סיפורי שכנות - בדרך שבין עמק יזרעאל לדטרויט

רב אשר לופטין, מנהל ארגוני ה- JCRC וה- AJC בדטרויט, הגיע ללמוד מהשטח על קיום משותף בעמק יזרעאל


ארגוני ה- JCRC וה- AJC הם ארגונים בדטרויט שאחראים על מערכות היחסים, ההסברה וקשרי החוץ של הקהילה היהודית עם הקהילות הלא יהודיות בדטרויט וכלפי חוץ ככלל. רב אשר לופטין, הגיע מטעמם לביקור בזק של 48 שעות בארץ.

ביקור החירום הגיע לבקשתה של הנהלת אזור המערב-התיכון בארה"ב שמקום מושבה בשיקגו, על מנת ללמוד באופן אישי על המתרחש בישראל בנושא יחסי יהודים-ערבים, בעקבות האירועים האחרונים שהתרחשו. הדגש בביקורו הוא הבנת המצב בשטח ולא באמצעות מסרים המועברים על ידי התקשורת לבדה. מטרתו היא להביא לקהילות ולתקשורת האזורית בארה"ב את המידע והסיפורים האישיים, אליהם הוא נחשף.

ביוזמת המועצה, הרב הגיע לביקור בבית הספר אל-רואאה במנשית זבדה והתקבל בכבוד רב על ידי מנהל בית הספר, מר פריד גריפאת, שסיפר והסביר על בית הספר, שמאגד בתוכו ילדים מיישובים שונים, בעלי רקע שונה. בית הספר בולט בעשייתו החינוכית, המאפשרת שילוב תלמידי חינוך מיוחד במסגרת הלימודים הרגילה. תלמידי היסודי הפליאו במופע דרבוקות חגיגי לכבוד האורחים.

במהלך הביקור, התקיים שיח עם ראשי רשויות באזור: אייל בצר - ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל, מאהר ח'לילייה - ראש המועצה המקומית יפיע, פארג' חנייפסה - סגן ראש עיריית שפרעם, דליה אייל - מ"מ וסגנית ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל, סגן ראש המועצה המקומית יפיע, נועה נוף ריין - מנהלת שותפות ביחד, גליל מרכזי-מישיגן ויואב רבן- נציג הפדרציה של דטרויט באזור השותפות.

ראש המועצה אייל בצר, אמר: "אני מודה לרב אשר על ביקורו החשוב. נושא הקיום המשותף הנו מציאות יומיומית אצלנו במועצה ולצד זאת, מה שקרה באזורנו מטריד אותנו. זהו תמרור אזהרה שמראה לנו שעלינו להעמיק את הקיום המשותף בעמק ובחברה הישראלית, להוקיע את העשבים השוטים ולחזק את החיבורים הקיימים, ביתר שאת."

סגן ראש עיריית שפרעם פארג' חנייפסה: "יש ביננו לבין שכנינו קשר הדוק. החיבורים ביננו חזקים מהגורמים המפרידים ביננו. אנחנו צריכים להיות קודם כל בני אדם ולהתייחס בכבוד זה לזה - האינטרס של כולנו במדינה הוא לחיות אחד עם השני."

ראש המועצה המקומית יפיע מאהר ח'לילייה: "כל אדם נולד לגורלו. מה שתלוי בנו, הוא היחס אותו אנו נותנים האחד לשני - שמתחיל קודם כל, בכבוד הדדי."

הרב לופטין התרשם עמוקות בביקורו ממרקם החיים המשותף באזור עמק יזרעאל, מראשי הרשויות ומההנהגה המקומית, שמצליחים באמצעות כבוד הדדי ויחסי שכנות טובים לחיות יחד באופן מעורר השראה: "הביקור בבית הספר היה חם ומזמין, הילדים היו מרגשים ובית הספר נראה מקום קסום שמעניק לילדים בית חם ואוהב. תודתי מעומק הלב על חוויה מעוררת השראה. מחמם את הלב לדעת שיש מקומות כאלה בארץ ישראל ובעמק יזרעאל. זה מקור גאווה. מחזק מאוד לדעת שאתם, כשכנים, מצליחים לשמור על יחסי שכנות טובה וקיום משותף, אף על פי ולמרות הכל!"

מנהלת שותפות ביחד גליל מרכזי-מישיגן נועה נוף ריין: "זו גאווה אמיתית שהאזור שלנו מראה לקהילה השותפה שלנו במישיגן פנים שונות ומורכבות יותר מאלה שהוצגו בתקשורת העולמית, בחודש האחרון - פנים של שכנות אמיצה שמחזיקה מעמד גם במשבר שכזה. פנים של מנהיגות מעוררת השראה שנלחמת ולא מוותרת על הקיום המשותף שלנו ופנים של תקווה, למרות האתגרים הגדולים שכולנו ערים להם."

מופע דרבוקות במפגש שכנות

נציגי רשויות במפגש שכנות

צילום: שרון צור