בעמק יזרעאל אוספים פסולת אלקטרונית לטובת האדם והסביבה

האיסוף מתבצע באמצעות תאגיד 'אקומיוניטי'- אקולוגיה לקהילה מוגנת


זה מספר שנים שמתקיים במועצה איסוף פסולת אלקטרונית למיחזור, על ידי תאגיד 'אקומיוניטי'. יחד עם זאת, בחודשים האחרונים, ניתן להבחין בעלייה משמעותית בכמות הפסולת הנאספת מיישובי המועצה, לאור התקנת מחסנים חדשים לאיסוף פסולת אלקטרונית, מזמינים ונוחים, בעוד ועוד יישובים.

בתקופת הסגר הראשון, עובדי אגף איכות הסביבה במועצה השקיעו מחשבה רבה בשאלה כיצד ניתן להמשיך ולתמוך באיסוף פסולת זו. חברי הצוות חיפשו מענה שיהווה תשתית נוחה לתושבים. לאחר מחשבה, התייעצות ותכנון, הגיעו למוצר המבוקש - מחסן נוח, מתאים ומקומי, לאיסוף פסולת אלקטרונית.

מחודש אוגוסט ועד היום, הוצבו 17 מחסנים ברחבי המועצה ובחודשים הקרובים יוצבו מחסנים ביישובים נוספים. המועצה מובילה בתחום זה ושיתוף הפעולה שנוצר בינה ובין 'אקומיוניטי'– אקולוגיה לקהילה מוגנת הינו פורה וחדשני.

חשוב לאסוף פסולת אלקטרונית ולהעבירה למיחזור משום שמדובר בפסולת אלקטרונית המזהמת ביותר את הסביבה. זו גורמת לזיהום, הן בתהליך היצור והן לאחר השימוש ולכן חשוב להעבירה למחזור באופן מסודר.
מוצרי אלקטרוניקה מכילים מתכות כבדות שחלקן רעילות ביותר כגון כספית, עופרת, אבץ, ניקל, כרום, אנטימון וארסן. ההערכה היא שכיום מצטברים בישראל למעלה מ-100,000 טונות פסולת אלקטרונית בשנה, שהם אמנם רק כשישה אחוזים מכלל הפסולת המוצקה, אך מכילים כ-70% מסך הרעלים המסוכנים באתרי הפסולת הביתית! 

העברת המוצרים למיחזור מונעת יצירת מפגעים סביבתיים חמורים ובמקביל מאפשרת לנצל את הערך הכלכלי הגבוה של חלק מהמתכות.

מיחזור הפסולת האלקטרונית מתבצע על ידי 'אקומיוניטי' שהינו גוף יישום, מוכר על ידי המשרד להגנת הסביבה, המעסיק אנשים עם צרכים מיוחדים בעבודה מכבדת ובת קיימא. את העסק החברתי יזם וייסד דני קוגן, אב לילד עם צרכים מיוחדים, במטרה לחולל שינוי תפיסה בחברה הישראלית באשר למקומו של האחר בה.

במפעל 'אקומיוניטי' שבלב הגליל, מועסקים אנשים עם צרכים מיוחדים בפירוק, מיון ומיחזור פסולת אלקטרונית. במפעל שואפים לספק יחסי עבודה קרובים, ככל הניתן, ליחסי עובד מעביד והכשרה לעבודה מאתגרת ובעלת ערך שיקומי, אקולוגי וכלכלי.

מעתה, כל מכשיר חשמלי, החל מסוללה, דרך כבל חשמלי, מאוורר או תנור ועד מקרר ומכונת כביסה, ניתן לפנות למחסן הפסולת האלקטרונית ביישובכם.

אם עדיין לא הותקן ביישובכם מחסן, ניתן לרכז את הפסולת ולפנות אלינו להזמנת פינוי 'אקומיוניטי'.

אסף אליה מנהל אגף איכות הסביבה במועצה: "עם הצבת מתקני איסוף הפסולת האלקטרונית, יצרנו תשתית הפרדה ומיחזור לכל סוגי הפסולת ביישובים. אנו הרשות היחידה שביישוביה ניתן למצוא מרכזי מיחזור לכל זרם פסולת. לאיסוף הפסולת האלקטרונית חשיבות כפולה - הפסולת מזהמת ומסוכנת, ומיחזור ראוי שלה, מיטיב עם אוכלוסיות מוחלשות ומאפשר להן להתקיים בכבוד.  זו הסיבה שהשקענו רבות באיכות המחסן.
יחד עם זאת, נדגיש כמו תמיד, שיש להימנע ככל הניתן מצריכת עודף ולא למהר להחליף מוצרי חשמל כי תהליך ייצורם כרוך בפגיעה קשה בסביבה, אך אם בחרתם להחליפם, הביאו את המוצרים הישנים למחסן ובכך תעשו טוב לסביבה ולחברה."

אייל בצר ראש המועצה: "המועצה ממשיכה להשקיע ולפתח את המענים בתחום השמירה על הסביבה. כיום, ניתן למצוא ביישובינו מענה לכל סוג של  פסולת. הביאו את המוצרים הישנים למחסן המיחזור ובכך תשמרו על הסביבה וגם תעשו מעשה חברתי נפלא."

מחסן לאיסוף פסולת אלקטרונית