מהי פסולת אלקטרונית?
כל מוצר חשמלי, החל מסוללות למיניהן, כבלי חשמל, שלטים, מחשבים ניידים, טלפונים סלולאריים מכל הסוגים, מסכים, ועד מכשירים ביתיים כגון מפזרי חום, מאווררים, טלוויזיות, מקררים ומכונות כביסה וכו'.

מדוע חשוב למחזור פסולת אלקטרונית?
פסולת אלקטרונית היא אחת המזהמות ביותר, הן בתהליך היצור והן לאחר השימוש.

הידעתם שהחומרים מהם עשויה פסולת אלקטרונית הינם בעלי ערך כלכלי רב?

מוצרי אלקטרוניקה מכילים מתכות כבדות שחלקן רעילות ביותר כגון כספית, עופרת, אבץ, ניקל, כרום, אנטימון וארסן.
ההערכה היא שכיום מצטברים בישראל למעלה מ-100,000 טונות פסולת אלקטרונית בשנה, שהם אמנם רק כשישה אחוזים מכלל הפסולת המוצקה, אך מכילים כ-70% מסך הרעלים המסוכנים באתרי הפסולת!
העברת המוצרים למחזור מונעת יצירת מפגעים סביבתיים חמורים ובמקביל מאפשרת לנצל את הערך הכלכלי הגבוה של חלק מהמתכות.

בשנה האחרונה, החלה המועצה להתקין מחסנים ייעודיים לאיסוף פסולת אלקטרונית ביישובי המועצה. איסוף הפסולת האלקטרונית נעשה במסגרת התקשרות של המועצה עם תאגיד אקומיוניטי שהינו גוף יישום מוכר על ידי המשרד להגנת הסביבה.

הטיפול במוצרים בתוך תאגיד 'אקומיוניטי' מתבצע על ידי עמותת 'אקולוגיה לקהילה מוגנת' המקנה מקצוע ופרנסה הוגנת לבעלי צרכים מיוחדים במיון ומחזור פסולת אלקטרונית. להלן סרטון קצר, המסביר על פעילותם:

פתרונות למחזור פסולת אלקטרונית במועצה:

  • מחסנים לאיסוף פסולת אלקטרונית מצויים כיום ברבים מיישובי המועצה בפינות המחזור היישוביות. יש לפנות למזכירות היישוב על מנת לקבל מיקום מדויק. ביישובים בהם לא קיים מחסן פסולת אלקטרונית, ישנן נקודות איסוף קבועות
  • ישוב בו אין נקודת איסוף קבועה לפסולת אלקטרונית, יכול להזמין פינוי מרוכז ללא עלות. יש ליצור קשר עם נטע הדס – 04-6520125 nettah@eyz.org.il
  • מפעלים או עסקים המעוניינים להסדיר איסוף פסולת אלקטרונית יכולים להתקשר ישירות עם "אקולוגיה לקהילה מוגנת". לפרטים נוספים: לחצו כאן
  • דעו- מגיע לכם על פי חוק פינוי חינם של המוצר הישן בעת האספקה. למידע בנושא כנסו לאתר המשרד להגנת הסביבה  

מסך ישן? מחשב? טלוויזיה מקולקלת? סוללות? כבלי חשמל ישנים? יש להם מקום אצלכם ביישוב! אל תזרקו אותם לפח האשפה!

מדוע חשוב למחזר פסולת אלקטרונית?

פסולת אלקטרונית (מכשירי חשמל וסוללות) הינה מהפסולות המזהמות ביותר, מחד ומכילה חומרים יקרים ביותר, מאידך. לא חבל לזרוק לפח?!
מוצרי אלקטרוניקה מכילים מתכות כבדות, שחלקן רעילות ביותר, כגון: כספית, אבץ, עופרת, ניקל, כרום, אנטימון וארסן. זוהי פסולת המייצרת זיהום, הן בתהליכי הייצור שלה והן לאחר השימוש. לכן, כה חשוב להפרידה משאר הפסולת הביתית ולהעבירה למיחזור.
כיום, מצטברים בישראל יותר מ- 100,000 טונות פסולת אלקטרונית בשנה, שהם אמנם רק כ- 6% מכלל הפסולת המוצקה, אך מכילים כ- 70% מסך הרעלים המסוכנים באתרי הפסולת הביתית1 העברת המוצרים למיחזור מונעת יצירת מפגעים סביבתיים חמורים ובמקביל, מאפשרת לנצל את הערך הכלכלי הגבוה של חלק מהמתכות.

פתרונות למיחזור פסולת ציוד חשמלי, אלקטרוני וסוללות
בחודשים האחרונים, המועצה החלה להתקין מחסנים ייעודיים לאיסוף פסולת אלקטרונית, ביישוביה. איסוף הפסולת האלקטרונית מתבצע במסגרת התקשרות של המועצה עם תאגיד 'אקומיוניטי' שהינו גוף מוכר על-ידי המשרד להגנת הסביבה. אקומיוניטי' הינו תאגיד המקדם את שילובם של בעלי מוגבלויות בכל שרשרת הפעילות השוטפת – החל מאיסוף הפריטים ועד למיחזורם והפיכתם לחומרי גלם בעלי ערך, לשימוש מחדש. ב'אקומיוניטי' פועלים מתוך ראייה הוליסטית שבמרכזה - לצד דאגה עכשווית לסביבה, הדאגה לדורות הבאים, ושימור משאבי הטבע – ניצבות חשיבותו ויכולותיו של האדם, באשר הוא. על פי ראייה זו, היכולת להתפרנס בכבוד ולהעניק משמעות לעשייה המקצועית, שמורה לכל אדם. כחברה, מוטלת עלינו האחריות לפעול כל העת לקידומם של בעלי מוגבלויות ולרווחתם. לכן, כל מכשיר חשמלי, מסוללה, דרך כבל חשמלי, מאוורר או תנור ועד מקרר ומכונת כביסה - מקומם במחסן הפסולת האלקטרונית ביישובכם! לא בשום פח אחר! לקבלת מספר המנעול של המחסן, יש לפנות למזכירות היישוב.

עמדות מיחזור פסולת אלקטרונית בעמק יזרעאל- לחצו כאן
אגף איכות הסביבה במועצה 04-6520098

פסולת אלקטרונית_1.pdf