פועלים למען שיפור איכות האוויר בעמק יזרעאל

24/01/2018 עודכן בתאריך

המועצה קיימה מפגש בראשות ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל אייל בצר, סגן ראש המועצה עידו דורי, בכירי המועצה, מנהלת המחוז במשרד להגנת הסביבה דורית זיס, נציגי המשרד להגנת הסביבה ותושבים המתגוררים בסמיכות לאזור התעשייה אלון תבור - גזית, עין דור, דברת ואחוזת ברק.

מטרת המפגש הייתה לקיים סיעור מוחות משותף בנושא איכות האוויר בעמק יזרעאל וקביעת אבני דרך לפעולה משותפת של המועצה והמשרד להגנת הסביבה - לשיפור איכות האוויר באזור.

פועלים לשיפור איכות האוויר בעמק ומשקפים את המידע הקיים ואת הפעילויות הנעשות בתחום הן מצד התושבים והן מצד המועצה והמשרד להגנת הסביבה. כל אלו לצד קביעה משותפת של נושאים מעשיים לטיפול וקידום משותף בתחום זה.

 

במהלך המפגש, הוצגו נתונים וסקירה אודות זיהום האוויר ומידת התחלואה בנפת יזרעאל, (מיוקנעם ועד עמק המעיינות) תוך מתן דגש לאזור עפולה ואלון-תבור.

בהמשך, הוצגה פעילות המועצה בתחום: חידוד ואישור נוהל אכלוס לקבלת מפעלים חדשים לאזור התעשייה, הוצגה פעילות היחידה הסביבתית של עמק יזרעאל והתקשרות עם חברת ייעוץ סביבתי שתבחן את פעילות המפעלים באזור התעשייה אלון תבור בדגש על תרומתם לזיהום האוויר באזורנו.

 

נציגי המשרד להגנת הסביבה שנכחו בדיון, בראשות דורית זיס, מנהלת המחוז, הציגו את מדיניות המשרד ואת הפעילות בתחום. לאחר ששחר אורן, מנכ"ל החברה הכלכלית ואברהם ברקן, מנהל אזורי התעשייה הציגו נתונים על אכלוס אזור התעשייה, נערך סיכום ונקבעו נושאים מעשיים להמשך טיפול:

 

המשרד להגנת הסביבה הדגיש כי במקרים של ריחות רעים יש לדווח במידי למשרד להגנת הסביבה, עוד עדכן המשרד כי מפעלי אלון תבור, עומדים ב דרישות התקן כפי שנבדק על ידי המשרד להגנת הסביבה. פה המקום להבהיר, כי זיהום אוויר מוגדר רק במקרה של חריגה מהתקן וכל עוד אין חריגה מהתקן, אכן מדובר בפליטות אך לא בזיהום אוויר. הוסבר ההבדל בין הניטור של היתרי הפליטה למפעלים ,לעומת הדיגום המצרפי הסביבתי שהוא בעל המשקל המשמעותי בהשפעה על איכות האוויר של האזור והתושבים . עוד עדכנה מנהלת המחוז כי מצב פליטות המזהמים מאלון תבור יפחת באופן משמעותי ברגע שכלל המפעלים יחוברו לתשתית הגז באזור התעשייה. המועצה האזורית עמק יזרעאל, בוחנת בשלב זה כיצד ניתן לזרז את החיבור לגז. נערכה סקירה של תחנות הניטור בדברת, עין דור וגבעת המורה ולאחר לחצים של המועצה, הובטח לנו כי בכוונת המשרד להגנת הסביבה להציב תחנה נוספת באזור.

 

סגן ראש המועצה, עידו דורי אמר השבוע: "המועצה מחויבת פועלת ותמשיך לפעול לצמצום ומניעה של זיהום אויר ומפגעים בריאותיים מכל סוג. נמשיך ללמוד את הנושאים ,לדעת את העובדות והנתונים, לשתף פעולה עם המשרד להגנת הסביבה, הגורמים המקצועיים והתושבים בכדי לאפשר את המשך הפיתוח של המועצה ויישוביה ,תוך שמירה ושיפור של איכות האוויר. לא נהסס להפעיל אכיפה של כל דרישות החוק והתקינה, בהתאם לצורך ושיקול הדעת הנדרש לכך".

 

עבור לתוכן העמוד