יקב המצודה - מחזירים עטרה ליושנה: עבר ועתיד משתלבים ביקב המצודה, ציפורי

סיפורו של היישוב ציפורי הוא גם סיפורן של המשפחות המתגוררות בו ועובדות את אדמתו, מזה שנים ארוכות. כעת, לרגלי המצודה הישנה, מחברים שני יזמים צעירים את העבר אל העתיד, באמצעות טעמיו המשובחים של יין עמק-יזרעאלי מרענן


המצודה בציפורי היא אחד הסמלים הבולטים של צפון עמק יזרעאל ושל היישוב ציפורי. נוף המצודה המרשים, הנראה כמעט מכל פינה ביישוב, ליווה את שנות ילדותם של שני חברים טובים, דור המשך למייסדי ציפורי: שלומי אהרון ואבנר בן סימון. כבר כילדים, חשבו שלומי ואבנר על הדבר הבא שיוכלו להמציא ולשכלל: תחילה, היתה זו עגלה רתומה לחמור, או זולה מגניבה שבה בילו עם החבר'ה. אחר-כך, כשבגרו, היה זה מיזם של הכנת בירה ביתית.

אחרי שירות צבאי משמעותי, מסעות בעולם ולימודים גבוהים, כשהם כבר אבות לילדים בעצמם, הם חזרו ליישוב, ואז התעורר בליבם חלום ישן – להקים יקב משלהם. אבנר בן סימון הוא הייטקיסט וביצועיסט בנשמה, שלומי אהרון הוא דוקטורנט, המתמחה בחקלאות מדייקת. כדי להגשים את החלום, גייסו יצר הרפתקנות ויצירה, יכולת למידה עצמית והבנה של תהליכים עמוקים ואמונה לעשות ולהצליח. את נקודת ההתחלה האמיתית הם מסמנים בשיחת הטלפון שהרים שלומי לאבנר בשלהי שנת 2018 – "מצאתי לנו ציוד ליקב", הוא אמר. ומשם הכל התחיל, או שבעצם המשיך...

"...ההר, המצודה וריח המור"
בתחילת דרכו, פעל היקב בקונספט של Garage winery: הציוד הועמס על טנדרים והועבר אל מחסן בחצר האחורית, שם התקינו השניים ציוד קירור ייעודי ואת כל הנדרש כדי להתחיל במלאכה. "מצאנו מגדל ענבים, ועם הניסיון שלי בחקלאות הלכנו צעד אחר צעד, תוך שאנחנו לומדים את התהליך לעומק ומכינים לצד היין גם ספר הוראות מדויק על תהליך ההכנה", מספר שלומי.

ב-2019 יצא לאוויר העולם היין הראשון של היקב, בלנד של פטיט סירה וקריניאן, שהיה מוצלח במיוחד. בשנת 2020, כבר ייצר היקב 500 בקבוקים שנמכרו בהצלחה בשווקי איכרים וירידים מקומיים. "עולם היין הוא עולם מפרגן", אומר אבנר. הוא מספר כי אחת הסיבות להצלחת היקב הצעיר, היא העזרה שהושיטו להם הייננים השכנים בציפורי - עמוס גוירצמן מיקב ציפורי וגל יונה מיקב יונה. עמוס וגל ליוו אותנו לאורך תהליך הלמידה וסייעו בכל הנדרש: משיתוף בידע וציוד ועד סיוע פיזי בעת טחינת הענבים.

בשנת 2021 החזירו השניים עטרה ליושנה:  בחלקה שבה נטע סבו של אבנר את כרם הענבים הראשון של ציפורי החדשה לפני כ-60 שנה, ניטע הכרם הראשון של היקב החדש. על תוויות היין רשמו את שיר הכיסופים המיוחד שכתב סבו של שלומי לציפורי האהובה, חודשים ספורים לפני שנהרג במלחמת לבנון הראשונה, כלוחם משמר הגבול. שלומי ואבנר החליטו לקרוא ליקב על שם המצודה שמסמלת יותר מכל את ציפורי, והשלימו את המעגל שמחבר עבר עם הווה וצועד לעבר העתיד.

תמונה עם הכיתוב של השיר שנכתב על ידי שלמה אהרון ז''ל, מאי 82 בציפורי:

"בארץ זבולון מעל בית נטופה/
סנהדרין משנה ותלמוד/
אשרי שזכו לראותה בזה הדור/
ההר המצודה וריח המור"

אידיאולוגיה חקלאית
העתיד המבטיח של יקב המצודה מתחיל בתפיסה חקלאית ייחודית – חקלאות מדייקת המשלבת טכנולוגיה מתקדמת וצמצום תשומות בחקלאות. בין היתר, בוחנים שלומי ואבנר את השימוש בגידולי שירות המכסים את הקרקע ומגנים עליה באופן טבעי מפני מזיקים, סחף ופגעי מזג האוויר. הגנה זו מצמצמת משמעותית את השימוש בריסוסים כימיים. בקרוב תסתיים שנת השמיטה, עליה מקפידים השניים, מתוך אידיאולוגיה ערכית וחקלאית ובעוד שנתיים, יחל הכרם לתת יבול.

כעת, בשנת 2022, לומדים שלומי ואבנר את החומר ומתכוננים לקראת בחירת הזנים וביצוע ההרכבות בכרם. הכנת היין מתמקדת ביין אדום ורוזה ובבלנד מיוחד הכולל שילוב של פטיט סירה וקריניאן. "הפטיט סירה נותן עומק טעמים ייחודי והקריניאן נותן קלילות. השילוב ביניהם יוצר יין נפלא ומאוזן שמתאים לקיץ הישראלי" הם אומרים.

בימים אלו, עמלים אבנר ושלומי על הקמת פינת אירוח בכרם החדש, בו יקבלו את קהל המבקרים, שיוכל לחוות את תהליך הכנת היין וליהנות מטעמו. "אנו מזמינים את המבקרות והמבקרים ללוות אותנו בהתגשמות חלום הילדות ובתהליך הצמיחה וההתפתחות של הכרם והיקב שלנו, לשמוע את הסיפור המיוחד, ללמוד על גישות גידול חקלאיות חדשניות ולטעום מההיסטוריה ומהעתיד של היישוב ציפורי", מסכמים השניים.

בן סימון ואהרון על רקע המצודה

יין המצודה

צילום: אבי חיימוביץ'