יקב יונה בציפורי

לצמוח יחד עם הכרמים


כמה פעמים בחיים זכיתם להיות שותפים לתהליך הקמה של יקב?
יקב יונה, בניצוחו של גל יונה, הוא ההזדמנות שלכם! מחוויית האירוח המדהימה, דרך ההיסטוריה המרתקת של עמק יזרעאל ועד לעתיד המבטיח של יזמות חקלאית צעירה – הכירו את יקב יונה;

יקב יונה

על אדמות היישוב הישן בציפורי שבעמק יזרעאל, גל יונה נטע כרמים יפיפיים - לשם הוא מזמין מבקרים ומטיילים להתארח ולטעום יין טוב, גבינות בוטיק ושמן זית משובח. יקב יונה, הנמצא כעת בשלבים הראשונים של הקמתו, מזמין את המבקרים לקחת חלק וללוות את תהליך הקמתו, הקורם עור וגידים.

גל יונה, מהנדס מכונות ומורה לפיזיקה, הוא חקלאי בנשמה, עם אהבה גדולה לארץ ישראל ולנופיה. הרעיון להקמת היקב נולד דווקא בגרמניה הרחוקה, לשם נסע למספר שנים עם משפחתו. בתקופה שבה אשתו למדה לדוקטורט, תרבות היין של אזור נהר הריין הגרמני גרמה לו להתאהב ולרכוש מקצוע חדש – יינן וכורם. את ניסיונו בתחום רכש בעיירה הגרמנית הינגלהיים, שם עבד בכרמים וכעוזר יינן במרתף היינות. גל התרשם מאוד מהחוויה המיוחדת שבה משפחה אחת יוצרת מחזור שלם: משלב גידול הכרם, דרך תהליך יצירת היין ועד לשלב האירוח, המזיגה והמפגש החברתי עם הלקוחות. אל הידע והניסיון שלו כמהנדס, הוסיף גל גם לימודי מינהל עסקים ובנה תוכנית עסקית שתאפשר לו להגשים את החלום, אך הפעם - בארץ ישראל.

יקב חברתי שכולו חוויה
ביקור ביקב יונה, הוא הזדמנות נהדרת להיות שותפים לתהליך ההקמה של יקב בוטיק, שמלבד יין טוב מציע גם חוויה בלתי נשכחת. הכרם הראשון של היקב ניטע בשנת 2019 והשני ב-2021, והוא עתיד ליהנות מבציר ראשון בשנת 2022. בינתיים, גל רוכש ענבים מכרמים ותיקים יותר, מהם הוא מכין יין משובח. בעתיד, יוקם היקב עצמו בין הכרמים שנטע בציפורי, ועד אז הוא מבקבק את תוצריו ביקבים שכנים.

הכרם שניטע השנה, בט"ו באב, מומן ברובו בעזרת האורחים שביקרו במקום לאורך השנה. כל מי שרכש שתיל ב-25 ₪, זכה בתעודה. לרוכשים ארבעה שתילים, הבטיח גל כוס יין ראשונה בחינם, בכל ביקור עתידי ביקב.

האורחים הרבים שהגיעו ותרמו, הזדהו מאוד עם ערכי היקב, הכוללים יזמות, ציונות וקיימות, והם כבר מוזמנים להגיע לנטיעות הבאות שמתכוננות בקרוב.

את האהבה של גל להכנת יין טוב, הוא חולק עם אהבה גדולה לטיולים ולמטיילים. בין הכרמים שנטע, עומד לו מבנה ישן ששימש כרפת של ההתיישבות הראשונה בציפורי, לאחר הקמת המדינה. מאז, עבר היישוב למקום סמוך ונוח יותר לגידול חקלאי. את המקום הפך גל לבקתה נחמדה על הדרך, עבור מטיילים בשביל ישראל ובנופי הגליל והעמקים. למבקרים בבקתה מומלץ לתאם מראש את הביקור מול גל, כדי שיוכלו ליהנות מעצירה נעימה עם נוף נהדר, ומשירותים, כגון: חשמל, מים, מקלחת ואינטרנט.

היסטוריה מפוארת ועתיד מבטיח
גל, שנולד וגדל בירושלים, התאהב בציפורי הקסומה. הנופים ירוקי העד, הצופים אל בקעת בית נטופה, תל ציפורי המרתק והמצודה שלמעלה - מקום נהדר באמצע, המאפשר לתושבי כל הארץ להגיע ולהתארח בצילו של עץ האלון שבין הכרמים, במרחק של שעה ורבע בלבד מהמרכז.

למרות שכיום רוב ייצור היין הארצישראלי נעשה בעיקר באזורים הגבוהים של הגליל, הגולן וירושלים, הגיתות הרבות, הנמצאות כמעט בכל גבעה באזור ציפורי, מלמדות אותנו על ההיסטוריה המפוארת של המקום בגידול כרמים וייצור יין.

 בביקור במקום, גל מספר על ההיסטוריה המגובה במחקרים מעניינים. אחד מהם הוא המחקר של ד"ר אלישיב דרורי, שחקר זנים ארצישראליים שגדלו לפני 2,000 שנה והצליב מידע גנטי שהתגלה בחפירות ארכיאולוגיות עם רקמות של גפנים שגדלו בר בשטחים, ברחבי הארץ. מתוך כמה עשרות מינים שהתגלו, גל בחר בזן 'יעל' – זן עם סיפור מעניין, שעתיד להפיק יין אדום משובח. המבקרים ביקב יונה יוכלו לשמוע את סיפורו וגם לטעום את היין, שיופק בקרוב.

עוד אחד ממאפייניו של עמק יזרעאל, משחר ההיסטוריה, הוא שפע של חקלאות ואנשים טובים. החקלאים והיזמים בציפורי חברו יחד, כדי להעניק למבקרים ביישוב ובנופיו חוויה רב חושית, עשירה ומגוונת, הכוללת טעמים טובים, עם דגש נרחב על קיימות. יקב יונה עצמו הוא חלק משותפות עם 'כפר ציפורי' המציע צימרים איכותיים, לצד בריכה מפנקת.
גל מזמין אתכם ליהנות, לטעום ולהתארח ביקב יונה, ולהיות חלק מהיצירה, ההקמה והעשייה של המקום.

סיורים בתיאום מראש - גל יונה 050-6679711
לפרטים נוספים - לחצו כאן