יקב שדות Sadot Estate Winery

חוויה יזרעאלית של יין, מטעמים ונוף משגע


 יופיו וייחודיותו של עמק יזרעאל הם מה שהופכים אותו לאהוב במיוחד. כרמים הגדלים בשדותיו של העמק ויקב מקומי, המייצר מהם יינות משובחים – הם המתכון לטעם יזרעאלי ייחודי, שאין באף מקום אחר!
הכירו את יקב שדות, בשדה יעקב –
Sadot Estate Winery

יקב שדות

המאפיין הגדול ביותר של עמק יזרעאל הוא שדות, הנפרסים אל המרחב בשלל גוונים של חום וירוק ומבטאים את השפע בעמק, החיבור לאדמה, הנוף הפתוח הממלא את הראות באוויר צלול, הפשטות. השדות הללו הם ההשראה שהובילה את משפחת לוי מהמושב שדה יעקב להקים את יקב שדות - יקב בוטיק יזרעאלי, הפועל בסגנון ייחודי, המקובל באירופה ובארה"ב ונקרא Estate Winery.

"ב-Sadot Estate Winery אנחנו מייצרים את היין שלנו רק מהכרמים שברשותנו, הממוקמים בסמוך ליקב עצמו, ולא משתמשים בענבים הגדלים אצל אחרים, או גדלים באזורים אחרים. מכאן, שטעמו המשובח של היין הוא למעשה הטעם המקומי המיוחד של עמק יזרעאל, הנפרש במלוא הדרו בפני באי היקב", מספר רועי לוי, מנהל היקב. ליקב מקומי יתרונות נוספים בכל הקשור לאיכות היצור. ראשית, בכך שהענבים הנבצרים עם שחר עוברים מיד ליקב ומתחילים בייצור היין, ושנית ביכולת לפקח על כל שלבי הגידול ולערוך שינויים מיידים, במידת הצורך.

"בחירת זנים טובים עושה יין טוב"
סגנון העבודה של יקב שדות, שהינו יקב מגידול ויצור מקומי בלבד, מחייב את בעליו לטעת את הכרמים בסמוך ליקב ולדייק את בחירת הזנים. לדבריו של רועי: "בחירת זנים טובים עושה יין טוב, ולכן בכרם הראשון שנטענו ב-2009 בחלקה המשפחתית שבצמוד ליקב, בחרנו בחמישה זנים מובחרים, המתאימים לגידול בעמק יזרעאל: שיראז, פטיט סירה, טנפרניו, סירה ומוסקט קנלי.

עם התרחבותה של הפעילות ביקב, נטענו ב-2016 כרם נוסף באחת מחלקות המושב, הכולל שישה זנים חדשים, שלושה מהם אדומים ושלושה לבנים: קריניאן, מרסלאן, פטיט ורדו, גוורצטרמינר, גרנאש בלאן ופרנץ' קולומבארד".

הבציר הראשון של הכרם השני החל בשנת 2019 וכיום מייצר היקב כ-20,000 בקבוקים בשנה, הנמכרים כולם בחנות המפעל שביקב. לפני ארבעה חודשים נטעו במושב כרם נוסף, שלישי במספר, שעתיד להגדיל את כמות הייצור של היקב עם הבציר הראשון שלו ב-2024. כרם זה כולל מספר זנים חדשים וחלקה המיועדת לשיתוף פעולה מסקרן בין היקב עצמו לאייל דרורי – יינן היקב, בוגר אוניברסיטת טורינו ובעל התמחות באיטליה.

לצד בחירת הזנים המדויקת, סוד טיב היינות של יקב שדות טמון בתהליך הייצור המקומי: הענבים הנבצרים בכרם מועברים מיד לתוך היקב הסמוך, שם הם עוברים תסיסה ראשונה ושנייה בשמרים. היינות האדומים ממשיכים ליישון בחביות, למשך שנה עד שנה וחצי, בעוד היינות הלבנים עוברים תהליך שנקרא 'ביקבוק', אותו יעברו גם היינות האדומים בהמשך. "כל יין מקבל את הטיפול הייחודי לו. למשל, יין הבלאנד ד'נואר – יין לבן מענבים אדומים, אינו מתיישן בחבית, ואילו יין הקינוח שנקרא 'פורט' מתיישן בחביות למשך 22 חודשים", מסביר רועי.

 חוויה יזרעאלית עם טעם מיוחד ונוף משגע
החוויה המקומית לא מסתכמת רק בטעם המיוחד של יינות היקב, אלא במכלול החוויה, בה זוכים המבקרים בו. את באי היקב מקבל הנוף הפתוח המשקיף אל עמק יזרעאל, מצד אחד ואל הר הכרמל מהצד השני, עליו ניתן להשקיף ממרכז המבקרים הנעים והכפרי. בר היין המקומי שביקב מגיש את היין המובחר לצד מנות משובחות בסגנון בראנצ' שמתאימות לטעימות יין, כגון: קאפרזה, קרפצ'יו סלק, דג מטיאס, סלטים מיוחדים, גבינות וכריכים, המוגשים לצד לחמי הבית.

חדר הטעימות החדש במרכז המבקרים של היקב מארח סיורי טעימות לפרטיים ולקבוצות, שגם יכולות לקיים בו ארוחות שף, אירועים פרטיים וישיבות עבודה, בליווי תפריטים מיוחדים. "היינות הטובים שלנו משקפים בצורה הטובה ביותר את טעמי העמק, שהם חלק בלתי נפרד מהחוויה כולה. אני מזמין אתכם להגיע ולבקר ביקב שדות – יקב מקומי יזרעאלי ומיוחד", מסכם רועי.

לפרטים נוספים ויצירת קשר - לחצו כאן לאתר יקב שדות

כרמים - יקב שדות

יקב שדות

יקב שדות - כרם