הורים יקרים,

מה עושים עם ילדים בזמן מתיחות ביטחונית גם באזורים שקטים בארץ?

שומרים על קרבה פיזית - נוכחות וקרבה פיזית הן הפעולות הבסיסיות ביותר להרגעת ילדים בכל גיל. חשוב לשמור על קשר עין, מגע יד, ישיבה קרובה, חיבוק וליטוף באופן המותאם לגיל. אין צורך בדיבור יתר ובהסברים חוזרים.

מדברים בכנות אך בביטחון - חשוב לתת מידע אמין ופשוט. לומר "המצב לא רגוע בימים האחרונים" ולא מסרים כגון: "אין מה לדאוג, יהיה בסדר".
חשוב להוסיף מה נעשה כדי לשמור עליהם "אנחנו במקום בטוח", "גורמי הביטחון שומרים עלינו" וכד'.

מייצרים הסחת דעת בריאה - ליזום פעילות אקטיבית ומהנה שנעשית במשותף כמו משחק, מוזיקה, הכנת ארוחה . זה לא הזמן "לנתח איתם את המצב".

גוף ונפש - פעילות הכוללת הנעה של הגוף יכולה לסייע בפריקת המתח. צאו עם הילדים להליכה, משחק בחוץ או כל פעילות גופנית אחרת, כך גם תרוויחו זמן איכות יחד.

מונעים חשיפה לתכנים שאינם תואמי גיל – לשים לב לשיחות מדאיגות בין מבוגרים, לשמועות ומידע לא בדוק, ובמיוחד מנסים למנוע חשיפה מיותרת לחדשות. 

נותנים מקום לרגשות - מותר לפחד, לבכות, לרעוד, להקיא. כל אלה תגובות גופניות טבעיות במצבי לחץ. זו הדרך של הגוף להרגיע את עצמו. אל תיבהלו מזה ואל תמנעו מהם לבטא את עצמם דרך הגוף, הרגש או במילים.

חשוב שתזכרו: אמנם אנחנו נמצאים בסביבה יחסית שקטה אבל המתח מורגש, אתם המקור לביטחון של ילדיכם!
הילדים, בכל גיל, מתבוננים עליכם, המבוגרים ותגובותיכם משמשות כ"משקפיים" דרכם הם מבינים את המצב.

שימו לב לתגובותיכם ולאלה של ילדיכם. במידת הצורך, ניתן לפנות לסיוע באמצעות המסגרת החינוכית, או ישירות באמצעות פנייה לשירות הפסיכולוגי עמק יזרעאל 04-6520063