שווה זה"ב! לראשונה בעמק יזרעאל- חידון בטיחות בדרכים

3/12/2018 עודכן בתאריך

בשבוע שעבר התקיים גמר חידון בטיחות בדרכים לכיתות ה' בבתי הספר ברחבי העמק. הגמר התקיים באירוע חגיגי באולם המופעים בקיבוץ יפעת והינו שיאו של פרויקט בטיחות בדרכים שנערך בבתי הספר היסודיים בעמק לאורך כחודש וחצי, ביוזמת עופר רייטר, מנהל מטה בטיחות בדרכים במועצה האזורית עמק יזרעאל ובשיתוף אגף החינוך. מטרת הפרויקט הגברת המודעות בקרב התלמידים, אשר למדו את הנושא והשתתפו בחידון כיתתי בשמונה בתי ספר, בסופו עלה לגמר נציג מכל בית ספר.

 

נגה רנדלר, תלמידת כיתה ה' מבית הספר 'מרחבים' בכפר יהושע הגיעה למקום הראשון בגמר החידון החגיגי וזכתה בתעודת הוקרה, זוג אופניים, קסדה ויום שיא בנושא בטיחות בדרכים עבור בית ספרה. באירוע השתתפו כ-550 תלמידי שכבת ה' וצוותי החינוך בבתי הספר, בראשות רכזות הזה"ב והמנהלות. במעמד ראש המועצה אייל בצר, מנכ"לית הרלב"ד עו"ד רחל טבת ויזל ונציגת משרד החינוך מרגלית רטר.

 

עוד התחרו בגמר יונתן מאס מבי"ס "שגיא" בקיבוץ שריד, אור בן שלמה מבי"ס "רעים" בשמשית, אבישג אלחדד מבי"ס "מרומי שדה" באחוזת ברק, אורי רייס מבי"ס "נתיב" בהושעיה, נעמה דרור מבי"ס "עמק יזרעאל" בגניגר, מיכל בן דוד מבי"ס "יחד" בגבעת אלה ואבישי קול בי"ס "שדה יעקב" בשדה יעקב. כל משתתפי הגמר קיבלו תעודת הוקרה וקסדה לאופניים.

 

מלבד שמיניית הגמר, אשר ישבה על הבמה לאורכו, השתתפו באופן אינטראקטיבי בגמר החידון גם התלמידים בקהל, אשר הגיעו לעודד את חבריהם המתחרים, וענו בהתלהבות ותוך הפגנת ידע רב על השאלות באמצעות שלטי הצבעה אלקטרוניים.

 

במסגרת אירוע הגמר החגיגי הופיעו תלמידי בתי הספר על הבמה בשירים וריקודים בנושא בטיחות בדרכים. בסופו של האירוע הוענקה אות הוקרה לעופר רייטר, מנהל מטה בטיחות בדרכים במועצה, אשר יזם והוביל את הפרויקט כולו, ע"י נציגת רכזות הזה"ב.

 

במועצה ספרו השבוע כי מטרת הפרויקט הייתה לספק ידע לתלמידים אשר יהיו לעזר לרכזות הזה"ב בבתי הספר ויובילו תהליך בישובים, בבתי הספר, בתנועות הנוער ובמשפחותיהם, ולטווח הארוך- להתחיל תהליך של שינוי תודעה ולשנות דפוסי התנהגות. עוד ציינו כי ניכרה מעורבות משפחתית בקרב משפחות התלמידים בלמידה במסגרת הפרויקט.

 

עופר רייטר, מנהל מטה בטיחות בדרכים במועצה סיכם את האירוע: "הפרויקט הזה כמו גם רבים שיוזם מטה בטיחות בדרכים, נעשים מתוך מגמה ורצון לשנות דפוסי חשיבה והתנהגות של הדור הצעיר במסגרת מערכת החינוך. הפרויקט הנפלא הזה הוא תחילתה של מסורת במועצה". בדברים אשר נשא באירוע אמר רייטר: "לתלמידים הנפלאים אני אומר- אתם שומרי הדרך החדשים במועצה. אתם העוזרים של רכזות הזה"ב בבתי הספר ואתם כעת משמשים מנטורים בישובים ובמשפחות. על כולנו מוטלת האחריות שלא לתת לשבריר שנייה של תאונה לשנות את חיינו".

 

אייל בצר, ראש המועצה פנה אל התלמידים ואמר: "לצערנו תאונות הדרכים זו מלחמה בלתי פוסקת, אך אני מאמין שכמו שהצלחנו בעבר ללמד את עם ישראל להפסיק לקטוף פרחי בר והבאנו לשינוי גישה בנושא איכות הסביבה, ניתן לעשות מהפך תודעתי גם בנושא תאונות הדרכים. המשימה שלכם ילדי משמרות הזהב לגרום לכך שבמדינת ישראל תהיה הפחתה עד למניעה של תאונות דרכים. בעצם הלמידה שלכם כבר זכיתם ובאמצעות הידע שלכם אתם שותפים למצוות הצלת נפשות. כל המציל נפש אחת בישראל- כאילו הציל עולם ומלואו".

עבור לתוכן העמוד