היה דבש!

22/05/2018 עודכן בתאריך

אלפים מתושבי העמק ואורחים מכל רחבי הארץ השתתפו בחגיגת שבועות באירועי תרבות, שכללו מופעים מוסיקליים של מיטב היוצרים והמבצעים ואירועי תיירות וחקלאות, בניחוח ארץ ישראל הטובה והישנה.

הפסטיבל נפתח בצעדת שביל יזרעאל-קק"ל, ביערות כפר החורש. מאות צועדים מהמועצה ומישובים סמוכים צעדו במסלולים מוצלים, שלאורכם תחנות הסברה של הקק"ל, תחנות ירי בחץ וקשת ותחנות הפעלה אטרקטיביות של ארגון "צועדים יחד". היה מרגש לראות תלמידים מבתי הספר מהישובים הסמוכים עילוט ויפיע, צועדים לצד תושבי העמק, ובכך באו לידי ביטוי ערכי התרבות של הספורט העממי והשותפות בעמק יזרעאל. גם היער זכה לתשומת לב מיוחדת, כשהצועדים אספו אשפה בדרכם.

 

 

במקביל, התקיימה חגיגת מחול ססגונית ושמחה. שבע עשרה להקות מכל רחבי הארץ, מהדרום ועד הצפון הגיעו לפסטיבל לסוף שבוע של ריקודים ומתן כבוד לשירים שהפכו לנכס צאן ברזל.

 

 

העמק הציע לחובבי האומנות תערוכות מגוונות. ב"גדיש", שבבית חנקין, בכפר יהושע נחשפו המבקרים ליצירות אמנות של טובי האמנים בישראל, בהם אברהם אילת ואפרת נתן. האמן אלי שמיר, חשף לראשונה את דגם הברונזה של פסלו המתוכנן "ונוס אוספת בצל". בין היצירות בלט פרויקט ייחודי, שיזמה האמנית עדית לבבי גבאי "מתבן 1". יצירה זו מורכבת משבעים ושניים ציורים של אמנים מנוסים וחובבים, שכל אחד מהם צייר חבילת קש ובה פרט אישי.

 

 

בתערוכת "אמני העמק" בתמרת, הציגו האמנים המקומיים את יצירותיהם להתפאר; צילומים, ציורים, פסלים ועוד. בצד האמנים המוכשרים מהעמק, הציגו אלי שמיר, עדי נס וחתן פרס ישראל יעקב דורצ'ין. בין היוצרים היו גם אמני העתיד - ילדי הגנים, שהציגו עבודות יצירה משותפת עם אמנים מובילים בעמק.

בתמרת, פתחו האמנים את בתיהם לקהל הרחב, ובקיבוץ הסוללים אמני הישוב הציגו את יצירותיהם במועדון לחבר.

 

 

שוחרי התרבות והשירה נהנו ממגוון הופעות; הסופר ואיש העמק מאיר שלו חגג יום הולדת 70 שנה ו-30 לספרו "רומן רוסי". להקת "הגרובטרון" בהופעתם מסיבה עברית. "על הדבש ועל העוקץ" - ערב שהוקדש לסיפור חייה ויצירתה של נעמי שמר. שם טוב לוי שר משיריו הקלאסיים, שהלחין במרוצת השנים יחד עם הרכבי בית האומנויות. יהונתן גפן, אירח את מאור כהן במופע לילדים ולמבוגרים, כאחד. גם חגיגת האקורדיונים המסורתית, עם בכירי הנגנים בישראל, הרקידה את הקהל הרב. ה"גרשונים" הופיעו בשירה ישראלית משובחת. גם תיקוני ליל שבועות התקיימו בפסטיבל. לאוהבי הזמר העברי ולכבוד שנת השבעים למדינה, התקיים המופע "צעירה בת 70" בו הופיעו אמני העמק, בהנחייתו של פרופ' יוסי גמזו. מקהלת "שני" מבית האמנויות פתחה את המופע - שחרית מוסיקלית בגניגר. גם יצירה מקומית ומקורית הייתה בפסטיבל – "שירבוטקה" של תושבי גבת והסביבה.

 

 

המופע המרכזי של הפסטיבל היה "לילה של כוכבים". שלום חנוך, אחד היוצרים והמבצעים המובילים בארץ, אירח את מתי כספי, קרולינה ודנה ברגר בערב בלתי נשכח וסוחף.

 

 

לראשונה בפסטיבל "חלב ודבש", תושבי הישוב מנשיית זבדה לקחו חלק בחגיגות המשותפות של חג השבועות והרמדאן. תושבי מנשייה פתחו את בתיהם, ואירחו משפחות מהעמק לארוחת איפטר. לאחר מכן, התכנסו המארחים והאורחים לחגיגה משותפת עם ממתקים מסורתיים, ולהקת "סולטאן" שרה שירי רמדאן. היה שמח במיוחד.

 

 

למאות המשפחות שגדשו את אתרי התיירות בעמק, הוצע מגוון גדול של פעילויות; במוזיאונים ביפעת ובעין דור חוו האורחים הפעלות בטעם של פעם, במושב היוגב ניתן היה לחוות את שבועות בקרקס חקלאי מוסיקלי, ובבית לחם הגלילית חגגו עם עפיפונים. בהושעיה נהנו מהצגת ילדים "כאן גרים האחים גרים". מרכזי המבקרים בעמק המו אדם, והייתה חגיגה צבעונית ושמחה.

 

 

גם בני הנוער לא קופחו ונהנו אף הם ממופע ראפ ישראלי, שחתם את הפסטיבל; נצ'י נצ', מארח את ג'ימבו ג'יי, סימה נון ושי צברי.

 

 

במהלך הפסטיבל ניכר המאבק להקמת שדה תעופה בינ"ל משלים ברמת דוד; מחוץ לאירועים הגדולים חולקו מנשרים, בטקסי הביכורים ביישובים הוצגו שלטים ושרו את שיר העמק בקול גדול. שלטי ההתנגדות נתלו ברחבי העמק ובשלטי החוצות.

המועצה ממשיכה לפתח את העמק היפה והמשגשג, ותלחם למען שמירה על אופיו הכפרי והחקלאי. אין לנו עמק אחר!

 

אנו מודים לכל אלפי המבקרים בפסטיבל, ומחכים כבר לפסטיבל "חלב ודבש" ה-19. נתראה בשנה הבאה!

עבור לתוכן העמוד