מקדמים קיום משותף

16/01/2017 עודכן בתאריך

תלמידי כיתות ו' בבתי הספר "שגיא" שריד ו"סאליזיאן" נצרת, ערכו מפגש סיכום של סדרת מפגשים בת שנתיים בתכנית "ללמוד על העבר – גשר להווה". התכנית, המתקיימת במוזיאון עין דור, מפגישה תלמידים יהודים וערבים, מוסלמים ונוצרים, להכרות, למידה על האחר ותרבותו ולפעילויות משותפות המאפשרות הכרות ברמה האישית והקהילתית. התלמידים הגיעו לתכנית עם חששות מהמפגש עם הלא מוכר. במסגרת התוכנית, עברו יחד תהליך חוויתי, מאתגר, מצמיח ומעצים. הם נפגשו, הכירו, שיחקו, למדו במוזאון הארכיאולוגי וחוו עבודה בצמדים מעורבים בתערוכת "מבוך השלום". עוד התנסו התלמידים בפעילויות חברתיות היוצרות שיתופי פעולה ועבודת צוות, דיברו שוחחו ביניהם וניהלו דיאלוג מאתגר אמפתי ובונה, ואירחו אלו את אלו בביקורים עם הרבה התרגשות, פתיחות, למידה הדדית, והיחשפות אל התרבות של האחר במלוא הדרה. בסוף התהליך, אמר אחד התלמידים: "מובן מאליו שאנחנו נסתדר, אני מתפלא מזה שאתם חושבים שזה דבר גדול. אנחנו בני אדם יש ביננו הרבה דברים דומים ואנחנו ילדים אותו דבר, ברור שנסתדר".

 

אייל בצר ראש המועצה הגיע למפגש, חיזק את התלמידים וברך אותם ובדבריו הוא אמר: "אני מסתכל עליכם ועל מה שקורה כאן מסביב ואפשר לקרוא לזה במילה אחת: תקווה... אתם דור העתיד שלנו של האזור שלנו". במהלך המפגשים נבנתה והתגלתה שותפות איתנה ברמת הצוות הניהולי של בתי הספר ובין המחנכות, שותפות שהקרינה על התלמידים והעבירה את המסר החשוב מכל- כי קיום זה אפשרי ומבורך.

 

כרמלה ארנון, מנהלת המוזיאון, סיכמה את התהליך ואמרה: "צוות המוזאון בקיבוץ עין דור, מקיים כבר 20 שנה של מפגשי יהודים וערבים. אנו מאמינים בהיתכנותם של חיים משותפים ורבי זהויות הנבנים על בסיס שיווין ערך האדם וכבוד הדדי; מאופיינים בשוני, בגיוון, בייחודיות ובעושר שבשותפות; וחותרים לעצב מציאות אחרת אחראית ומקיימת המאפשרת לדורות הבאים חיים עשירים של הכלה וקבלה הדדית. בימים אלו אנחנו מקבלים חיזוק מהרוח הנושבת מבית נשיא המדינה מר ראובן ריבלין המצהיר: "נועדנו לחיות יחד"!"

עבור לתוכן העמוד