המאבק בנושא נמל התעופה


מאז העדכון האחרון התרחשו כמה אירועים

ביום שלישי שעבר, התקיימה הצבעה בדיון פנימי במועצה הארצית לתכנון ובנייה, בנושא התסקיר הסביבתי המבוצע כעת בעמק יזרעאל ובנגב.

מהו תסקיר השפעה על הסביבה?

תסקיר השפעה על הסביבה הוא מסמך מקיף שנועד לבחון את ההשפעות הצפויות על הסביבה והתושבים באזור מסוים, כתוצאה מיישום תכניות פיתוח או בניה באזור. במקרה שלנו, נמל תעופה בינלאומי.

 

הדיון הפנימי המהיר, נקבע כאשר רשויות הדרום עדיין עסוקות באירועי סבב ההסלמה האחרון ורשויות הצפון, המרכז, יחד עם כל המדינה, עסוקות באירועי ערב יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל. המנהלת המשותפת לראשי הרשויות (צפון, מרכז, דרום) שביניהן גם המועצה האזורית עמק יזרעאל, הגישו בקשה לדחיית הדיון בשל האירועים האמורים- בקשתם לא התקבלה.  

הדיון התקיים, למרות שנציגים רבים לא הגיעו.

 

לדיון הזה, קדם הישג משמעותי של מנהלת הרשויות המשותפת יחד עם מטה המאבק נגד הקמת שדות התעופה בעמק יזרעאל, שלמעשה הצליחה לעכב את עבודת ועדת העורכים, בכמה חודשים.

היא עשתה זאת בזכות מעקב צמוד אחר עבודת הוועדה, איתור התנהלות בלתי תקינה והצפת הנושא לדרגים הרלוונטיים, בזכות עבודה מאומצת של אייל בצר- ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל, אבי סמוביץ'- סגנו, עופר בן אליעזר- ראש המועצה המקומית רמת ישי, עידו גרינבלום- ראש המועצה המקומית קריית טבעון, טל אל-על- סגן ראש עיריית באר שבע, שוקי ליס- נציג המועצה האזורית מגידו, אלכס גן- ראש המטה המקצועי של מנהלת הרשויות, יוהן אטלן- מנכ"ל מועצת הנגב, נדב שרון- מתאם הרשויות לנושא נמל התעופה וזיו ורהפטיג- נציג המועצה אל מול התושבים בנושא נמל התעופה. זאת, תוך שיתוף פעולה עם נציגי מטה המאבק של התושבים, הפועלים בנושא ללא הפסקה; גיל דייגי, צוף מויססקו יפלח, רועי יונס ועוד פעילים רבים.

 

בימים אלו, המדינה ממשיכה בביצוע תסקיר ההשפעה על הסביבה ואנחנו ממשיכים לעקוב ולפעול בהיבט זה, כדי למנוע את הקמת השדה בעמק שלנו. הפעילות שלנו מיועדת להוכיח למקבלי ההחלטות שהמשך קידום חלופת עמק יזרעאל מהווה בזבוז משאבים ומיליוני שקלים מקופת משלמי המיסים, בזמן שבנגב, בתוך שנתיים, יוכל להמריא מטוס אזרחי ראשון תוך חיסכון כלכלי משמעותי.

  

Save the date : אירועים קרובים הקשורים למאבק נגד שדה התעופה

9.6  יום ראשון – כחלק מהטקס המרכזי של הבאת הביכורים בנהלל- יוצב שולחן הסברה בו המעוניינים יוכלו לשמוע פרטים, לרכוש חולצות של מטה המאבק ולהירשם למעגל הפעילים.

12.6 יום רביעי – עולים לבג"צ בירושלים, להשתתף בדיון הראשון ב'בג"צ החלופות'; דיון חשוב בנושא האתרים האפשריים להקמת נמל תעופה המשלים הבא של ישראל.

20.6  יום חמישי – 'שמיים נקיים' – אירוע משפחות שישלב תצפית כוכבים (באדיבות 'מדע בעמק' - דר' מרינה ודר' גיא חץ) הסברים על המאבק ומיצג מחאה שיצולם מהאוויר.

 

מעוניינים לדעת עוד?

רשמו בפייסבוק "העמותה נגד הקמת שדות תעופה ברמת דוד" או "מקימים את נתב"ג 2 בנבטים"