עשור למסע דרך ארץ

30/08/2017 עודכן בתאריך

151 בני נוער מיישובי המועצה האזורית עמק יזרעאל, שמתחילים את לימודיהם בכיתה י"ב, השתתפו במסע "דרך ארץ" שהתקיים בשבוע האחרון של החופש הגדול לזכר חמשת בני העמק שנפלו במלחמת לבנון השנייה: סמ"ר יונתן הדסי, סמ"ר אורן ליפשיץ, סרן גלעד שטוקלמן, סמ"ר יניב טמרסון וסרן צור זרחי.

 

המסע הערכי "דרך ארץ" החל כיוזמה של חברי הנופלים לפני כ 11 שנים, במטרה להנציח את חבריהם בדרך חיה. המדריכים במסע הם חיילים וחיילות בסדיר או בקבע, משוחררים צעירים, סטודנטים, כולם בהתנדבות עוזבים את כל עיסוקיהם לשלושה ימים של מסע ועוד הרבה ימים של הכנות בכדי להנחיל ערכים לבני הנוער בעמק. המסע נמשך לאורך שלושה ימים כאשר כל יום מוקדש לנושא מרכזי: הנצחת הנופלים וזיכרונם (הכרות עם הנופלים, הכרות עם גבול הצפון, למען מה הם נפלו?, טקס בהשתתפות המשפחות השכולות), חיזוק הקשר ותחושת המחויבות למדינת ישראל, עידוד הנוער לעשייה חברתית, ציבורית, קהילתית. שלושת ימי המסע הפיזי הם תהליך מסע פנימי המביא את החניכים והמדריכים להתמודדות עם דיונים בנושאים שונים ומגוונים.

 

28 מדריכים, 21 צוות מינהלה, 2 מובילי מסלול, 1 סוגר מסלול, 2 אחראיות על הטקס, 1 אחראית על שיחות של הקבוצות עם חברי הנופלים, 1 אחראית סקירה גיאוגרפית בהר אדיר - כולם בהתנדבות הוציאו אל הפועל את מסע דרך ארץ 2017 בפעם האחת עשרה. 

 

רוני פרדקין (תל עדשים) ואופק בלישה (רמת ישי) לקחו את הפיקוד והובילו את "דרך ארץ" 2017, רוני ואופק היו חניכים בדרך ארץ 2011 והדריכו בדרך ארץ 2016.

אמיר ינאי (מזרע), כרמל נוסן (הושעיה) ואופיר קוריס (בלפוריה), לקחו על עצמם להוביל את צוות המנהלה קדם למסע תהליך ארוך שהתחיל כבר בחודש מרץ, של איתור מדריכים, צוות מינהלה, פגישה של נציגי המדריכים בבתי הספר, קיום ישיבות תוכן, טיול ההכנה, פגישת מדריכים ביישובים עם החניכים ועוד ימים רבים של הכנות.

 

אופק בלישה ורוני פרדקין: "אנחנו לא מעכלים את הזכות הענקית שניתנה לנו להוביל את מסע דרך ארץ 2017. מסע דרך ארץ הוא אנדרטה חיה שאוצרת בתוכה עבר, זיכרון והנצחה ייחודית ובאותה נשימה מבט אל העתיד, שנועד לחנך ולטפח את דור העתיד לאהבת הארץ. יש משהו מיוחד במסע הזה שאי אפשר להסביר במילים. זה מה שגורם לכולנו לרצות לחזור כל שנה ולקחת חלק, להושיט יד במסע דרך ארץ.

 

אייל בצר, ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל, ברך את המשתתפים במסע ואמר: "אתם, שבחרתם להצטרף ליוזמת הזיכרון המיוחדת של מסע "דרך ארץ", תוכלו לעשות הכרה עם מעט מהחוויות ומהמאפיינים של בני העמק המיוחדים האלה שלא זכיתם להכיר... יונתן אוהב המוזיקה, אורן המטייל והידען בתחום הכרת הארץ, גלעד כותב השירים והמוזיקאי המוכשר, יניב בכישוריו הטכניים המעולים, וצור, חקלאי חרוץ ומוכשר, דור רביעי במשק הרפת העדכני והמשגשג. המסע הזה יאפשר לכם - נערים ונערות בעמק יזרעאל - להכיר את חבל הארץ שלהגנתו יצאו יונתן, אורן, גלעד, יניב וצור.
אתם תישאו את לפיד הזיכרון והתקווה בשנים הבאות – כי אתם עתידנו. עליכם יהיה להמשיך את מורשתם - המעורבות והמחויבות, הנכונות להתנדבות ומימוש התקווה לשלום. כשאתם תהיו אזרחים משפיעים בקהילה, מקבלי ההחלטות ומנהיגי החברה, זכרו את המסע הזה, את זיכרון הבנים ואת משפחותיהם … תודה לקבוצת החברים שיזמה את טיול "דרך ארץ", למחלקת הנוער של המועצה ולכל מי שנטל חלק בהכנתו של הטיול ובמימושו.בשם תושבי המועצה האזורית עמק-יזרעאל, אני מאחל לכם מסע מעניין ופורה".

 

דן תנחומא, מנכ"ל המועצה והאחראי מטעם המועצה על המסע, אמר בתום שלושת הימים החווייתיים: "היתה לי הזכות והכבוד להיות שותף למסע דרך ארץ 2017, לעבוד בחברת אנשים מדהימים, שהוציאו לפועל את המפעל האדיר – דרך ארץ. מערכת החינוך הפורמלית והבלתי פורמלית עומלות לילות כימים על עיצוב מודל "הבוגר היזרעאלי", ומסע דרך ארץ הוא התוצר שאנו מייחלים לו. להיחשף לכמות כל כך מרשימה של בוגרים מעורבים התורמים לחברה, שואפים לשירות משמעותי בצבא ומקיימים את האימרה ואהבת לרעך כמוך – מרגש ביותר. סיימתי שלושה ימים בתחושה שמסע דרך ארץ הוא היהלום שבכתר לחינוך לערכים אלו".

עבור לתוכן העמוד