היה דבש: בפעם ה- 17

7/06/2017 עודכן בתאריך

אלפי תושבים ואורחים השתתפו בחגיגת השבועות המסורתית של עמק יזרעאל ונהנו מטקס הביכורים המרכזי בשדות נהלל – גדול טקסי הביכורים בישראל, במסגרת פסטיבל ימי חלב ודבש שהתקיים השנה בפעם ה- 17. הפסטיבל החל בערב מרגש "עגלת חיי המלאה" – ערב משותף של קהילת ניגון הלב ומחלקת התרבות שסיפר וזימר מיצירתו של יעקב אורלנד. ביום רביעי האחרון ננעל הפסטיבל במופע שמח במיוחד של שלומי שבת. המופע המרכזי של הפסטיבל: הפקה מקורית וייחודית– "הלילה הוא שירים" – אמנים בולטים מבצעים משיריה של חוה אלברשטיין ולאחר מכן, מופע מלא ומרגש של חוה אלברשטיין. אלפים גדשו את אתרי התיירות בעמק, נהנו מהיום הירוק, מתערוכת אמני העמק המתקיימת זו השנה החמישית, תערוכת האמנות "עגלה מלאה" בבית חנקין, פעילויות במוזיאונים, שוק העמק ברכבת שהציג תוצרת חקלאית ווינטג', תיקוני ליל שבועות, חגיגת המחולות המסורתית והמרהיבה ומופע האקורדיונים בו הופיעו בכירי האקורדיוניסטים בישראל – היה דבש!

 

שבוע של חלב ודבש בעמק יזרעאל – כמדי שנה, התקיים ברחבי העמק פסטיבל חלב ודבש – חגיגה של תרבות וחקלאות. במסגרת הפסטיבל התקיים טקס הביכורים המסורתי של חג השבועות בשדות נהלל, במעמד ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל – אייל בצר, מאיר צור – מזכ"ל תנועת המושבים, חברי הכנסת איתן ברושי, עמיר פרץ, אראל מרגלית ואיילת נחמיאס ורבין ועוד אלפי אורחים. המשתתפים צפו ברונדו טרקטורים וסוסים, תצוגה חקלאית, ריקודי ילדים ומבוגרים, מופע תופים ועוד הפתעות.

 

במהלך החג התקיים בנהלל המופע המרכזי של הפסטיבל – "הלילה הוא שירים" הפקה מקורית וייחודית לפסטיבל –בהשתתפות שלומי שבן, מרינה מקסימליאן בלומין, אסתר רדא ואלון עדר ששרו את שיריה של חוה אלברשטיין. הנחתה את המופע: אילנה דיין. בהמשך, עלתה לבמה חוה אלברשטיין וריגשה את הקהל עם מיטב שיריה. 

 

עוד במהלך הפסטיבל: פתיחה מרגשת עם ערב "עגלת חיי העמוסה" שהוקדש לסיפור חייו ושיריו של יעקב אורלנד, אלפים מכל רחבי הארץ נהרו לחגיגת האקורדיונים השנתית בה השתתפו בכירי נגני האקורדיון בישראל. המשתתפים רקדו ושרו עד השעות הקטנות של הלילה. במוזאון העמק בקיבוץ יפעת ערכו חגיגת שבועות עתירת הפעלות, בקיבוץ גנינגר נערך מופע מוסיקלי של חמישיית המתכת הישראלית, בגבת ותמרת התקיימו תיקוני ליל שבועות המסורתיים של החג, בקיבוץ יפעת התקיים מופע המחול היזרעאלי המסורתי במסגרתו להקת "אלון יזרעאל", מארחת מגוון להקות מכל הארץ, שהמשיכו לרקוד לאורך כל סוף השבוע בהרקדה המונית בנהלל. צעירי העמק, חיילים ועוד תושבים רבים נהנו ממופע משולב של להקת לולה מארש ועומר נצר בתחנה רכבת העמק ההיסטורית, שם גם נערך קודם שוק תוסס וצבעוני ששילב חקלאות ווינטג'. בתמרת נפתחה זו השנה החמישית תערוכת אמני העמק בה נטלו חלק אמנים רבים מהעמק שהציגו כ- 100 יצירות מגוונות: צילומים, ציורים, פסלים ועוד. בין המציגים, ילדי גני העמק שהציגו מיזמים שהכינו יחד עם אמנים מובילים בעמק – אלי שמיר, עדי נס ויצחק מור. בבית חנקין בכפר יהושע, נפתחה במעמד רעיית נשיא המדינה, הגב' נחמה ריבלין, תערוכת האמנות "עגלה מלאה" בה הוצגו מיצירות אלי שמיר, יאיר גרבוז ועוד אמנים בולטים. בקיבוץ מרחביה נערך המופע "הצתה מאוחרת" משיריהם היפים של חברי שלישיית שריד, עוד פעילויות מגוונות במהלך החג – יום ירוק בחווה האקולוגית בנהלל בו השתתפו מאות מבקרים, שחרית מוסיקלית בגניגר, המופע "מבית אלפא ועד נהלל" שירים וסיפורים שובבבים מהגורן ובכלל, קונצרטים בבית האמנויות וכן פעילויות רבות באתרי התיירות של העמק ובמוזיאונים, בהם השתתפו אלפי מבקרים ואורחים. 

 

פסטיבל בסימן של התנגדות להקמת שדה משלים לנתב"ג – מחוץ לארועים הגדולים, בטקסי הביכורים ביישובים וכן בארועים נוספים, בלטו שלטי ההתנגדות להקמת שדה משלים לנתב"ג ופעילויות מחאה נגד הכוונה להקים שדה בעמק. 

 

ראש המועצה האזורית אייל בצר ברך בטקס הביכורים ואמר: "אורחינו נבחרי הציבור – תודה על תמיכתכם העקבית בחקלאות ובהתיישבות, אנו קוראים לכם לשמר את האופי הכפרי והירוק של העמק , לסייע לנו במאבקנו להקמת שדה תעופה חלופי לנתב"ג במקום אחר ולגרום לממשלה לתמוך בחקלאות ובחקלאים, כמו בארצות המערביות שאנו מתיימרים להיות חלק מהן . אנחנו נמשיך לפתח את העמק היפה והמשגשג שלנו."

 

סרטון טקס הביכורים בנהלל

 

עבור לתוכן העמוד