ארבע תקופות בהיסטוריה: ממצאים רבים בעונת החפירות בתל שמרון

סיכום עונת החפירות החמישית בתל שמרון שהתמקדה בארבע תקופות עיקריות: הברונזה התיכונה, הברזל,  הרומית והממלוכית


בסוף חודש יולי החולף, נשלמה עונת החפירות בתל שמרון, ומאחר שמאז כוסו שטחי החפירה בחומרי מילוי למניעת פגיעה וונדליזם – נחשפות עתה התוצאות המרתקות של עונה זו.

במקביל לעבודת החפירות, התקיימה תכנית חינוכית מקיפה בקרב בתי הספר היסודיים והעל-יסודיים במועצה, לצד מגוון פעילויות חשיפה לתושבי היישובים הסמוכים.

מתוצאות העונה החמישית כבר ברור כי עונות חפירה רבות מחכות בעתיד. עדיין רב הנסתר על הנגלה, וישנם מרחבי עתיקות בתל שטרם נחפרו וממתינים לחשיפה.

ראש המשלחת, פרופ' דניאל מאסטר, סיכם את פעילותה: "2023 היתה עונת החפירות החמישית בתל שמרון. יותר מ-150 ילדים מבתי הספר בסביבה השתתפו בימי תחילת החפירה, ולאחר מכן הגיעו כ-100 סטודנטים מרחבי העולם ונטלו חלק במחקר ובחפירות בהנחיית צוות החוקרים, במשך כששה שבועות.

החפירות התמקדו השנה בארבע תקופות עיקריות: תקופת הברונזה התיכונה, תקופת הברזל, התקופה הרומית והתקופה הממלוכית. כל עידן הניב תוצאות מעניינות והציג מגוון תרבויות ואנשים אשר התגוררו בעמק יזרעאל.

תקופת הברונזה התיכונה (לפני כ-4,000 שנה) נחשפה בפסגת התל וכן במתחם התחתון ביותר שבאתר. במאה ה- 18 לפני הספירה היתה שמרון עיר ענקית (במונחים של אז) בגודל של כ- 400  דונם, הגדולה באזור עמק יזרעאל. החפירות בפסגת התל חשפו חומות מאסיביות וקירות יסוד, אשר הרימו את הפסגה הרבה מעל סביבתה. פעילות זו יצרה מונומנט בשטח של כשבעה דונם (!) בראש התל, אשר נצפה עד מעבר לעמק וסימל את כוחה של העיר. המונומנט השתמר באופן מפליא, ובשנת 2023, בתוך מגדל העשוי מלבני בוץ, מצאנו פרוזדור שלם עם קשת רבת זיזים. סוג זה של בנייה הינו ייחודי בישראל העתיקה, ועוזר לנו להבין את ההיסטוריה של התפתחות קשת המבנה (arch). זוהי גם דוגמה נפלאה של עבודת הלבנים המסופוטמית מאותה עת.

באמצע מורד התל נחשפה העיר מתקופת הברזל. ספציפית, מצאנו שרידי בנינים ששימשו למטרות אדמיניסטרציה ומנהל מהתקופה השמינית לפנה"ס, ככל הנראה כחלק מממלכת ישראל שבירתה היתה בשומרון. במקום אחד הבניין היה מלא באפר, כאילו נשרף כולו, והחרסים בו היו מהמחצית השנייה של המאה ה- 8. אנו סבורים שייתכן כי העיר נהרסה על ידי האשורים כאשר פלשו לאזור, אך נצטרך להמשיך בחפירה כדי לאמת השערה זו.

במרכז התל, המשכנו בחשיפת הכפר היהודי ששכן שם בארבע המאות הראשונות לספירה. בעונה זו התמקדנו בהבחנה בין בניינים ממאתיים השנים הראשונות לספירה, לבין שלב הבניה האחרון שנסתיים במאה הרביעית.

לבסוף, המשכנו לחשוף את כפר החווה החקלאי מהתקופה הממלוכית. זוהי אחת מצורות ההתיישבות הטרום-מודרניות האחרונות באזור התל, ולכן מצאנו ממצאים מתקופה זו כמעט בכל מתחם שנחפר בתל. בעונה זו, מצאנו עדויות למתיישבים אלו גם באזור הפסגה וגם במרכז התל.

החפירות שלנו באזור התל ממחישות את ריבוי הקבוצות אשר ראו בתל שמרון את ביתן בעבר. בהמשך החפירות, בעתיד, אנו מקווים לחלוק את סיפוריהן של קבוצות אלו עם קבוצות התושבים המגוונות, המקיפות את התל כיום."

דניאל מאסטר - ראש המשלחת
פרופ' דניאל מאסטר - ראש המשלחת

תל שמרון
תל שמרון

קרדיט צילום:  Eyecon