מלגות מועצה 2017 מלגות מועצה מלגות חקלאות מלגות מועצה 2016
  צעירים ומלגות
  דלג על צעירים ומלגות

  צעירים ומלגות

  מנהלת: מורן ניר
   
  טלפון: 04-6520015 
   
  פקס: 153-4-6520010 

  צור קשר צעירים ומלגות: לחץ כאן 
   
  שעות פעילות: 8:00-16:00

  הישראלים הטובים, סדרת כתבות בעיתון ישראל היום

  גל בן צבי (27), שמשית
  "בשעה של שיחה הגענו למקומות מרתקים"
  6/12/2019 עודכן בתאריך
  גל בן צבי (27), שמשית
  "בשעה של שיחה הגענו למקומות מרתקים"
  "לקחתי איתי המון דברים מהמפגשים עם הוותיקים, ואני מקווה שגם הם לקחו. השיחות בינינו היו עם המון עומק, מחלוקות והסכמות, ואני מרגיש ששני הצדדים קיבלו ערך מוסף". כך אומר גל בן צבי מאלישיב, שהתנדב בפעילות עם ותיקים ("אצלנו לא אומרים קשישים", הוא מדגיש) במסגרת תוכנית המלגאים של מפעל הפיס. 
  בן צבי (27), במקור מהיישוב שמשית שבעמק יזרעאל, לומד מנהל עסקים שנה שלישית במכללת רופין, ובשנתיים הראשונות הקדיש זמן רב להדרכות ולשיחות עם בני הגיל השלישי.
  "היוזמה הראשונית היתה של המועצה האזורית עמק יזרעאל, שחיפשה מתנדבים וייעדה את הפעילות לכל הסטודנטים מהאזור", מספר גל על הדרך שבה הגיע לתוכנית, "ראיתי פרסומים באינטרנט וחשבתי לנסות. היתה אפשרות לעבוד עם כל מיני קבוצות באוכלוסייה, אבל בחרתי בעבודה עם ותיקים כי נוח לי יותר לגשת אליהם. יש לי יכולת להתחבר לאוכלוסיות האלה ולמצוא את המכנה המשותף, לגרום להם להיפתח אלי. 
  "השיח עם אנשים בגיל הזה מאוד מעניין, אפשר להגיע איתם בשעה של שיחה למקומות מרתקים". 
  אחרי שהגיש מועמדות, עבר את הראיונות וקיבל את המלגה בסך 10,000 שקלים מהמועצה האזורית עמק יזרעאל ומפעל הפיס, החל גל בהדרכת מיומנויות המחשב לוותיקים.
  גל בן צבי // צילום: יהושע יוסף
  "נפגשתי עם שלושה ותיקים מהיישוב תמרת. המטרה היתה להקנות להם עוד ידע וכלים כיצד לגשת למחשב. כל אחד מהם מגיע עם הרקע והניסיון שלו, ובסופו של דבר התאמתי את עצמי אליהם ועזרתי להם להתיידד עם המחשב, וכל אחד מהם קיבל שעה בשבוע. לימדתי אותם לשלוח אי־מיילים, להשתמש בפייסבוק, באינסטגרם. 
  "אחת הקשישות, דורית, היא רופאה התפתחותית והיא כתבה ספר שלא ידעה איך לשווק אותו. הוא לא נמכר והיא לא ידעה איך להתנהל. היו לה הרבה חששות בכל הנוגע לשימוש בכלים שיווקיים כמו פוסט בפייסבוק, ולפני כל צעד היא היססה והייתי צריך לעזור לה עם החרדות. במהלך המפגשים הקמנו לה דף עסקי, גם בפייסבוק וגם באינסטגרם. היא השתפרה פלאים מבחינה טכנולוגית והמכירות עלו מאוד. לא פחות חשוב מזה - הביטחון העצמי שלה עלה. זה משהו שהיא חלמה לעשות ולא העזה, והחונכות עזרה לה מאוד עם זה". 
  "היה לנו חיבור מדהים"
  גל מספר שמעבר להקניית מיומנויות המחשב, הוא והוותיקים הרוויחו עוד משהו: "הישיבה איתם, לארח להם חברה - היה בזה ערך מוסף עבורם ועבורי. בגיל הזה יש נטייה לבדידות מסוימת, ובאתי גם ממקום של להפיג להם אותה. הכיף הכי גדול בשבילי היה לשבת עם אנשים שלא תמיד קל להם לתקשר עם הדור הצעיר. מצאנו תכנים משותפים, עניין משותף, דיברנו על פוליטיקה, על ענייני היום־יום, מצאנו את המקום לשיח משותף.
  בשנת הלימודים השנייה המשיך גל בתוכנית המלגאים ונפגש עם יעקב, ותיק ניצול שואה, כדי לסייע לו בהפיכת זיכרונותיו לספר אוטוביוגרפי. "הפרויקט עם יעקב היה חשוב לו גם בהיבט המקצועי של הוצאת הספר, אבל זה היה אתגר גם עבורי להיכנס לתוך עולם אישי כל כך של אדם זר לחלוטין. קצת לפני שהתחלנו את הפרויקט הוא חווה משבר, כשנשרף לו הבית. הוא ואשתו נאלצו לעבור דירה ורק לאחר מכן נפגשנו. 
  "לאט־לאט נפתחנו והתחלנו לדבר. הוא סיפר לי על התקופה הקשה ביותר שהיתה לו בחייו, על העלייה לישראל ועל המשפחה שלו. זו היתה שנה מאתגרת ומעניינת, היה לנו חיבור מדהים. 
  "זו היתה פעם ראשונה שלי שניצבתי ממש מול סיפור שואה. במשפחה שלי אין ניצולים, וכל כמה שחשבתי שאני יודע מה זו השואה, נדהמתי לשמוע את סיפורו. 
  "הוא איבד את אביו כשהיה בן 9 והיה לו קשה מאוד, ועדיין עצוב לחזור לתקופה הזאת, של ילד קטן שאיבד את אבא שלו בשואה. הוא לא זוכר אותו וזה מכאיב לו מאוד, גם בגיל 84. יעקב סיפר לי על המשברים, הרעב, הקור, חוסר ההגיינה, הפחד, אי־הוודאות, וכל הזמן חשבתי כמה אנחנו רחוקים משם. הייתי כותב את הפרקים והוא היה עורך, מתקן, מוסיף ומגיש לי במפגש הבא".
  הספר יצא לאור באוגוסט האחרון בהוצאת המועצה המקומית עמק יזרעאל, והושק בטקס מרגש שבו לקחו חלק בני המשפחה. 
  "נקשרתי מאוד ליעקב, וגם לאשתו", אומר גל, "אנחנו מדברים בחגים וגם התארחתי אצלו עם בת הזוג שלי בארוחות ערב. אני מאמין שאשמור איתם על קשר. המפגשים עם יעקב ואלו שעשיתי בשנה הראשונה הוסיפו לי המון, ואין לי ספק שאעסוק בהתנדבות עם ותיקים גם בעתיד. אני בקשר עם המועצה, והם יודעים שאני פתוח לדברים נוספים מסוג זה".
   
  עבור לתוכן העמוד