יקב משק אופיר: יקב בוטיק ומכוורת

יין טוב ומשובח הוא תוצאה של תהליך שלם המתחיל בעבודת האדמה וממשיך בייצור יזרעאלי מקומי, שיש בו המון אהבה ומשפחה אחת גדולה. הכירו את משפחת אופיר מאלון הגליל, שמגדלת כרמים ודורות של חקלאים


יינות ודבש יקב משק אופיר- צלם אבי חיימוביץ
צילום: אבי חיימוביץ'

יקב משק אופיר הוא למעשה שם נרדף לחקלאות הארץ ישראלית הטובה, שיש בה שילוב מושלם בין חיבור לאדמה, שורשים עמוקים והתפתחות תמידית קדימה, אל עבר העתיד. את המשק שביישוב אלון הגליל הקימו צביקה והדס אופיר - זוג צעיר שהגיע ליישוב החדש עם הקמתו ב- 1984. השניים, שנולדו למשפחות חקלאיות חלוציות, החלו את דרכם במשק ממאה נחילי דבורים שקיבלו מאביו של צביקה. לצד הדבורים שכבר התעופפו באוויר, החליטו שכדי להתחבר לאדמה שהם כל-כך אוהבים, יטעו כרם ענבי מאכל. ביולי 1986, ביום שבו נולדה בתם הבכורה אדווה – ניטע גם הכרם הראשון.

'מגדלי יין' – מחברים בין אדמה ליין טוב
עם התרחבות המשפחה, החליטו צביקה והדס אופיר להמיר את הכרם שלהם לכרם ענבי יין והרכיבו על בסיס הכרם הקיים ענבי יין מסוג קברנה ומרלו. בהמשך, נטעו גם את זני הסנג'ובזה, פטיט סירה ומרסלן – שהגיעו מאזורים בדרום צרפת ובטוסקנה שבאיטליה, שיש בהם אקלים דומה לזה הארצישראלי. 

כבר בעשור הראשון, קיבלה התוצרת תשבחות רבות וכל הענבים נמכרו ליקבים ישראלים, עד שבשנת 1999 החליט צביקה לנסות את דרכו בייצור יין והחל לקחת קורסים אצל מומחים בתחום. "אבא שלי הוא חקלאי שחושב תמיד קדימה ומחפש דרכים להתפתח עוד ועוד", מספרת אדווה אופיר. "הבחירה שלו לעסוק גם בייצור יין באה מתוך האדמה, מתוך גידול הענבים בשטח. לא סתם אנו קוראים לעצמנו 'מגדלי יין' והיקב שלנו הוא ''Estate Winery- יקב אזורי המייצר יין רק מענבים הגדלים במקום. היין שלנו הוא ביטוי של הזנים המיוחדים שגדלים כאן, כשלמעשה כל שנה מתקבל יין מעט שונה ואחר, בהתאם לתוצרת."
אדווה מסבירה כי טעמו של היין המיוחד המיוצר ביקב משק אופיר הוא גם טעמו של טריאר אלון הגליל – זאת אומרת של כל מאפייני הקרקע: אדמת הטרה-רוסה הגירית והאדומה שבמקום, גובהו של האזור כ-200 מטר מעל פני הים, מזג האוויר וכמובן המגדלים עצמם, המשפיעים כולם על הזנים ועל טיב התוצרת.
בשנת 2001 נפתח לראשונה היקב שנקרא 'יקב יפתחאל' על שם ההר שעליו נמצא הישוב אלון הגליל, בשותפות עם חברי המשפחה. ב-2004 הצטרף אל היקב כיועץ היינן המנוסה קובי טוך ונבנה מרתף ייעודי ליקב. כיום, לאחר 21 שנות פעילות ענפה, שונה שמו ל'יקב משק אופיר' ודור הבנות והבנים של משפחת אופיר הצטרף לניהול ולתפעול השוטף. היקב מיצר כ-10,000 בקבוקים מדי שנה, הכל בעבודת יד.

מטעמים, יין ואמנות בלב המשק
כל מי שמגיע ליקב משק אופיר לא יכול שלא להתרשם מהבקתה המיוחדת, הניצבת במרכזו ומשמשת כמרכז מבקרים ומרכז תרבות אזורי. כמו סיפורה של המשפחה, גם סיפורה של הבקתה מרתק ויוצא דופן וראשיתו בשנת 1840 בווסט ווירג'ינה, שבארה"ב. הבקתה, שקורותיה נחטבו בגרזן מעצי ערמון ואלון, נבנתה על-ידי מהגרת סקוטית ולאחר שנים רבות נקנתה ופורקה על ידי אלן רדלי – אמריקאי שהתנדב בקיבוץ גבע והתאהב בארץ ישראל. חלומו של אלן היה לבנות את הבקתה בישראל, אך משזה לא הסתייע בידיו, התנדבה משפחת אופיר לאכסן עבורו את הקורות בשטחה. לאחר עשר שנים פנה צביקה לאלן וביקש לקנות את העצים. אלן הגיע לישראל במיוחד עם בנו ויחד עם צביקה הקימו את הבקתה מחדש בשיטת כנפי היונה – בניה המשלבת את הקורות כשתי וערב ללא שימוש במסמרים.

את הבקתה המיוחדת תרם אלן למשק אופיר והיא משמשת עד היום כמרכז מבקרים פתוח וחנות המשק. הקומה השנייה של הבקתה היא גלריה חברתית, המציגה תערוכות אמנות מתחלפות של יוצרים ישראליים. במרפסת הבקתה ובחורשת האקליפטוס הנעימה שמסביבה, מוזמנים המבקרים ליהנות מטעימות של יין, דבש, שמן זית, גבינות ומטעמים שונים תוצרת משק אופיר ומשקי בוטיק מקומיים נוספים.

אדווה מספרת כי המשק מציע למבקרים מגוון חוויות מרתקות, ביניהן: חווית טעימות מודרכת עם סיור ביקב ובמשק הכוללת כניסה לעולם החקלאות וטעימות של יין לצד גבינות, לחם מחמצת ומטבלים, וכן חווית פיקניק, ממנה אפשר ליהנות בשטח הנעים של המשק או לקחת לדרך. כל המבקרים במקום מוזמנים לטעום מתשעת סוגי הדבש של המשק ולבקר בתערוכות המתחלפות – ללא עלות.

לצד הסיורים והטעימות, מתקיימים במשק אופיר גם אירועים רבים לאורך השנה. בנובמבר חוגג היקב את חגיגות הבוז'ולה – יין צעיר שיוצר מהבציר האחרון של אותה שנה, ולפני פסח נערך יריד יין מקומי. בימי שישי עורך המשק שיתופי פעולה עם פודטראקים ועסקים מקומיים נוספים. גם בשבת יכולים המבקרים ליהנות ממטעמי המשק ומהחוויות המתקיימות.

"בכל האירועים והסיורים שלנו, כמו גם בתהליך גידול וייצור היין, שותפים שלושת הדורות של המשפחה: ההורים, הבנים והנכדים", מסכמת אדווה. "החקלאות זורמת בדמנו ואנו שמחים להעניק מחוויית האדמה והיין המשובח שלנו למבקרים שמגיעים אלינו".

לפרטים נוספים ויצירת קשר - בקרו אותנו באתר  או  בדף הפייסבוק

צילום יקב משק אופיר- צלם מורן קורן

כרם יקב משק אופיר- צלם מורן קורן

יקב משק אופיר- צלם מורן קורן

צילום: מורן קורן גודמן