דו"ח לתושבים לשנת 2020

סיכום שנתי של פעילות המועצה, בתחומי העשייה השונים, במהלך שנת 2020


תושבים יקרים,

כבכל שנה, מוגש לכם סיכום שנתי של פעילות המועצה בתחומי העשייה השונים במהלך שנת 2020.

השנה החולפת, עמדה בסימן של מגיפה עולמית ומשברים בתחומי הבריאות, הכלכלה, החינוך ועוד. כולנו עמדנו מול אתגרים חדשים. עלינו להיות מוכנים למצופה, גם בשנה הקרובה.

יישובי המועצה ממשיכים להתרחב, הקהילות צומחות, נבנים מבני ציבור וחינוך ומפותחות תשתיות חיוניות.

תקציב המועצה השוטף לשנת 2021 אושר ועומד על כ - 360 מיליון שקלים. השנה, התקציב נבנה בהתאם לאירועי השנה החולפת. המליאה אישרה גם את תקציב הפיתוח הדו-שנתי לשנים 2022-2021 בסך כ- 73 מיליון ₪, אשר יופנו גם השנה למגוון רחב של פרויקטים בתחום החינוך, לבינוי ולשיפור איכות החיים של תושבי העמק.

המועצה מתמודדת עם אתגרים המאיימים על אורח החיים של תושבי העמק;

עם התפרצות נגיף הקורונה, עסקנו רבות בהנגשת מידע, יצירת תוכן הפקת פעילויות מקוונות ומתן תמיכה לוותיקי העמק. בתקופה מורכבת זו, יש חשיבות עליונה להמשיך לדאוג לאוכלוסיית הוותיקים, שמכורח המציאות מבודדת יותר. כל הגופים ,המקצועיים במועצה - אגף קהילה ורווחה, "קתדרת עמק יזרעאל" ו"עמותת ותיקי העמק", פועלים ביחד לספק לציבור יקר זה את התמיכה המרבית.

הקמנו במועצה צוות קורונה ייעודי שתיכלל וריכז את הטיפול בנושא. הצוות מפעיל מערך חקירות אפידמיולוגיות עצמאי ב'חדר מצב' המיוחד לכך. נערכות הערכות מצב מדי יום, ניתנת תמיכה בקהילות, לבעלי התפקידים ולתושבים.

הקמנו קרן סיוע לתמיכה כלכלית בתושבי מועצה שהכנסתם נפגעה באופן משמעותי ממשבר הקורונה.

אגף החינוך במועצה השלים תהליך חשיבה רחב ועמוק, לקידום מערכת חינוך מיטבית בעמק. התכנון מאגד את כלל מערכות החינוך בעמק, מינקות ועד בית הספר התיכון. החזון הוגדר כ'גיבוש עולם הערכים' של מערכת החינוך, וכולל  למידה חדשנית, פריצת דרך טכנולוגית, בחינת המרחב הפיזי של מערכת החינוך, תפקיד מערכת החינוך בקהילה, מיפוי מוסדות חינוך, ועוד.
השנה, עסקנו בהאצת התהליכים שהוטמעו במהלך המסע החינוכי ובמימושם - חינוך עמק יזרעאלי - יחד מצמיחים חלומות!
פתחנו מרכזים לחינוך משלים ביישובי המועצה - מיזם פורץ דרך ביוזמת המועצה ובמימונה, שמטרתו  לספק תמיכה בתלמידי כיתות ה'-י"ב, כשבתי הספר פועלים באופן מוגבל, בשל צו השעה. התמיכה כוללת את כלל משאבי החינוך הפורמלי, הבלתי פורמלי והקהילות ברחבי עמק יזרעאל.

אנו ממשיכים להיאבק  בכוונת משרד התחבורה להקים בעמק יזרעאל שדה תעופה מקביל לנתב"ג. המשכנו בהשקעת משאבים ומירב המאמצים למניעת הקמתו של שדה התעופה בעמק. בדקנו חלופות נוספות, ופעלנו בשיתוף עם רשויות המרכז והדרום, להקמת השדה בנבטים - שם משוועים לו! במקביל, נמשך שיתוף הפעולה עם עיריית חיפה, לבחינת הקמת שדה תעופה אזורי בעיר. אנו פועלים בשיתוף עם מטה המאבק של התושבים, אנשי העמק והאזור, המסורים למאבק - ומודים לכל השותפים בכך. השנה הקרובה תהיה מכרעת במאבק חשוב זה על עתידו של העמק, ואנו נחושים לנצח בו!

