ראש המועצה, אייל בצר: "מאמצינו נושאים פרי ואנו מקבלים הוכחה נוספת לקרקע הרעועה, עליה נשענים טיעוני משרד הביטחון"

ועדת החוץ והביטחון בראשות ח"כ רם בן ברק (יש עתיד), קיימה ביום שלישי החולף, דיון בנושא היבטי ישימות לשדה תעופה בינלאומי אזרחי במרחב נבטים שבנגב


יו"ר הוועדה קבע את הדיון, לאחר שקיבל את פניית חברי הכנסת מיכל רוזין, רון כץ, אמילי מואטי וצבי האוזר, שכתבו: "טרם החלטת הממשלה על ביטול שדה התעופה ברמת דוד, נבחנו במוסדות התכנון שתי חלופות אפשריות, שנבחרו לאחר סקר חלופות, שבחן אתרים רבים ברחבי הארץ ומצא כי שתי חלופות נכונות להמשך התכנון - רמת דוד שבעמק יזרעאל ונבטים שבנגב.

חלופת נבטים זוכה לתמיכה רחבה של השלטון המקומי בדרום, כמו גם של הציבור הרחב ושל מגוון רחב של ארגונים, העוסקים בנושא. מנגד, עומד חיל האוויר עם טיעונים על בעיות ישימות במרחב זה, שיגבילו או יפגעו ביכולותיו במרחב האימונים של הנגב. נדרש דיון משמעותי שיבחן טענות אלו, מול התועלות הכלכליות האדירות שיצמחו בנגב מהקמת שדה תעופה בינלאומי".

במהלך הדיון, נדונה סוגיית ישימות הקמת שדה תעופה בינלאומי אזרחי במרחב נבטים והוצגו עמדות בעלי העניין. נציג משרד הביטחון הודה בדיון כי מעולם לא נעשתה עבודת בחינה בנוגע לאפשרות להקמת השדה הבינלאומי בנבטים על ידי הגורמים המקצועיים במערכת הביטחון.

ח"כ רם בן ברק, יור ועדת חוץ וביטחון אמר בוועדה: ״אנחנו לא מדברים על שדה תעופה משלים - מדובר על שדה תעופה נוסף למדינת ישראל. את המציאות הקיימת אפשר לשנות, אבל אף אחד לא בדק כיצד ניתן לשנות אותה ולכן לא ניתן להצהיר שאי אפשר להקים שדה תעופה בנבטים. מדובר באירוע לאומי שמצריך חשיבה בראייה ארוכת טווח. חייבים לבחון את כל התרחישים הקיימים והאופציות הקיימות - לא רק את הנוחות".

עידו גרינבלום, ראש המועצה המקומית קריית טבעון ונציג מטה הרשויות המשותף, אמר בוועדה: ״הדיון היום הוכיח את הטענה המרכזית שלנו, שחיל האוויר ומשרד הבטחון נאבקים בכל כוחם כנגד הקמת שדה בדרום, בניגוד להנחיות הממשלה.
על חברי הכנסת לדרוש ממשרד הבטחון תשובות ברורות בנוגע לשאלה - כיצד ניתן להקים שדה בדרום. אנחנו מדינה שיש לה צבא ולא להיפך - מי שייקבע, אלו חברי הכנסת וממשלת ישראל. מצופה משר הביטחון ליישר קו ולדרוש מהפקידות המקצועית במשרדו לשתף פעולה ולא לגרור רגליים. אני מודה ליו"ר הוועדה רם בן ברק ולחברי הכנסת מכל סיעות הבית שתמכו בעמדה שלנו בקונצנזוס מוחלט.״

ח"כ מיכל רוזין, אשר יזמה את הדיון, אמרה בוועדה: "חלופת נבטים נתמכת גם על ידי התושבים וגם על ידי הרשויות המקומיות. אנחנו צריכים להסתכל על ביטחון בצורה רחבה - שדה התעופה בנבטים יקדם את הנגב ותושביו".

בהמשך לדיון בוועדה, התייחס אייל בצר, ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל: "משמח לשמוע את קול ההיגיון בדיון החשוב שהתקיים בוועדת החוץ והביטחון. שוב מאמצינו נושאים פרי ואנו מקבלים הוכחה נוספת לקרקע הרעועה עליה נשענים טיעוני משרד הביטחון, בכל הנוגע לשילוב תעופה אזרחית בשדה התעופה בנבטים. המועצה האזורית עמק יזרעאל והרשויות השותפות בעמק ובנגב, בשילוב אנשי המקצוע עתירי הניסיון שעובדים איתנו, ממשיכים בכל הכוח עד שיימצא הפתרון התעופתי הנכון לכל תושבי מדינת ישראל."

בהמשך לדיון בוועדה, התייחס עו"ד ניסן בן חמו יו"ר מועצת הנגב וראש עיריית ערד: "ראשי הרשויות בנגב כולם מברכים על המלצות הוועדה וכן על דבריו הברורים ותמיכתו של יו"ר הוועדה רם בן ברק ושל חברי הכנסת הנכבדים מכלל הסיעות. אני מאמין כי בהינתן הפקודה, צבא הגנה לישראל ידע להתמודד עם משימה לאומית וחשובה זו. הירתמותו של הצבא למהלך זה תוכיח, אחת ולתמיד, כי צה"ל הוא לא רק ערכי וחכם, אלא גם מנוע פיתוח משמעותי לאזור הנגב ולישראל כולה."

כשהנגב ממריא ישראל נוסקת