גוירצמן, מציע שפע של טעמים מפתיעים המגלמים בתוכם את הטבע והיופי של המקום ושל העמק


כרמים ביקב ציפורי

יקב ציפורי הוא אחד מיקבי הבוטיק באזור עמק יזרעאל. כרם קטן, יקב פעיל ומרכז מבקרים פסטורלי בבית אבן עתיק יוצרים שלמות מיוחדת שמהולה בטעמי היין המיוחדים שמייצר היקב המשתנים מידי שנה בהתאם לתנאי הטבע. על השלמות הזו אמונים עפרה ועמוס גוריצמן, שהגיעו לציפורי לפני 40 שנה בקירוב – זוג צעיר שביקשו לחיות חיי טבע ולהתפרנס מחקלאות.

במשק החקלאי של בני הזוג גדלו לאורך השנים זיתים, תאנים ורימונים, אך עם הדלדלות ענף החקלאות, את עיקר פרנסתם עשו בעולמות ההייטק – תחום עם אתגר ועניין רב, אך הלב תמיד חיפש אחר החיבור לטבע ולחקלאות. במהלך השנים למד עמוס איך מייצרים יין, ולפני 17 שנים הקים בחצר הבית יקב ביתי שבו התנסה בייצור יינות שונים. לפני שש שנים, לאחר שפרש מעבודתו, התמסר באופן מלא אל היקב ויחד עם עפרה פתחו מרכז מבקרים מצליח, המציע טעימות יין לצד מטעמים מקומיים מיישובי האזור.

כל שנה היא הרפתקה
לפני כשש שנים, ניטעו הכרמים עבור היקב, וכיום הם מספקים את הענבים לכל היינות האדומים והרוזה, ואילו את הענבים עבור היינות הלבנים רוכשים  מכרמים שונים בארץ. עמוס מספר: "באזור ציפורי מייצרים יין כבר 2,000 שנה והוא אזור טוב לגידול ענבי יין. בכרם שלנו נטועים שלושה זנים: זן המרסלן - קל לגידול ומתאים מאוד גם לבלנדים, רוזה וליינות זניים, והזנים פטיט סירה ופטיט ורדו. פטיט סירה קשה יותר
לגידול בגלל האשכול הדחוס והפגיע שלו. הכרמים ניטעו בתוך ואדי עם רוח טובה ואוורור טוב, המאפיינים את אזור ציפורי.

מספרים שרבי יהודה הנשיא, שהתגורר במקום ואף ערך וחתם בו את המשנה, בחר בציפורי בשל הרוח התמידית במקום, שסייעה לו להתמודד עם מחלת האסטמה ממנה סבל, ומוסיף:
"חשוב לנו לבטא את טעמי המקום והטבע ביינות שאנחנו מיצרים ולכן משתדלים שלא להתערב מידי בתהליך. כל שנה היא הרפתקה והתוצר שאנו מקבלים הוא מה שהטבע מציע - תלוי באופי האקלים, כמות הגשם, חום הקיץ ופרמטרים שונים המשפיעים על רמת החומציות, הסוכר, ורמת הטאנינים שמשפיעה על המרירות והאפיצות של היין. בטעימות הנערכות ביקב ניתן לטעום יין מאותו זן ענבים משנים שונות ולהבחין בהבדלי טעם ניכרים ומעניינים ,הנגזרים מתנאי הגידול המשתנים משנה לשנה."

כל היינות שמייצר יקב ציפורי הם יינות יבשים. גם יין גוורץ, שמסורתית הנו יין חצי יבש ומתוק מיוצר כיין יבש – מה שמדגיש את טעמי הפרי ומועדף על ידי רבים מהטועמים. ליקב קטן, מספר סוגי היינות מגוון וכולל יינות זניים שונים, בלנדים אדומים, לבן ורוזה.

מעגל של שלמות
שמו של עמוס הוזכר כבר בכתבות קודמות על ידי צעירים, להם שימש כחונך ומקור לעזרה מקצועית ותפעולית. "באתי אל תחום היין מתחום ההייטק התחרותי והופתעתי לגלות את הפתיחות הרבה, שיתופי הפעולה ופירגון בין קולגות – כולם בעד כולם וזה מאוד כיף" הוא משתף. "בציפורי יש עוד צעירים שמייצרים יין ואני שמח לעזור להם בתהליך הצמיחה. באותה מידה, גם אני מקבל סיוע מיקבים מנוסים ומצליחים, כמו יקב סריג ויקב משק אופיר".

עמוס מתאר את תהליך עשיית היין מהכרם אל היקב ואל המבקרים - כתהליך יפה ושלם: "יש כאן את כל ההיבטים של עבודה חקלאית בשדה, החיבור לטבע, גידול הענבים, הטיפול בפרי ועשיית היין. כל דבר בתהליך מאוד יפה – כל היופי הזה מגיע לבקבוק שאנשים נהנים לשתות. בסופו של דבר, האדמה היא שמייצרת את הרוח הטובה", הוא אומר ומבקש לציין כי כל היופי הזה, כמו גם מרכז המבקרים הנעים של היקב – הנו פרי יצירתה של עפרה אשתו, שגם עיצבה את התווית היפה עם סמל היקב – יונק הדבש, המתעופף ומעטר את הגינה הנעימה של מרכז המבקרים. עפרה היא גם הרוח החיה של השיווק והאירוח ביקב.

ביקב ציפורי תוכלו להתארח בתיאום מראש וליהנות מטעמים מעניינים שאוצרים בתוכם את עמק יזרעאל כולו, את ההיסטוריה המרתקת שלו ואת האהבה הגדולה של עפרה ועמוס גוירצמן לטבע ולעשייה מבורכת.

לפרטים נוספים ויצירת קשר - בקרו אותנו  בדף הפייסבוק

יקב ציפורי
צילום: אבי חיימוביץ

יקב ציפורי