יקב טוליפ

יקב טוליפ, שיחגוג בשנה הבאה 20 שנה להיווסדו, הוא אחד היקבים המיוחדים ביותר בארץ, המייצג במהותו את הייצור האיכותי של עמק יזרעאל, כמו גם את הלב והנשמה של העמק.


יקב טוליפ

יקב טוליפ - יין איכותי של אנשים מיוחדים

יקב טוליפ הוא קודם כל הגשמת חלום – חלומה של משפחת יצחקי מטבעון להקים מיזם שעוסק ביין איכותי שהם כל-כך אוהבים. כתושבי טבעון, היה ברור למשפחה כי המיזם המיוחד שיקימו לא יהיה שלם ללא האנשים המיוחדים שיעבדו בו – חברי כפר תקווה, המהווים חלק בלתי נפרד מהיישוב טבעון.

כפר תקווה, שהוקם בשנות ה-60 של המאה הקודמת על-ידי משפחות לילדים עם צרכים מיוחדים, הוא ביתה של קהילה מיוחדת, שחבריה משתלבים בעבודות השונות ביקב – בטיפול בכרמים, בייצור היין, בלוגיסטיקה של היקב ובאירוח המבקרים.
"חברי כפר תקווה הנם חלק אינטגרלי מהצוות שלנו", מספרת ליטל רוט, מנהלת מרכז המבקרים של יקב טוליפ. "משפחת יצחקי ומשפחת ויסמן, שחברה ליקב טוליפ בשנת 2012, חולקות ערכים משותפים של יצירה איכותית ועשייה חברתית. יחד, הן פועלות על-פי ערכים של שוויון הזדמנויות לבעלי מוגבלויות, בתוך היקב ומחוצה לו".

"יין טוב מתחיל בכרם"
את היינות של יקב טוליפ אפשר להגדיר בפשטות כיינות איכותיים ופורצי גבולות. את האיכות הם מטפחים ביקב, כבר בשלב בחירת הכרמים והזנים המדויקים, בעזרת יועצי הכרמים המובילים בתחום. "אנחנו כל הזמן חוקרים את הקרקעות והכרמים שלנו ואת שיטות הגידול והייצור, ושואפים לדיוק היין והתאמתו לקהל, לצד אמירה חדשנית, ייחודית ומעניינת", מסבירה ליטל.

על תהליך הייצור כולו ממונה היינן דוד בר אילן. ראשיתו של התהליך מתחיל בכרמים המובחרים שבבעלות היקב, הממוקמים ברמת הגולן, בגליל העליון, בבקעת הנדיב ובהרי יהודה. לדבריה של ליטל, "מאחר ויין טוב מתחיל בכרם, יש לנו שליטה מלאה על חומר הגלם שלנו. היחס האישי והייחודי הניתן לכרם, ממשיך בתורו לכל עינב ועינב בתהליך הבציר הידני והעדין, המבטיח כי סחיטת הענבים תתבצע רק בצורה מבוקרת, ביקב. לפני כניסת הענבים למכלי התסיסה, נערך מיון ידני נוסף של כל אשכול ובחלק מהזנים גם מיון גרגירי לכל עינב. כל חלקה מוכנסת למיכל תסיסה ועוברת טיפול ייחודי משלה, על-ידי דוד בר אילן היינן, שגם בוחר בפינצטה את החביות המתאימות לכל סוג יין שהוא מייצר".

כאשר תהליך ייצור היין כל-כך מוקפד וכל חבית נבדקת ונמדדת, נולדות סדרות מקוריות וחד פעמיות. בשנת 2018, זיהו דוד וצוות הייננים של היקב, שטעמו את כל החביות של ענבי זן המורבדר, כי טעמו באותה שנה היה שונה וייחודי. הם שמו שלוש חביות בצד ואלו הפכו ליין מורבדר יוקרתי מסדרת היינן.

יקב מאיה – הסיפור של ארץ ישראל בבקבוק
את הקו הצעיר והעכשווי של היקב מוביל קו המוצרים מאת מותג הבת של יקב טוליפ – יקב מאיה. "היינות המיוחדים של יקב מאיה הם פרי של שיתוף פעולה משני צידי הים התיכון עם יינן ויועץ כרמים יווני, שהוליד קו מקומי המתאים מאוד לקולינריה, לתרבות ולאקלים הישראלי הים-תיכוני. הענבים של יינות יקב מאיה גדלים רק באזור בקעת הנדיב ומספרים את הסיפור של ארץ ישראל בבקבוק - יינות קלילים וצעירים, מלאים באופי, אבל לא כבדים ו'פלצנים', שמתאימים למגוון רחב של אוכל ונגישים מבחינת המחיר", מסבירה ליטל בחיוך ומזמינה את המבקרים שמגיעים ליקב טוליפ לשאול גם על היינות של יקב מאיה.

חוויה קולינרית שלמה
את סיפורם של יקב טוליפ,  מותג הבת יקב מאיה וכפר תקווה, המהווה חלק בלתי נפרד מהמקום, תוכלו לשמוע במרכז המבקרים של היקב, המציע שלושה מסלולים שונים של טעימות: מסלול היכרות, מסלול טעימה מורחבת ומסלול טעימות של יינות הפרימיום המיוחדים. את הטעימות אפשר לשלב עם המנות הקלות, המוגשות במעדניה של מרכז המבקרים, המתאימות במיוחד לטעימות היין ויוצרות חוויה קולינרית שלמה. נציין, כי כל היינות והמעדנים המיוצרים ומוגשים ביקב הינם כשרים. המבקרים במקום יכולים ליהנות גם מביקור בפינת החי הטיפולית של כפר תקווה שנתרמה על-ידי משפחת ויסמן, הנמצאת בסמוך ופתוחה לקהל הרחב.

לחוויית הביקור ביקב טוליפ מצטרפים גם המון אירועי תוכן - הופעות, ערבי שף וערבי ג'ם (נגינה) מקומיים. "שווה להתעדכן באירועי התוכן הייחודיים שלנו, המביאים את התרבות המקומית אל תוך היקב", אומרת ליטל ומסכמת: "בואו ליהנות מאווירה יצירתית, אנשים טובים ויין מקומי טוב ואיכותי – ממש כמו העמק שלנו"!

לפרטים נוספים - לחצו כאן  
 

גבינות ויין

שלט הכוונה יקב טוליפ