'הקדירה החינוכית' בעמק יזרעאל- אירוע השיא של האקתון חינוך יזרעאלי ראשון מסוגו!

ארבע יוזמות חינוכיות פורצות דרך נבחרו במהלך אירוע שיא שהתקיים במועצה, בעקבות שינויי מערכת החינוך בגין הקורונה


האקתון 'הקדירה החינוכית' נולד כפלטפורמה להאצה של יצירת 'חברה מחנכת' בעמק יזרעאל - תהליך שהמועצה מובילה ונחיצותו התחדדה בזמן הקורונה.

"השינויים בחינוך הביאו איתם הזדמנויות רבות ליצירת תשתיות חינוכיות חדשות, תכניות חינוכיות מותאמות לתקופה, סביבות חדשות לחינוך ורכישת מיומנויות חינוך עדכניות", אמר יפתח גיא, מנהל אגף החינוך במועצה, "אנו שואפים לצמצם את ההפרדות בסביבה החינוכית, הכוללת את כלל הגורמים המחנכים ובדגש על החינוך הפורמלי, הבלתי פורמלי והקהילה, וליצור מערכת שלמה של חברה וקהילה מחנכת".

"נוצר שינוי מהותי באורחות החיים של הילדים והנוער; ריחוק חברתי, הצטמצמות התכנים אליהם הם נחשפים, דחיקה לשוליים של מיומנויות חברתיות חשובות, שעמום, התנהגויות סיכוניות ועוד", הוסיף תומר שגב רכז תוכניות חדשנות באגף החינוך. "לכן החלטנו לרכז את כל היוזמות החינוכיות החדשניות לתוך אירוע גדול אחד, שמטרת העל שלו היא ליצור חברה מחנכת בעמק יזרעאל, תוך יצירת חיבור בין המשולש: בתי ספר-חינוך חברתי-קהילות."

במהלך סוף השבוע החולף התקיים אירוע שיא, 'הקדירה החינוכית' - האקתון חינוך יזרעאלי, לאיתור ומימוש יוזמות חינוכיות פורצות דרך. הוגשו 15 יוזמות על ידי קבוצות שכללו אנשי חינוך בבתי הספר וביישובים, מתנדבים, ותיקים, נוער ועוד. במשך 24 שעות, 120 אנשי צוותי היוזמות פיתחו את הרעיונות באופן מואץ לרמת תוצר גמור, בליווי מנטורים, אנשי מקצוע ושותפים מהקהילות, על בסיס כלים פרקטיים לפיתוח שלמדו במהלך ההאקתון. ועדת השיפוט כללה נציגי המועצה, נציגי משרד החינוך ויזמים מובילים מהקהילה העסקית ובליווי מקצועי של הקרן לעידוד יוזמות חינוכיות (ע"ר).

מתוך כל היוזמות שהוגשו ולאחר שיפוט צמוד ומורכב, נבחרו ארבע יוזמות:
'ממעמקים' - צוות היוזמה מבית הספר 'העמק המערבי' ביפעת. בסיס היוזמה: יוזמות נובעות מתלמידים, תהליכי יזמות חברתיים-קהילתיים במערכת גומלין חינוכית.
'העמק השווה' - צוות היוזמה מבית הספר ויצו נהלל. בבסיס היוזמה: פרויקט קהילתי שמחבר תלמידי תיכון עם נערים ונערות בעלי צרכים מיוחדים בעמק.
'מיחוצל'ה' - צוות היוזמה מעמותת ותיקי עמק יזרעאל ומבית הספר 'עמקים תבור' במזרע -  למידה משותפת לוותיקים ונוער במרחב היישובי - יום לימודים יישובי משותף לוותיקים, ילדים ונוער.
'סימני דרך' - צוות היוזמה מבית הספר 'נתיב' בהושעיה - הפיכת המרחב הטבעי למרחב למידה.

כל היוזמות שהוגשו יקבלו ליווי מהמועצה, במהלך השנה הקרובה. היוזמות הנבחרות יזכו לליווי מקצועי ומשאבים להמשך פיתוח היוזמה לתוצר מוגמר.

"הוצגו יוזמות נפלאות ומרגשות, בתחומים שונים ומגוונים. חלומות של צוותי היוזמות, אותם נצא להגשים במהלך השנה הקרובה", אמרה מ"מ וסגנית ראש המועצה דליה אייל.

"ביוני הקרוב, עם סיום תהליך הליווי ופיתוח היוזמות יתקיים אירוע חשיפה לתוצרים המוגמרים", אמרה עדי לוי מיכאלי מנהלת ההאקתון באגף החינוך, במועצה.

מיקה דפני מנהלת פדגוגית של הקרן לעידוד יוזמות חינוכיות, אמרה: "אנשי החינוך במסגרות הפורמליות, הבלתי פורמליות ובקהילות הם סוכני שינוי בוראי מציאות. אנו שמחים לשלב ידיים עם כל גורם שמבקש לחזק את אנשי השטח".

יוספה דאר מנהלת הקרן לעידוד יוזמות חינוכיות, הוסיפה: "היום, יותר מתמיד, מהוות הרשויות המקומיות גורם מרכזי בעיצוב החינוך. אנו גאים בשיתוף הפעולה עם רשות יצירתית וערכית כמו המועצה האזורית עמק יזרעאל".

ראש המועצה אייל בצר סיכם: "תודה לכל המשתתפים הנהדרים, לצוות ההיגוי, לשופטים, למנטורים, לקרן לעידוד יוזמות חינוכיות, על הליווי המקצועי לתהליך כולו, לYAROK-, למפעל הפיס, למעברים בעמק ולאגף החינוך שהוביל את המהלך החדשני לראשונה בעמק יזרעאל - זה לא היה קורה בלעדיכם!"

צות יוזמה

צוות יוזמה

צוות יוזמה

צילום מסך של משתתפי אירוע הגמר