תלמידי בית הספר 'אופקים' מרחביה "חושבים ירוק"

תלמידי כיתות ו' מבית הספר אופקים מרחביה תכננו דגמים של בית ירוק וחסכוני על פי עקרונות בנייה ירוקה
13/05/2019 עודכן בתאריך

שיתוף פעולה בין מחלקות הנדסה ואיכות הסביבה במועצה לבין ביה"ס אופקים במרחביה הוליד פרויקט משותף של למידה מיזמית (PBL) בנושא בנייה ירוקה שהגיע כעת לסיומו: תלמידי כיתות ו' תכננו ויצרו דגם של בית חסכוני וידידותי לסביבה לאחר שלמדו את הנושא במהלך השנה.

השבוע הם הגיעו לבית המועצה בכדי להציג בפני ראש המועצה את התוצרים המרשימים בתערוכה מסכמת.

 

המיזם נולד מפנייה של מהנדס המועצה, אדריכל דובי ויינגרטן, לתלמידים, יחד עם האגף הסביבתי במועצה: "בנייה ירוקה המכונה גם בנייה בת-קיימא היא בנייה שמטרתה ליצור סביבה שתענה על צורכי הדור הנוכחי, בלי לפגוע ביכולות של הדורות הבאים לספק את צרכיהם. בנייה זו מצמצמת את הנזק שהאדם מסב לסביבה בבניית מבנים, תוך ניצול יעיל וחסכוני של אנרגיה וחומרים. המועצה האזורית עמק יזרעאל רואה בבניית שכונות ירוקות ביישובים נושא חשוב ומרכזי בתכנון העתידי של ההתיישבות בעמק."

 

כיתות ו', בהובלת המורה למדעים שלומית פרג, הסתערו על המשימה והחלו לחקור את הנושא; הם ערכו ניסויים מדעיים, למשל, בדקו אילו חומרים מבודדים עדיפים לשימוש כקירות חיצוניים, אילו צמחים יכולים לספק צל מרבי לבית, אלו סוגי דשא כדאי לשתול ועוד.
לבסוף הם יצרו דגם של בית חסכוני באנרגיה וידידותי לסביבה. כחלק מהתהליך, נפגשו התלמידים עם אמנון גולן- מנהל "הבית הטבעי", חברה לבנייה המתמחה בבנייה ירוקה, ממנו הילדים למדו את עקרונות התכנון הסביבתי.

 

במהלך הפרויקט הילדים נדרשו לעבודת צוות, חלוקת תפקידים וניהול זמן. 17 הקבוצות שיצאו לפרויקט הציגו תוצרים ראויים. היו גם משברים בדרך אבל תהליך ההתגברות על המכשולים מהווה את הלמידה האמתית.
"יצאתי למסע עם הילדים" אומרת המורה שלומית, המלווה את הפרויקט. "הייתה לי תמונה של היעד, אבל מכיוון שזאת הפעם הראשונה שאני מבצעת פרויקט כזה, לא ידעתי איך יצאו הדגמים בסוף. התוצאות היו מעל למצופה ואני גאה בילדים ובדרך שעשיתי איתם. זאת הזדמנות לומר תודה לכל מי שלקח איתי ועם הילדים חלק במסע."

 

אייל בצר, ראש המועצה הוסיף ואמר כי "הרעיון הוא להנחיל את הידע שנצבר ביחידה הסביבתית שלנו ולהעבירו הלאה לדור הצעיר. כבר היום אנו מקיימים גנים ירוקים, בתי ספר ירוקים וכעת גם לימודים בנושא בנייה ירוקה, כדי לחנך ולהעלות את המודעות לחשיבות של סביבה בת-קיימא, מגיל צעיר. אני גאה בילדים על התוצרים הנפלאים שהם הציגו ומודה לכל מי שלקח חלק בפרויקט חשוב זה."

עבור לתוכן העמוד