רכיבה לכולם: נחנך השביל הראשון בישראל שמונגש ומותאם לאופניים מיוחדים

השביל הראשון מסוגו הוקם על ידי קק"ל ובסיוע עמותת 'אתגרים' והמועצה, בגבעת חציר שבעמק יזרעאל


צעיר שהיה בשנת השירות לפני הגיוס, מדריך רכיבה על אופניים בעמותת 'אתגרים' הגה רעיון מהפכני: להקים שביל אופניים לרכיבה בשטח, שיהיה נגיש לאופניים מיוחדים, עליהם רוכבים אנשים עם מוגבלויות. ביום שישי החולף, נחנך השביל הראשון מסוגו שהוקם על ידי קק"ל, בגבעת חציר שבעמק יזרעאל.

עיטם שולץ (23) כיום קצין בדרגת סגן בצה"ל, המשרת בבית הספר לקצינים, שימש כמדריך רכיבה על אופניים לאנשים עם מוגבלויות, במועדון האופניים של עמותת 'אתגרים' בנהלל, במסגרת שנת שירות לפני שירותו הצבאי. לפני 3 שנים וחצי, באחת מרכיבות השטח של צוות המדריכים, הציע להקים שביל רכיבה מיוחד, כך שיהיה מותאם ומונגש לאופניים מיוחדים, כמו אופני יד ואופני הטנדם (המיועדים לשני רוכבים). יחד עם נמרוד שוורץ, מנהל אזור הצפון של 'אתגרים' בתחום האופניים דאז, פנה עיטם לקק"ל עם הרעיון, שהתקבל בזרועות פתוחות. ביום שישי נחנך השביל המיוחד ברכיבת שטח ראשונה, שבסיומה התקיים טקס מרגש.

עיטם ונמרוד הציגו לגורמים הרלוונטיים, ביניהם האדריכלים של קק"ל, את הצרכים הייחודיים לרכיבה בשטח עם האופניים המיוחדים ובהמשך, ליוו מקצועית את בניית השביל והקמתו. אורכו של המסלול 6.4 קילומטרים והוא מותאם גם לרכיבה עבור ילדים ומשפחות.

נמרוד שוורץ, המשמש כיום באתגרים כמנחה מקצועי של תחום האופניים, מסביר: "אין כיום שבילים בשטח שמתאימים לרכיבה על אופניים עבור אנשים עם מוגבלויות. הרעיון הוא ליצור שביל שיהיה נוח לכלל הרוכבים, בו כולם ירגישו שווים בין שווים – צעירים, בוגרים, אנשים עם מוגבלויות ומשפחות".

עיטם שולץ, אמר: "כשהגעתי ל'אתגרים' בשנת השירות, שילבתי בין ההתנדבות בקהילה לאהבה שלי לרכיבה על אופניים. הפליא אותי שעד אז ולמרות שרכבתי על אופניים – לא הכרתי את עולם הרכיבה על אופני הטנדם ואופני היד, כאופציה לאנשים עם מוגבלוית. לכן, חשבתי שחייבים לשלב בין הדברים ומשם עלה לי הרעיון."

גיל עצמון, מנהל אזור גליל מזרחי בקק"ל, סיפר: "חשבנו על יער מתאים, בסמוך למרכז 'אתגרים' בנהלל. ביקשנו רבע שעה עם צוות התכנון של תכנית האב הארצית לשבילי אופניים. הפגישה התארכה לשעה ובה כל המשתתפים אמרו - ״איך לא חשבנו על כך קודם״? באותו יום נקבע דבר בקק״ל ושבילים מסוג זה הוספו כנדבך חשוב בתכנית האב הארצית.״

מנכ"ל עמותת 'אתגרים', ניר הכהן, הוסיף: "'אתגרים' חרטה על דגלה את הסיסמה 'לפרוץ גבולות'. סיפור הולדתו של השביל הראשון בישראל, שיהיה מונגש לציבור הרוכבות והרוכבים עם מוגבלויות, הוא בדיוק הדוגמה הטובה ביותר לכך. אנו מקווים שבקרוב יקומו עוד שבילים נגישים לאופניים מיוחדים ברחבי הארץ, לטובת רכיבה שווה ומהנה לכל אחד ואחת".

מנהל אגף איכות הסביבה במועצה, אסי אליה: "עם פניית קק"ל למועצה, קידום השביל הפך למשימה בעדיפות עליונה.  גבעת חציר הינה יעד מצוין, העונה לצרכים הטופוגרפיים של השביל, אך במשך שנים היער היה אתר השלכת פסולת, מכל הסוגים. על מנת להכשיר את היער והשביל, הגברנו את האכיפה ביער לצד קיום מבצעי ניקיון אינטנסיביים וכך הפכנו את החורשה למקום נעים וראוי לרכיבה. נמשיך לאכוף את הנהלים ולשמור על היער והסינגל, לרווחת הרוכבים והתושבים."

ראש המועצה, אייל בצר, סיכם: "אנו נרגשים וגאים שהשביל הראשון בישראל, שמונגש לציבור הרוכבות והרוכבים עם מוגבלויות, הוקם בעמק יזרעאל. זה כל כך מתבקש! כולנו תקווה שבקרוב יקומו  שבילים נגישים נוספים לאופניים מיוחדים, ברחבי העמק ובארץ כולה."

בתוך כך, עמותת 'אתגרים', העוסקת בשילוב חברתי של ילדים ובוגרים עם מוגבלות והעצמתם באמצעות ספורט אתגרי בטבע, תערוך ביום שבת ה-11 ביוני, בשיתוף המועצה האזורית עמק יזרעאל בפעם ה-18 את אירוע הרכיבה החברתית 'גלגלים של תקווה'. האירוע, שנועד להעלות את מודעות הציבור לשילובם של אנשים עם מוגבלות בחברה, יתקיים, לראשונה מאז פרצה מגפת הקורונה וצפויים להשתתף בו אלפי רוכבים מכל רחבי הארץ.

רוכבים בעמותת אתגרים

רכיבת טנדם בעמותת אתגרים

צילום: עומר גורן