פרויקטים באגף קהילה ורווחה המנצחים ביזרע-ראלי חוגגים יובל בקיבוץ הסוללים נוער מתנדב בהושעיה סטודנטים ב"מכללת ותיקים"
  קהילה רווחה ויישובים
  דלג על קהילה רווחה ויישובים

  קהילה רווחה ויישובים

  ת.ד. 90000, עפולה 1812003

  בית המועצה ליד קיבוץ מזרע 

  למפה ב- waze לחץ כאן

  טלפון: 04-6520111

  פקס: 04-6520000

  מוקד 24/7: 04-6520100

  שעות פעילות: 7:30-16:000

  זכויות משפטיות והגנה על הוותיק

  1/08/2016 עודכן בתאריך

  כאשר האדם הוותיק סובל מירידה במצבו הפיזי או הקוגניטיבי, יש באפשרותו לקבל סיוע שיאפשר לו להמשיך לחיות בכבוד, ברווחה ובביטחון אישי. להלן מספר זכויות ואמצעים חוקיים לסיוע לוותיק:

   

  ייפוי כוח למתן טיפול רפואי לפי חוק זכויות החולה

  חוק זכויות החולה תשנ"ו 1996 קובע כי לא יינתן טיפול רפואי למטופל, אלא אם כן נתן לכך הסכמה מודעת. סעיף 16 לחוק זה קובע כי מטופל רשאי למנות בא כוח מטעמו, שיהיה מוסמך להסכים במקומו לקבלת טיפול רפואי כשהזקן לא יכול לתת הסכמה מדעת.

   

  ייפוי כוח לעניינים כספיים

  במקרים בהם הזקן מתקשה לנהל את ענייניו בשל מגבלות פיזיות, באפשרותו להעניק ייפוי כוח מסוגים שונים והוראות שונות לאדם אחר שבו הוא נותן אמון לניהול ענייניו הכספיים לטובתו. חתימה על ייפוי כוח לנושאים כספיים תיעשה רק כאשר הוותיק כשיר לחתימה.

   

  צוואה

  כל אדם זכאי לקבוע בחייו מה ייעשה ברכושו לאחר מותו. אם לא נקבעה צוואה, הירושה תחולק לפי הקבוע בחוק הירושה. עריכת צוואה צריכה להיעשות באופן חוקי ולא תחת לחץ ואיומים.

   

  אפוטרופוס

  קיימים מצבים שבהם אזרחים וותיקים אינם מסוגלים לדאוג לענייניהם האישיים ולרכושם בשל מצב נפשי ו/או קוגניטיבי ירוד. במקרים אלה יש צורך במינוי אפוטרופוס. ניתן למנות אפוטרופוס הן לגוף והן לרכוש. אפוטרופוס מתמנה מכוח החוק, על פי צו בית משפט. קיימת העדפה למינוי בן משפחה קרוב, אם הוא מוכן ומתאים לכך. ניתן לפנות לבית המשפט לענייני משפחה באופן עצמאי, או לפנות לעורך דין שיסייע בפנייה.

   

  הגנה מפני התעללות והזנחה

  התעללות בזקנים היא תופעה הקיימת בכל מקום ועלולה לפגוע בכל אחד ואחת. לרוב הפגיעה נגרמת על ידי אדם מסביבתו הקרובה של הוותיק. הפגיעה עלולה להיגרם גם על ידי אנשים בעלי כוונות טובות, אשר בשל חוסר ידע, חוסר יכולת, או עקב שחיקה מעומס הטיפול בוותיק מתקשים להתמודד עם הטיפול. קיימים סוגי פגיעה שונים: פגיעה פיזית, נפשית ומילולית, הזנחה, הגבלת חופש, פגיעה בזכויות בסיסיות וניצול כלכלי.

   

  קיימת חובת דיווח למשטרה או לעובד סוציאלי, לחוק הגנה על החוסים, בכל מקרה של חשד סביר להתעללות בזקן חסר ישע בידי האחראי עליו.

  ההתערבות במקרים של התעללות והזנחה נעשית באמצעות עובדים סוציאליים מומחים בתחום זקנה ומניעת התעללות, אשר מעניקים טיפול לזקנים הנפגעים, לפוגעים ולבני משפחתם.

  לפניות ומידע נוסף ניתן לפנות לעו"ס הישוב.

   

  אגף קהילה ורווחה מקיים ביישובים סדנאות בנושא צוואות, ירושות ואפוטרופסות וחוקי הגנה על הותיק על ידי עו"ד מומחים בתחום. לפרטים עו"ס מרגלית רואי 04-6520106 / 050-726652

   

  מידע לגבי זכויות משפטיות ניתן לקבל בעמותות לסיוע משפטי:

  עמותת "יד-ריבה", טל' 02-6444569

  עמותת "המשפט בשירות הזקנה", באתר www.elderlaw.org.il

   

  עבור לתוכן העמוד