תרבות בעמק אולם תרבות יפעת התחנה הבריטית מטיילים ונהנים הופעה - מוש בן ארי
  מחלקת תרבות
  דלג על מחלקת תרבות

  מחלקת תרבות

  מנהלת: רחלי אבידוב

  משרד: חלי לוי, סיגל זרביב

  טלפון: 04-6520082/172

  פקס: 04-6520014

  שעות פעילות: 8:00-16:00

  טלפון אולם יפעת: 04-6040575

  חקלאות או למות

  נאבקים על עתיד החקלאות בישראל
  23/08/2015 עודכן בתאריך

  מאות חקלאים הפגינו ביום חמישי האחרון וחסמו 25 צמתים בכל רחבי הארץ מיטבתה בערבה ועד נהלל בצפון וזאת במחאה על חוק ההסדרים שיפגע אנושות בפרנסתם של אלפי חקלאים ומאות משפחות, בעיקר בפריפריה, על המיסים הכבדים שמשלמים החקלאים ועל כך שסעיפי החקלאות נידונים בחוק ההסדרים ולא כסעיפי תקציב מרכזיים כראוי למשאב לאומי.

   

  בעמק יזרעאל חסמו חקלאים את הצמתים בנהלל, תל עדשים, שדה יעקב, אלונים, גם בכפר תבור ומגידו הפגינו חקלאים וחסמו צמתים, שפכו חלב וירקות ומחו על מדיניות שר האוצר. ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל – אייל בצר, המכהן גם כיו"ר חקלאי העמק, עבר בין המפגינים, הפגין בעצמו והתבטא בחריפות: "כל מדינה נורמלית יודעת להגן על חקלאיה ועל החקלאות, ורואה את הערך הגלום באספקת מזון טרי, שמירה על שטחים פתוחים ומשאב לאומי חשוב מאין כמוהו. לצערנו, ממשלת ישראל, בניגוד לכל הגיון מובילה לחיסול המשכיות החקלאות בת 100 השנים ויותר. ההפגנות היום הם רק ההתחלה ובלית ברירה נאלץ לנקוט צעדים חריפים יותר, אלא אם כן המדינה תתעשת ותוריד מייד את הגזירות מחוק ההסדרים ותשב לדבר עם החקלאים בצורה הוגנת ותשמור על האינטרס הכלכלי של כולם"בצר הוסיף וציין: "הבעיה המרכזית היא שיש נתק מוחלט בין הממשלה לחקלאים - מציאות שלא הייתה מעולם. הדוגמא הבוטה ביותר - מנסים לעשות רפורמות מבניות בחקלאות במסגרת חוק ההסדרים - שנועד לתת פתרונות אד הוק ולא מענה לתהליכים של מאות שנים של משימה שהינה משימה לאומית! עצם הגישה, מעידה על נתק מוחלט. המאבק כעת מתרכז במשימה אחת חשובה: להוציא את כל סעיפי החקלאות מחוק ההסדרים - אנחנו לא דיל צדדי של חוק ההסדרים! החקלאות איננה ענף ככל הענפים, היא משימה לאומית, מעבר לתרומה הישירה של אספקת מזון טרי, הרי שהחקלאות ממלאת עוד יעדים חשובים ולאומיים: שמירה על שטחים פתוחים, על אויר נקי, איכות הסביבה, נוף, בטחון, תעסוקה והכלכלה הישראלית! אנשים פרטיים במשקים ברחבי הארץ, נושאים על גבם משימה לאומית, לא ייתכן שמה שמבינים בכל מדינה בעולם, לא יבינו כאן ויקחו מאמץ של שנים ודורות ויורידו אותו לטמיון! החקלאות היא משאב לאומי - לצערנו מי שפועל לפגוע בחקלאות לא מבין בחקלאות ולא מבין בכלכלה ובעיקר, לא מבין את האינטרס הרחב שנושאים על גבם חקלאי ישראל. נמשיך להלחם עבור היעד הלאומי החשוב הזה! אנו מציעים למשרד האוצר והחקלאות, להפגש לדיאלוג אמיתי ולא פופוליסטי ולבנות איתם תכנית רב שנתית לחקלאות". במרכז חקלאי העמק, כמו גם בהתאחדות חקלאי ישראל אמרו השבוע כי ימשיכו את המאבק ובעתיד ינקטו גם בצעדים חריפים יותר.

   

   

   

  מצ"ב טקסט שכתב חקלאי מנהלל – טוטי ישראל בלוך – "חקלאות יכול להיות הובי נחמד לטייקונים, אבל כחקלאי שמתפרנס רק מחקלאות, תסכימו איתי שזה לא פיקניק- חם, קר, חמסין, ברד, עכברים, כנימות, תולעים ועוד סיבות למה לא לקום בבוקר. והנה ממשלה, מהצרות שהיו תרתי משמע, באמצעות חוק ההסדרים (חוק המחטפים) מאשרת גזרות על החקלאים וגוזלת זכויות שניתנו לחקלאים כהגנה מאז קום המדינה.

  החקלאים היו פה הרבה קודם - ואתם העם הנבחר שותקים!!! הסיפור שזה יוזיל את יוקר המחיה בישראל זה במקרה הטוב שקר וזריית חול בעיניים. אם יבוטל התכנון בחלב צאן, גידול הצאן יעבור ל״רמי זול פה״ והוא ימכור לכם חלב צאן במחיר שהוא יקבע, אז יהיה לו יותר הון לתרום לשלטון. ממה יתפרנסו החקלאים על הגבולות???

  אם יבוטל התכנון בעוף. ״דרקנר תספורת״ יגדל עוף וימכור במחיר שהוא יקבע. החקלאים שיסגרו לולים לא יחזרו. העליה השניה נגמרה. משק שנסגר לא יקום מחדש. עם נבחר, שלא יעבדו עליכם! עד הממשלה הזאת, החקלאים היו מלח הארץ ו״תכלית ראויה״ ממשלה זו מציגה אותנו כקרטל.  בלי חקלאים זה לא אותה מדינה. לא ביקשנו סיבסוד כמו במדינות המערב, אנחנו דורשים להתפרנס בכבוד רק כדי שבנינו ירצו לחזור למשק.

  לטיפולכם!

  הכותב – טוטי ישראל בלוך, נכד למייסדי דגניה א׳, נהלל וכפר יחזקאל

  עבור לתוכן העמוד