מרחב נשימה לנפש - גם בזמן קורונה

הלימודים לוותיקים ביישובי האשכול הצפוני התקיימו בנוכחות מלאה, תחת מגבלות התקופה


אחד מאתגרי התקופה המרכזיים הוא הצורך לאזן בין שני איומים גדולים ועוצמתיים: האיום על בריאות הגוף והאיום על בריאות הנפש. כיצורים חברתיים, אנו זקוקים למפגש עם אנשים, לחשיבה, לצמיחה ולהתפתחות. לעיתים, אנו ממעיטים בערכם של האיומים על הנפש, כי הם אינם בהירים וחד משמעיים. ה- ZOOM מספק מענה חלקי לקיום מפגשים, המאפשרים שיח משותף ומידה מסויימת של אינטראקציה חברתית, אך אינו נותן פתרון מלא.

ביישובי האשכול הצפוני של המועצה, ניצלו את רגעי הרוגע היחסי, לפני הסגר הנוכחי, לטובת קיום מפגשים למען הנפש.
"הוצאנו לפועל רעיון אשר עלה בקבוצת הוותיקים, יחד עם נציגי קיבוץ הרדוף, תוך שמירה על הנחיות התו הסגול" מספרת דקלה יוחאי רוטמן מנהלת יישובי האשכול הצפוני במועצה. "כחלק מההיכרות בין היישובים והיתרונות של כל אחד מהם, גילינו "אוצר" - ידע עצום, השוכן לו בתוך קיבוץ הרדוף והמאפשר לאדם צמיחה והתפתחות ובעיקר, הרבה "אוויר" לנפש. מנחים, מרצים ומטפלים רבים, הלומדים לעומק, במשך שנים, תחומים ייחודיים ומעניינים."

הצורך בלימודים, במרחק גיאוגרפי קרוב, עלה מקרב ותיקי היישובים. הדבר התחבר לחלומה של רכזת קהילת הרדוף דאז, מיכל קלמנוביץ. מיד התכנסו נציגות המועצה, נציגי היישובים באשכול (בתחום ותיקים) ונציגי הקיבוץ ויחד, בנו תכנית.

אט אט, בין הטיפות ובכל הזדמנות שהייתה בתקופות שבין הסגרים, החלו מתקיימים לימודים לוותיקים באשכול. במחזור הלימודים הראשון, נלמדו ארבעה קורסים: צילום עם טל גליק, ביוגרפיה עם אלכסנדר קולון, שירה מדוברת עם רועי בירן ונפחות עם אבי קראוז.

"פעילים ביישובים הפשילו שרוולים ויחד איתנו, המובילות מטעם המועצה, איתרנו את הנרשמים לקורסים. בתקופה קצרה, עמוסה בטלפונים ובהודעות ווטסאפ, נסגר לו המחזור הראשון עם 6 קבוצות מלאות, הכוללות 65 תושבים בגילאים שונים" סיפרה תמי אידלשטיין גרופר מנהלת תרבות ופנאי בעמותת ותיקי העמק.

"בינתיים, בימי הסגר, אנו שוקדים על בניית מחזור הלימודים השני,  אשר יכלול העמקת הלימודים של תלמידי המחזור הראשון והוספת תחומים חדשים, ברוח דומה, בתקווה שבמחזור הלימודים השני, נוכל ללמוד ברצף" סיכמה יפעת גזית מנהלת היחידה לרווחת הוותיק באגף קהילה ורווחה.

אייל בצר ראש המועצה, אמר: "השגנו, יחד, מצב שבו כולם זוכים; התושבים מקבלים מרווח נשימה לנפש, תוך קידום כלכלה מקומית באמצעות קורסים מאת מנחים מוכשרים מהעמק, היכרות בין תושבים בגילאים שונים ומיישובים שונים וכמובן, למידה משמעותית משותפת."

לימודים לוותיקים ביישובי האשכול הצפוני