תערוכת הקבע של ממצאי החפירות הארכיאולוגיות נפתחה בתמרת

31/10/2018 עודכן בתאריך

השבוע נפתחה במרכז הקהילתי בתמרת התצוגה הקבועה של ממצאי החפירות שנתגלו בתל שמרון,. התצוגה ממוקמת במתחם הספרייה בחלל שהוסב לכך ועוצב על ידי תושבת המקום נורית קולקר - עיצוב שזכה לשבחים רבים מצד המשתתפים, ראשי המשלחת ונציגי רשות העתיקות.

 

התצוגה כוללת ממצאים מעונת החפירות הראשונה שהתקיימה בשנה שעברה, וכן דברי הסבר והמחשה על גבי פוסטרים. כך, המבקרים יוכלו לחוות וללמוד אודות היישוב שמרון בתקופות שונות לאורך 4000 השנים האחרונות, גם ללא נוכחות מדריך במקום. המבקרים בתצוגה יכולים להתרשם מחרפושיות (חותמות ששובצו בשרשרת או בטבעת) מהתקופה הכנענית, סירי בישול מהתקופה הרומית, כלים עשויים עצם מימי הביניים ואפילו מטבעות של ראשוני המתיישבים בנהלל.

 

התערוכה תתחדש ותתעדכן בכל עונה במוצגים חדשים שיתגלו ויוזמנו אליה תושבי האזור, מטיילים ובעיקר תלמידי בתי הספר בסביבה, הלומדים כבר עתה בתכנית חינוכית ייעודית הקשורה לחפירות שמרון. עם הקמת התצוגה הושלם מהלך חדשני של שילוב הקהילה בפרויקט ארכיאולוגי ארוך-טווח, הכולל;

  • הקמת צוות "מתנדבי שמרון" - 25 מתנדבות ומתנדבים מתמרת, נהלל והסביבה לטובת לימוד, הדרכת מבקרים וליווי הפעילות והמשלחת.
  • הפעלת תכנית חינוכית סביב הפרויקט לבתי הספר השכנים, בהשתתפות משלחת החפירות והמועצה האזורית עמק יזרעאל.
  • הקמת מרכז מחקר ואחסון של ממצאי החפירות, במבנה המינימרקט הישן בתמרת ששופץ.
  • הקמת משרד ותחנת עבודה למשלחת, במבנה המזכירות הישנה בתמרת, ששופץ.
  • יצירת תצפית-נוף חדשה לעבר התל והעמק ליד משרד המשלחת, שהוכשרה בימים אלו לשימוש התושבים והחוקרים.
  • תצוגת הממצאים שנחנכה עתה.
  • מגורים קבועים של כ-100 משתתפי משלחת החפירות בנהלל (בפנימיית ביה"ס) במהלך עונות החפירה, תוך שילובם בפעילות הכפר וצריכת שירותיו.

 בקיץ 2019 יתחדשו החפירות בשימרון וצפויות עוד עונות רבות של פעילות ארכיאולוגית בתל, בשילוב עם פעילות חינוכית וקהילתית סביבה.

עבור לתוכן העמוד