הסיירת המובחרת החדשה, בעמק יזרעאל!

'הסיירת הדיגיטלית' - מערך מתנדבים, המסייע לתושבים הוותיקים ביישובי עמק יזרעאל, לגשר על פערי הידע הדיגיטלי


"הרעיון להקמת הסיירת הדיגיטלית הגיע מהשטח, לאחר שנוכחנו כי לא מעט תושבים ותיקים נרתעים מהשימוש הטכני במחשב הביתי", מספרת ענת ירון מנהלת המחלקה להתנדבות במועצה. "בדיוק כדי לענות על צורך זה, הקמנו בחודש האחרון 'סיירת דיגיטלית' שחברים בה מתנדבים ומתנדבות מכל יישובי המועצה. מדובר במערך מתנדבים מובחר, שנועד לסייע לתושבים הוותיקים ביישובים לגשר על פערי הידע הדיגיטלי וללמד אותם להפעיל את היישומים הנדרשים, בתקופה מאתגרת זו, כגון; חיבור לאפליקציית ZOOM, לימודים בקתדרה הווירטואלית, כניסה והתמצאות באתר 'ותיק יזרעאלי 'ONLINE, מיצוי זכויות, תיאום תורים, ביצוע קניות ברשת ועוד."

חיה גולץ מוותיקות היישוב עדי, מספרת על הרתיעה שהיא חשה בנושאים הטכניים, הקשורים בשימוש במחשב: "אני יודעת שאוכל להתגבר על זה, אם 'אשב על זה' ברצינות ואלמד, אבל עובדה שבפועל, אני נמנעת מזה. אם היה מישהו מגיע אליי הביתה ומדריך אותי – זה היה נחמד ועוזר לי מאד."

מתנדבי הסיירת הדיגיטלית מספקים מענה בבתי הוותיקים, ביישובים, תוך שמירה והקפדה על הנחיות משרד הבריאות. המתנדבים הוכשרו למשימה ופועלים בהדרכה ובליווי מאת צוות היחידה לרווחת הוותיק והמחלקה להתנדבות באגף קהילה ורווחה ובשיתוף עם עמותת ותיקי עמק יזרעאל וועדות ותיקים ורווחה ביישובים.

יונתן בן שחר תושב יפעת, שמתנדב בקיבוצו, משתף: "חברה ותיקה מהקיבוץ פנתה אליי בבקשה להתקין לה ZOOM במחשב. התקשרתי אליה והגעתי לביתה, ניקיתי את המחשב מכל המידע שהיה בו ושאינו רלוונטי, התקנתי את אפליקציית ZOOM והדרכתי אותה כיצד להשתמש בה. כך, היא יכולה עכשיו להיות בקשר עם בני משפחתה, לשוחח ולראות אותם דרך המצלמה במחשב."

"במשך שנים רבות, הייתי אחראי על תיקונים בתחום האלקטרוניקה בקיבוץ ולכן, באופן טבעי, אנשים ממשיכים לפנות אליי בנושא גם היום" מספר יובל נעמן  מקיבוץ מזרע. "חבר קנה מחשב חדש וביקש ממני לסייע בהתקנת האפליקציות המקומיות של הקיבוץ, כולל ספר הטלפונים של הקיבוץ. זה פשוט וטבעי, עבורי ואנשים מודים לי מאד על העזרה הזו."

מירטה לוין מתנדבת בקיבוץ גזית, סיפרה שכחלק מההתנדבות שלה בתחום, הזדמן לה לסייע לחברים ותיקים להתחבר ליוטיוב דרך הטלוויזיה וכך, הם צופים במופעי בלט, קונצרטים, הצגות תיאטרון ועוד. "היום אני כבר שולחת להם קישורים להופעות שאני אוהבת, הם יושבים בכורסה בבית שלהם וצופים, להנאתם, במופעים שלמים ונהנים מזה מאד."

"חשוב לנו להגיע לכל תושבינו הוותיקים במועצה ולוודא שהם מחוברים למה שקורה ביישוב שלהם, במועצה, ובכלל. לוודא שהם מרגישים בטוחים ויש בידיהם היכולת והידע לצרוך את מגוון השירותים והמענים, שניתנים היום בדרך מקוונת", מדגישה לי יהב מ"מ מנהלת אגף קהילה ורווחה במועצה.

ראש המועצה אייל בצר סיכם: "הסיירת הדיגיטלית היא מענה נוסף, שפותח בהתאם לצורך שעלה מהשטח. אם גם אתם זקוקים לסיוע בתחום הדיגיטלי, אל תהססו ופנו אל מתנדבי הסיירת הדיגיטלית שלנו ביישובכם!"

לקבלת שמות מתנדבי הסיירת הדיגיטלית ביישובכם, פנו למזכירות היישוב או אל המחלקה להתנדבות במועצה.

הדרכה - טלפון חכם

הדרכה - מחשב

הדרכה - טאבלט