כפר, נוסד בשנת 1945

  • כתובת: מנשית זבדה, 3659000
  • מזכיר ועד מקומי: צביקה פולק 
  • יו"ר ועד מקומי: מוחמד סאעידה
  • רכזת קהילה: עולא עבד אל חלים
  • טלפון: 04-6514599
  • פקס: 04-6514133

מנשית זבדה

פרוש השם מנשיית זבדה - חידוש זבדה.

רקע והתיישבות

הכפר מנשיית זבדה, השוכן בתחומי המועצה האזורית עמק יזרעאל, נוסד בשנת 1945 ע"י שלושה מבניה של משפחת עבד אלחלים, שעזבו את הכפר עילוט שליד נצרת, והתיישבו על אדמות שהיו בבעלות משפחתם. הכפר נקרא אז "חירבת זבדה".

בשלב הבא התווספו אליהם משפחות בדואיות משבט סעאיידה, ששוכנו בכפר החדש בעזרת פיצויים מהקרן הקיימת אחרי שפונו מבתיהם האזור יקנעם, ובמקביל השתקעה בכפר גם משפחת סולימאני דרוויש, שבניה בחרו להצטרף ולבנות במקום את ביתם משום שאדמותיהם היוו סמוכות לאדמות משפחת עבד אלחלים.

בשנת 1948 קיבל הכפר את שמו מנשיית זבדה. למרות שהתושבים נרשמו כחוק לא קיבל הכפר הכרה רשמית. רק בשנת 1979, אחרי מאבק ממושך, הוכר הכפר רשמית. בשנת 1980 אושרה תוכנית המיתאר של הכפר, שחובר למערכות המים והחשמל, והחלה תנופת בנייה והתחדשות.

ייחודו של הכפר במערכת החינוך שלו: עד להכרה הרשמית למדו תלמידי א-ג בחדרים רעועים ודלים, במשך שעתיים ביום. מכיתה ד' ואילך למדו בכפר זרזיר ובנצרת. לאחר ההכרה וכניסתה של מנהלת בעלת חזון, רחאב, של שינוי משמעותי. ראשיתו בגיוס זקני הכפר ותושביו, הן לאיסוף תרומות לבניה ושיפוץ, והן לאמונה במנהלת וחזונה: שילדי מנשיית זבדה יקבלו חינוך באכות מירבית. שהלימוד האקדמי יהיה מטרה לכל ילד בבית הספר. במהלך השנים הועלתה רמת הלימודים, כל ילדי הישוב חזרו ללמוד במקום, הוקמה כיתה מקדמת המשמשת את המגזר הבדואי כולו, ומעון יום לילדים חריגים. נבנו מבנים מתאימים, כיתות הגן הפכו חלק אינטגרלי מביה"ס וביה"ס הוכר כבי"ס ניסויי בתחומו.

הכפר מונה בשנת 2020 כ-1,420 נפש.

תעסוקה

התושבים מתפרנסים מהפעלת מרכז מסחרי גדול בכניסה למושב, ומעבודות חוץ.

חינוך

הגיל הרך: בכפר

בי"ס יסודי: בית ספר אל רואאה בכפר

חטיבה ותיכון: בית ספר עתיד בזרזיר

שירותי בריאות

קופ"ח כללית 04-6514307