העמק אומר לא לשדה תעופה
  מועצה אזורית עמק יזרעאל
  דלג על מועצה אזורית עמק יזרעאל

  מועצה אזורית עמק יזרעאל

  ראש המועצה - אייל בצר
  לשכת ראש המועצה: 04-6520001
  מ"מ וסגנית ראש המועצה - דליה אייל
  סגן ראש המועצה - אבי סמוביץ'

  סגן ראש המועצה - שי יזרעאלי
  לשכת הסגנים: 04-6520008
  מנכ"ל - רינת זונשיין
  לשכת מנכ"ל: 04-6520009
  ליצירת קשר - לחץ כאן  

  תקציר פעילותה של המועצה האזורית עמק יזרעאל

  נגד הקמתו של שדה תעופה בינלאומי ברמת דוד
  7/08/2018 עודכן בתאריך

  המועצה האזורית עמק יזרעאל מנהלת בשנים האחרונות מאבק מתמשך נגד ההחלטה הממשלתית מ-2014, להקמת שדה תעופה אזרחי בינלאומי ברמת דוד. המועצה פועלת בשיתוף פעולה מתמיד, עם כל תומכי המאבק והרשויות השותפות לו מהצפון, המרכז והדרום, להסרת חלופת רמת דוד מסדר היום ולמען הקמת שדה התעופה הנוסף לישראל בנגב. לאחרונה התרחשו מספר אירועים משמעותיים, המקדמים ומעצימים את המאבק.

  בנקודת זמן זו חשוב לנו לעדכן אתכם, התושבים, בסיכום ביניים של הפעילות שנעשתה במסגרת המאבק, מתחילת הדרך ועד היום.

   

  להלן, בתמצית, ציוני הדרך העיקריים במאבק עד כה. פירוט נרחב יותר של פעילות המועצה האזורית בנושא יעלה בימים הקרובים לאתר המועצה.

   

  • אוקטובר 2014 – הממשלה החליטה לקדם תכנון של שדה תעופה בינ"ל ברמת דוד. בעקבות ההחלטה, מליאת המועצה האזורית עמק יזרעאל הקימה ועדה לבחינת השלכותיה בתחומים שונים ורבים. הוועדה פעלה במשך כשנה, והמליצה להתנגד למהלך ברוב גדול.
  • יולי 2016 - מליאת המועצה האזורית עמק יזרעאל החליטה להתנגד להקמת שדה תעופה בינ"ל במרחב רמת דוד, ברוב גדול.
   בנוסף במהלך השנה פעלנו מול גורמי הממשלה והתכנון, בדרישה לבדיקת חלופות נוספות ומעקב אחר ההחלטות והדיונים בנושאים אלה.
   המועצה האזורית הקימה את "פורום העמק", לניהול משותף של המאבק. בפורום העמק חברים ראשי המועצות האזוריות 'עמק יזרעאל' ו'מגידו' והמועצות המקומיות של קריית טבעון ורמת ישי. הפורום פועל בראשות המועצה האזורית עמק יזרעאל.
  • נובמבר 2017 - המועצה הארצית לתכנון ולבניה הציגה את החלופה הנבחרת שלהם - שדה תעופה בינ"ל ברמת דוד. בעקבות הנוכחות המשמעותית של נציגי העמק בישיבה, וההסברים המפורטים של נבחרי הציבור שלהם, על היתרונות שבבחירת חלופת נבטים, המועצה הארצית החליטה לבדוק בתכנית מפורטת שתי חלופות: נבטים ורמת דוד (ולא רק את רמת דוד). 
   ראש המועצה נפגש עם מפקד חיל האוויר, ופרש בפניו את מפת היתרונות של השדה הבינ"ל בדרום, כפי שהוכנה על ידי המועצה. המועצה חברה לקצינים בכירים בחיל האוויר האלופים אליעזר שקדי ונמרוד שפר הסכימו שעדיף מיקומו של שדה התעופה בנבטים, והעידו שהדבר אפשרי ובעל יתרונות לעומת השדה הצפוני ברמת דוד.
  • ינואר 2018 - נחתמה אמנה לשיתוף פעולה בקידום שדה התעופה בנבטים, ע"י ראשי רשויות מהצפון (בראשות המועצה האזורית עמק יזרעאל) ומהדרום (בראשות ראש העיר באר שבע). 
  • מאי 2018- המועצה הארצית לתכנון ולבנייה אישרה את המלצות המועצה האזורית עמק יזרעאל ונציגי מטה המאבק, לבדיקות נוספות במסגרת התסקיר הסביבתי.
  • יולי 2018- ביוזמת המועצה האזורית עמק יזרעאל, ראשי הרשויות מ"פורום העמק", ממרכז הארץ (בראשות ראש עירית חולון) ומהדרום, חברו למאבק משותף להקמת שדה תעופה בינלאומי נוסף לישראל בנבטים, בפעילות ובמימון משותפים, ובחתימה על אמנה. שיתוף פעולה זה מהווה נקודת מפנה במאבקנו נגד הקמת שדה התעופה האזרחי בעמק יזרעאל, וביטוי לתמיכה ציבורית רחבה בהקמתו של שדה תעופה בינ"ל בנבטים.
  • אוגוסט 2018 – התקיימה פגישה עם זאב בילסקי, יו"ר המועצה הארצית לתכנון ובניה. שמחנו להיווכח כי בילסקי תומך בחלופת נבטים כאתר הנכון להקמת שדה התעופה הנוסף ולקבל ממנו רוח גבית בנושא.

  מתוך הבנה כי התנגדות משרד הביטחון וחיל האוויר היא החסם העיקרי לבחירה בחלופת נבטים, המועצה האזורית עמק יזרעאל תמשיך ותעשה כל מאמץ, בסיוע קצינים בכירים בחיל האוויר בעבר ובהווה, להסיר התנגדות זו ולקידום הבחירה בנבטים כאתר הנבחר.

   

  המועצה האזורית עמק יזרעאל, השקיעה כ–500,000 ₪ במאבק נגד הקמת שדה התעופה ברמת דוד, אשר מנוצלים היטב ועל פי הכללים.

   

  תכנון שדות התעופה בנבטים וברמת דוד, כפי שקבעה הועדה הארצית לתכנון ובניה, אמור להמשך עוד כשנה וחצי. המועצה האזורית עמק יזרעאל ממשיכה לפעול לסיכול התכנית להקמת השדה ברמת דוד, בפגישות עם גורמי התכנון הבכירים ביותר, עמם אנו נמצאים בקשר.

   

  נעדכן את הציבור בהמשך המאבק.

   

  פירוט נרחב יותר של הפעילות של המועצה האזורית בנושא המאבק, יפורסם בקרוב באתר המועצה ונעדכנו בשקיפות מירבית.

  עבור לתוכן העמוד