'ותיקים למען ותיקים'

הסתיים המחזור הראשון בהכשרת מדריכי דיגיטל קהילתיים במועצה


הדרכה דיגיטלית בקהילה הינה תחום עיסוק חדש, המתאים לאנשים בעלי אוריינטציה טכנולוגית וניסיון בהוראה או הנחיית קבוצות.

תכנית ההכשרה 'ותיקים למען ותיקים' יסודית, מעמיקה ומקנה ידע מקצועי בתחום הטלפונים החכמים, שיטות הדרכה פדגוגיות, כלים לשיווק כולל בניית תדמית דיגיטלית, הדרכה לבניית בסיס לקוחות ועוד.

מבוגרים רבים מרגישים שאינם מצליחים להדביק את הפער הדיגיטלי וחווים תחושה של תלות ותסכול. עיסוק זה מאפשר למדריכי הדיגיטל להעצים אנשים בקהילה מבחינה טכנולוגית ורגשית, באמצעות יצירת תחושה של מסוגלות ועל כן, עיסוק זה נחשב מבוקש, מאתגר ומתגמל.

ההכשרה מורכבת משלושה שלבים: בשלב ראשון - הכשרה פרונטלית, בשלב שני - התמחות מעשית בשטח ובשלב השלישי - מדריכים שעברו את שלב ההתמחות המעשית בהצלחה, יוכלו להשתלב במערך ההדרכה הארגוני בתשלום, ולקחת חלק בבניית הקהילה הדיגיטלית החדשה שלהם.

השבוע, הסתיים מחזור ההכשרה הראשון של מדריכי הדיגיטל הקהילתיים, שהתקיים במסגרת פעילותה של עמותת ותיקי עמק יזרעאל, בתמיכת קרן העזבונות והאפוטרופוס הכללי.

תמי אידלשטיין מנהלת התרבות והפנאי בעמותת ותיקי עמק יזרעאל, סיפרה: "במהלך השנתיים האחרונות, עם פרוץ הקורונה, הואץ המחקר שחשף את הצורך הבלתי מתפשר בהיערכות לצמצום הפערים הדיגיטליים והקניית אוריינות דיגיטלית לאוכלוסייה הוותיקה. ביולי 2021 גיבשה המדינה מפת מדדים להזדקנות מיטבית. מדדים אלה מצביעים, באופן חד משמעי, על אוריינות דיגיטלית כגורם משמעותי ואף מכריע בשמירה על איכות חייהם של הוותיקים בפרמטרים של בריאות, משמעות וחוסן כלכלי. מידע חשוב זה, הוא שעומד מאחורי הדחף שלנו לחבור לתוכנית 'ותיקים למען ותיקים' ולאפשר לראשונה, כאן בעמק, הכשרה של מדריכי דיגיטל. אני גאה על כך שקמה כאן קבוצה איכותית ומקצועית, יוצאת דופן, שתשמש מובילה בתחום לקבוצות שיבואו אחריה."

לי יהב מנהלת אגף קהילה ורווחה: "שיתוף הפעולה עם התוכנית 'ותיקים למען ותיקים' מאפשר, לראשונה בעמק, לבנות שירות חלוצי רלוונטי לוותיקים והוותיקות בעמק. הקורונה חייבה את כולנו להיות בעלי יכולות דיגיטליות, על מנת לתקשר זה עם זה ולצרוך שירותים. ותיקות וותיקים שהצליחו להשתמש באמצעים דיגיטליים, חוו פחות בדידות וחוסר אונים. מסיבה זו, הקמת הקבוצה של מדריכי הדיגיטל כה משמעותית וחשובה, ומדגימה שוב את הערך בבניית חוסן אישי וקהילתי גם יחד."

בוגרות התוכנית ותיקים למען ותיקים

ותיקים למען ותיקים - סלפי

צילום: אפרת חורב