חקלאי העמק יצאו להפגין בירושלים

20/12/2016 עודכן בתאריך

כ- 1000 חקלאים מכל האזור הצטרפו לאלפים נוספים ויצאו בשיירה ארוכה להפגין בירושלים במחאה על מדיניות הממשלה כלפי החקלאים, ייקור המים וגזירות נוספות הפוגעות בפרנסת החקלאים ומצמצמות משמעותית את מספר החקלאים הבוחרים להמשיך במשקים ובענף.

 

מאות חקלאים מעמק יזרעאל יצאו בשיירה ארוכה, הצטרפו לחברים הצפוניים שיצאו מהגליל וחקלאים נוספים מהמרכז והדרום ונסעו בשיירה ארוכה ואיטית לירושלים, להשתתף בהפגנה סוערת ומהגדולות שהיו, נגד מדיניות הממשלה בתחום החקלאות. ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל – אייל בצר, אמר בהפגנה: "לאורך שנים, מדיניותה של הממשלה מביאה אותנו לפי תהום. ייקור המים ייבש לחלוטין את החקלאות וידרדר אותנו לתהום. משם, אי אפשר יהיה לשקם כבר את החקלאות. 120 שנות חקלאות והון אנושי עתידות לרדת לטמיון, ממשלת ישראל, עצרי לפני ביצוע הצעד החמור הזה!"

 

חקלאי ישראל דורשים כי מדינת ישראל תשנה את מדיניותה כלפי החקלאים והחקלאות ודורשים עמדה ברורה שתחזק את מעמד החקלאים מתוך הבנה כי החקלאות הישראלית מספקת לא רק מזון טרי, אלא גם שומרת על הביטחון, ההתיישבות, השטחים הפתוחים ופרנסתם של אלפים בתחום שנדחק לאחרונה לחוק ההסדרים. בצר הוסיף ואמר: "כל אזרחי המדינה צריכים להיות מודאגים היום, החקלאות היא עניין אסטרטגי, נושא כזה אי אפשר להעביר בתוך חוק ההסדרים. ממשלת ישראל באדישות ובאפתיות זורקת שנים של עשייה והון אנושי משובח, לא ניתן לכך יד".

 

ההפגנה היא חלק מגל ארוך של מחאות בהם נוקטים חקלאי ישראל ועמק יזרעאל – לפני שבוע התקיימו הפגנות גדולות גם בצמתים ברחבי הארץ, בצומת יוקנעם, הפגינו חקלאי עמק יזרעאל וחסמו את הכביש, נשאו שלטים וקראו למדיניות ותמיכה ממשלתית הולמת לתחום החקלאות שהינו אסטרטגי וחשוב מהיבטים רבים – מזון טרי, בטחון, שטחים פתוחים, כלכלה ועוד.

 

עם הגעת השיירות לירושלים, הגיעו פוליטיקאים רבים להביע תמיכה בחקלאים. לאחר ההפגנה נפגשו נציגי החקלאים, ראשי מועצות אזוריות ויו"ר השדולה החקלאית ח"כ איתן ברושי עם יו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין. המשתתפים הציגו לו את הבעיות והקשיים העיקריים בחקלאות וביקשו ממנו להתערב ולסייע מול הכנסת וראש הממשלה בעיקר בנושא ייקור מחירי המים הדרסטי הצפוי. יו"ר הכנסת הבטיח לנוכחים כי יירתם למאבק וכי ישלב נציגים בנושא מים, המקובלים על הנהגת החקלאים, לדיון מעמיק בנושא, טרם קבלת ההחלטות.

 

עבור לתוכן העמוד