מועצה אזורית עמק יזרעאל
  מועצה אזורית עמק יזרעאל
  דלג על מועצה אזורית עמק יזרעאל

  מועצה אזורית עמק יזרעאל

  מנהל: נועם כהן

  טלפון מזכירות: 04-6520149

  פקס: 04-6520014

  צור קשר יחידה אסטרטגית: לחץ כאן

  שעות פעילות: 8:00-16:00

  מגבשים חזון לאגם כפר ברוך

  3/03/2015 עודכן בתאריך

  השבוע התקיים במכללה האקדמית עמק יזרעאל מפגש ראשון לשיתוף הציבור בתוכניות להקמת פארק אקולוגי במרכז העמק. אייל בצר, ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל: "הרעיון הוא שכלל הציבור יהנה מהפנינה שנקראת אגם כפר ברוך".

   

  מגבשים חזון לאגם כפר ברוך: המטרה - הפיכת אגם כפר ברוך שבלב עמק יזרעאל לפארק אקולוגי, שימשוך אליו מטיילים רבים ויהווה מוקד משיכה לחובבי טבע, צפרים וחוקרים.

   

  "יש לאגם פוטנציאל אדיר להפוך למוקד תיירותי אזורי וארצי", אמר מנכ"ל הרשות חיים חמי. "כנער שגדל באזור אני זוכר שבעבר, כשהאגם היה מלא, המקום משך אליו מאות מתושבי האזור. הוא היה פנינה בלב העמק. יש לנו חזון, רצון ושותפים רבים ואני משוכנע שנצליח להחזיר למקום את ימי הזוהר שלו".

   

  אגם כפר ברוך נחפר בשנת 1953 בלב עמק יזרעאל, על ערוץ נחל הקישון, לצורך תפיסת מי שיטפונות. במהלך השנים התפתחו בשולי האגם בתי גידול לצמחים מגוונים וייחודיים. בשנות ה-90 האגם יובש, בשל בעיית המלחה של קרקע ומים. כיום משמש המתקן לוויסות ותפיסת מי שיטפונות. רוב שטח האגם יבש ונמצא בשליטה של חורש אשלים.

   

   

  על מנת לקדם את הפרויקט , קיימה השבוע רשות ניקוז ונחלים קישון, בשיתוף המועצה האזורית עמק יזרעאל, מפגש שיתוף ציבור במכללה האקדמית עמק יזרעאל. מטרת המפגש היתה גיבוש חזון לאגם כפר ברוך. לאירוע, שנוהל על ידי החברות 'ליגם' ו'אורבניקס, הגיעו נציגים של כל הגורמים השותפים לתהליך: ביניהם נציגי חברת מקורות, המשרד להגנת הסביבה, קק"ל, רשות הטבע והגנים, משרד החקלאות ופיתוח הכפר, הרשות לפיתוח הגליל, חיל האוויר, החברה להגנת הטבע, רשות העתיקות, מועצת רמת ישי ועוד. אייל בצר: "אנו רואים באגם כפר ברוך פנינה תיירותית. בחדר הזה יש היום מאות שנות נסיון ומוטיבציה, אני בטוח שיחד נתקדם ונהפוך את הפנינה שנקראת אגם כפר ברוך למוקד משיכה ארצי".

   

  במהלך המפגש התקיימו דיונים שבהם השותפים לפרויקט הציגו את תפיסותיהם לגבי האגם ואופי הפיתוח והשימור במקום. בין הנושאים שנדונו: הפיכת האגם לעוגן תיירותי בלבו של עמק יזרעאל, הקמת פארק תיירות אקולוגי וחינוכי נגיש לציבור, ושימור והבלטת האופי החקלאי של האזור.
  מנהל התכנון של הפרוייקט רן מולכו הוסיף: "עמק יזרעאל הוא מקום רגוע ושלו שלא למד להיות מוקד משיכה בפני עצמו , אף על פי שהוא נמצא בציר מרכזי המחבר בין הצפון הרחוק למרכז. יש פה הזדמנות גדולה שאגם ברוך הוא הדבר שיעשה את ההבדל ויגרום לתייר המקומי לחשוב האם כדאי לו להמשיך לנסוע עוד 80 ק"מ צפונה או להגיע לכאן".

  עבור לתוכן העמוד