גבת

21/01/2020 עודכן בתאריך

קיבוץ, נוסד בשנת 1926

 
מקור השם: על שם "גבתא", עיירה בתחומי ציפורי מתקופת בית שני. שם זה השתמר בשמו של הכפר הערבי הנטוש ג'בתא שעל אדמותיו הוקם הקיבוץ.
רקע והתיישבות
גבת הוא קיבוץ בעמק יזרעאל כ-3 קילומטרים ממזרח לעיר מגדל העמק. הקיבוץ הוקם ב-28 בנובמבר 1926 על ידי קבוצת עולים, אנשי העלייה הרביעית, מהעיר פינסק שהייתה שייכת באותה תקופה לפולין (כיום בבלארוס). העולים התארגנו בשנת 1922, עלו ארצה והקימו את "הקבוצה על שם קדושי פינסק" לזכרם של 35 מחברי הקהילה היהודית בעיר שנהרגו על ידי הצבא הפולני בשנת 1919 לאחר שנחשדו בקומוניזם. בראשית דרכה הצטרפה הקבוצה לגדוד העבודה, אך היא פרשה ממנו כעבור שנה והקימה קבוצה עצמאית שהמשיכה לקלוט עולים מגרמניה ומפינסק וסביבותיה.
במהלך שנות ה-30 הצטרף הקיבוץ לקיבוץ המאוחד. לאחר הפילוג בקיבוץ המאוחד עזבו כ-40% מהתושבים את הקיבוץ והצטרפו לגרעין שהקים את קיבוץ יפעת הסמוך.
בשנת 1966 הקימו תושבי הקיבוץ את המפעל "פלסטרו גבת" לייצור צנרת, מערכות ואביזרי השקייה מפלסטיק. המפעל משמש מאז כעסק הכלכלי העיקרי של הקיבוץ. בשנת 2007 חתם הקיבוץ על הסכם למכירת המפעל לחברת הענק האמריקאית ג'ון דיר לפי שווי של 254 מיליון שקלים. ענפי כלכלה נוספים של הקיבוץ הן לול עופות, גידולי שדה, רפת ומוסך למכוניות.
בעבר הייתה לקיבוץ קבוצת כדורסל, הקבוצה שיחקה בליגות המובילות בשנות השבעים ושנות השמונים תחת שמות שונים (הפועל גבת/יגור, הפועל גבת, הפועל גבת העמק ואיתן גבת) ואף זכתה בגביע המדינה (כהפועל גבת/יגור) בשנת 1976.
בשנים האחרונות, בדומה לקיבוצים אחרים, עובר הקיבוץ תהליך בו נעשה הקיבוץ פחות שיתופי מבעבר. כיום משתכרים חברי הקיבוץ שכר דיפרנציאלי (כל חבר מקבל שכר שונה בהתאם לעבודתו) והשירותים השונים ניתנים לחברים בתשלום. בנוסף מתקיים תהליך של הפרטת נכסי הקיבוץ.
בשנת 2014 חיים בגבת כ- 870 תושבים.
תעסוקה
חקלאות: גידולי שדה, רפת, לול תעשייה: מפעל "פלסטרו גבת" לייצור צינורות, מערכות השקיה ואביזרים מסחר: "אופנת גבת", "קרמיקה גבת", שירותים: מוסך מכוניות.
חינוך
הגיל הרך: בקיבוץ
בי"ס יסודי: "שגיא" בקיבוץ שריד
בי"ס תיכון: "העמק המערבי" בקיבוץ יפעת
שרותי בריאות
קופ"ח כללית 04-6549807
מרפאת שיניים 04-6549401 
עבור לתוכן העמוד