המאבק נגד הקמת שדה התעופה בעמק יזרעאל


ביום שלישי האחרון התקיים דיון חשוב במועצה הארצית לתכנון ובניה בנוגע לתסקיר הסביבתי של שדה התעופה המשלים, בו השתתפו בכירים מהמועצה וממועצת קרית טבעון דודי אריאלי. הדיון התקיים מיד בתום טקס חילופי התפקידים בראשות המועצה הארצית בין אביגדור יצחקי היוצא ויושב הראש הנכנס - זאב ביילסקי. הדיון עסק בהוראות לתסקיר הסביבתי שיבוצע בשתי החלופות לנמל התעופה הבא של ישראל.

 

נזכיר כי בנובמבר האחרון, בעקבות לחץ של ראשי המועצות בצפון, החליטה המועצה הארצית להורות על תכנון מפורט של אתר נבטים ושל אתר רמת דוד, שבסיומו יחזור לשולחנה של המועצה הארצית ולא יועבר לות״ל (הועדה לתשתיות לאומיות).

 

בצעד יוצא דופן, נתן זאב ביילסקי יושב הראש הטרי, רשות דיבור לנציגי מטה המאבק ולנציג התושבים. נציג מטה המאבק גיל דייגי, אמר כי מטרת המתנגדים לשדה בעמק אינה להתנגח עם איש, כי אם לעזור ולסייע למדינה להגיע למסקנה המתבקשת שהיא הפרחת הנגב והגשמת חזון בן גוריון ובד בבד שמירה על עמק יזרעאל. נציג התושבים תושב קרית טבעון, פיני אלמוג, פנה לחברי המועצה ואמר כי יש בידם הזדמנות למנוע עוול היסטורי, לא עבורנו, כי אם עבור ילדינו ונכדינו. בשיאם של הדברים, הגישו הנוכחים שי סמלי לביילסקי, אלומת שיבולים שנקטפו מעמק יזרעאל ובצידם בקשה כי יסייע למנוע את הרס העמק כדי שכל עם ישראל יוכל להמשיך להנות מגידולים אלה.