המועצה תמנע פגיעה בערכי טבע ונוף, ותקפיד לשמר את ערכי המורשת. בעקבות הקמת 'ועדה גיאוגרפית קבועה לגבולות ולחלוקת הכנסות' על ידי משרד הפנים, קמה דרישה להעברת אלפי דונמים של אדמה חקלאית מיישובי עמק יזרעאל לרשויות שכנות, ולחלוקת הכנסות איתן מאזורי התעשייה שהקמנו. אנו נאבקים, בתבונה ובמקצועיות, לשמירה על אדמות העמק ולשימור החקלאות והשטחים הפתוחים. הגענו להסכמות עם חלק משכנינו, בכפוף לאישור משרד הפנים, ונמשיך לפעול מול רשויות שכנות, נוספות. המועצה מעוניינת לשתף פעולה עם שכניה ולפעול עמן לפיתוח בר-קיימא.

המועצה רואה בחיוב הקמת מיזמי פיתוח אך תקפיד, ללא פשרות, על בריאות! בעקבות החלטה זו, קמו יזמים פרטיים וגורמים המבקשים להקים מיזמי אנרגיה בסביבתנו וביישובינו, ופעלו לקבל אישורים בוועדה לתשתיות לאומיות, בהליך מקוצר. המועצה, בשיתוף עם מועצות שכנות, דרשה מהממשלה להחזיר את התהליך התכנוני למסלול המקובל, כדי לוודא שקיפות ושיתוף הציבור, כנדרש.

המועצה ממשיכה לקדם אנרגיה ירוקה באמצעות הקמת מערכות סולאריות על גגות של מבני ציבור ומגרשי ספורט, ברחבי העמק, במסגרת תכניות ההסדרה של רשות החשמל. מערכות אלה מאפשרות לנו לייצר חשמל, ללא זיהום ולחסוך בהוצאות המועצה, באופן משמעותי. המועצה כבר מייצרת בעצמה את החשמל למבני הציבור שלה!

השנה, החל תהליך של העברת עובדי המועצה לשימוש בכלי רכב חשמליים והוקמו עמדות טעינה בבית המועצה. נמשיך לממש את חזון המעבר לאנרגיה ירוקה והפחתת גורמי זיהום בעמק.

המועצה מקדמת דיגיטציה והטמעת שירותים מקוונים לשיפור השירות לתושבים. במסגרת מאמצים אלה, הקמנו אתר אינטרנט מועצתי חדש, על מנת לאפשר שירות מיטבי ומהיר לתושבים.

אגף ההנדסה ממשיך לעסוק בבינוי רחב היקף ובתכנון הרחבות בכמחצית מיישובי המועצה, בפרויקטים של הנגשת מבנים, פיתוחם ושדרוגם.

סיכמנו שנת פעילות במסגרת אשכולות היישובים באזור הצפוני ובאזור המזרחי של העמק, להנגשת השירותים והמענים לכלל יישובי המועצה.

הוקמה מחדש מחלקת תיירות במועצה, שייעודה לספק שירותי תמיכה לתיירני העמק ולפעול למיתוג העמק כמוקד תיור משמעותי למטיילים מכל רחבי הארץ.

קהילות העמק פורחות ומשגשגות בליווי ובסיוע של הצוותים מכל אגפי המועצה ומחלקותיה.

שפע פעילויות תרבות ותמיכה מוצעות לתושבי העמק – מהגיל הרך ועד הגמלאים וגיל הזהב.

נמשיך לקדם פיתוח וחדשנות, חינוך מצוין, פעילויות תרבות רבגוניות ושפע שירותים עבור תושבינו. נשמור על ערכי העמק, השטחים הפתוחים, החקלאות ואיכות החיים המצוינת, ממנה כולנו נהנים!

מוזמנים לקרוא כאן את הדו"ח המלא

בברכה
אייל בצר, ראש המועצה

סיור ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת בנושא ההתנגדות להקמת שדה תעופה בעמק