המועצה האזורית נגד תכניות פיתוח

30/08/2017 עודכן בתאריך

 לאור תכניות יזמים פרטיים להקמת תחנות כח המופעלות על גז, טורבינות או חוות סולאריות על שטחים פתוחים, פנה ראש המועצה, אייל בצר ליישובים בבקשה שלא להעתר לבקשות ולא לקדם עסקאות ללא בחינה מקיפה של המשמעויות ומעורבות המועצה בתהליך.

 

במכתב כתב בצר כי בתקופה האחרונה מתרבים צרכי הפיתוח בתחומי המועצה. כחלק ממגמת ההפרטה הכללית שמובילה המדינה, פונים יזמים פרטיים ישירות לאגודות ולישובים עם הצעות שונות למיזמים. לצד הברכה שבפיתוח, מבקשת המועצה להצביע על הקשיים שמתעוררים בתהליך זה, ולפעול לצמצומם.

 

לרוב, מיזמים אלו נושאים יתרון כלכלי מסוים לחלק מתושבי הישוב, אך הם עלולים להשפיע על איכות החיים של כל תושבי היישוב והאזור, בעתיד הקרוב ובדורות הבאים, ויש להם פוטנציאל לשנות את נוף העמק, הן מהבחינה הפיזית והן מהבחינה החברתית.

 

בצר הוסיף וכתב: "המועצה האזורית עמק יזרעאל קוראת לאגודות ולישובים ליידעה בכל תכנית לפיתוח עתידי העשויה להשפיע על השטחים הפתוחים או על התושבים במרחב. בנוסף, מבקשת המועצה להימנע, ככל הניתן, מפגיעה בשטחים פתוחים, בפרט אלו להם ערכיות סביבתית או נופית גבוהה".

 

בצר כתב ליישובים כי הוא מעודד עריכת תהליכי שיתוף ציבור עם כלל התושבים כדי להגיע להסכמות רחבות ככל הניתן. בין היוזמות המקודמות כיום ניתן למנות הקמת תחנות כוח המופעלות בגז, טורבינות רוח, שדות סולאריים על שטחים חקלאיים או פתוחים, ועוד. במועצה אמרו השבוע כי המשותף לכל הפרויקטים הוא הצורך לתכננם מתוך ראיה מקיפה וארוכת טווח, המשקללת את משק האנרגיה של המדינה, היבטים כלכליים וסביבתיים, השפעות חברתיות ועוד ולכן אין להעתר ללא בדיקה מעמיקה והסכמות קהילתיות רחבות

עבור לתוכן העמוד