מועצה אזורית עמק יזרעאל
  מועצה אזורית עמק יזרעאל
  דלג על מועצה אזורית עמק יזרעאל

  מועצה אזורית עמק יזרעאל

  ת.ד. 90000, עפולה 1812003

  בית המועצה ליד קיבוץ מזרע

  למפה ב- waze לחץ כאן

  טלפון: 04-6520111

  פקס: 04-6520000

  דוא"ל - info@emekyizrael.org.il

  מוקד 24/7: 04-6520100

  שעות פעילות: 7:30-16:000

  מאות חקלאי העמק, הגלבוע ומגידו

  5/12/2016

  למעלה מ- 1000 חקלאים הפגינו ביום ראשון האחרון ברחבי המדינה. התאחדות חקלאי ישראל: "על ממשלת ישראל להתעשת ולגלות אחריות לאומית על החקלאות, לתמוך ולטפל בכלל בעיות החקלאים". ההפגנה התקיימה בעקבות המדיניות החד צדדית של הממשלה בכל הנוגע לפתיחת ייבוא פרוע וחופשי, מחירי המים הגבוהים לחקלאים, פערי התיווך ועוד. בצומת יוקנעם המפגינים הגיעו בשיירות איטיות של טרקטורים מכל רחבי הצפון אל הצומת, חלקם עם סוסים, חסמו כבישים זרקו חציר ושפכו חלב, באגמון החולה גם הגיעו בשיירות של טרקטורים ורכבים כבדים ושפכו סחורה חקלאית בכבישים, בערבה וביוטבתה הסבירו לעוברים ושבים מאילת על מצב החקלאים ובצומת חפר העמידו טרקטורים על הכביש ושפכו חלב. התאחדות חקלאי ישראל: "מדובר ביריית הפתיחה. על ממשלת ישראל להציב את החקלאות על סדר יומה הלאומי"

   

  ראש המועצה אזורית עמק יזרעאל, אייל בצר: "החקלאות היא נכס כלכלי ואסטרטגי בכל מדינה. אספקת מזון טרי וזמין היא בעלת חשיבות מיוחדת בעיקר בישראל. 120 שנים של פיתוח, מיומנות והישגים המוכרים בכל העולם, עלולים לרדת לטמיון בגלל מדיניות ממשלתית צרת אופקים וקצרת רואי ובורות. פגיעה בחקלאות היא פגיעה בתשתית האקולוגית של המדינה. ייקור מחירי המים יגרום להרס החקלאות. חקלאי עמק יזרעאל, דור חמישי לחקלאים, קוראים לממשלה להימנע מפגיעה בחקלאים ובחקלאות למען כלל אזרחי המדינה ולמען הדורות הבאים."

   

  המפגינים החזיקו שלטים: "החקלאות מתייבשת – ישראל מתביישת", "מדינה אוכלת חקלאיה", "העם דורש פרי ישראלי", "עגבניות ישראליות א לא להיות".

  כ-500 מפגינים הגיעו לצומת יוקנעם בשיירות איטיות של טרקטורים מכל רחבי הצפון ישירות אל הצומת, חלקם עם סוסים, חסמו כבישים, שפכו חציר ושפכו חלב.

  כ-600 מפגינים באגמון החולה הגיעו אף הם בשיירות של טרקטורים ורכבים כבדים ושפכו סחורה חקלאית על הכבישים. כ- 200 חקלאים הפגינו בצומת חפר בעודם מעמידים טרקטורים על הכביש ושופכים חלב. למעלה מ- 150 מפגינים הפגינו בצומת עין יהב שבערבה ובצומת יוטבתה והסבירו לעוברים ושבים מאילת על מצב החקלאים.

   

  מזה מספר שנים שהחקלאות מצויה במשבר קשה אשר הולך ומחריף כאשר משקים חקלאיים נמצאים בסכנה קיומית ומוחשית וחקלאים רבים איבדו את חדוות היצירה בשל חוסר רווחיות, בירוקרטיות, בשל מיסים מיותרים המושתים עליהם ובשל שחיקה במעמדם וחלקם אף מוצאים עצמם סוגרים את מפעל חייהם.

  בשנה וחצי האחרונות ניהלה התאחדות חקלאי ישראל מו"מ עם משרד האוצר והחקלאות על תכנית אסטרטגית ל- 15 שנה על כלל נושאי החקלאות. המו"מ הגיע לידי מבוי סתום לאחר שמשרד החקלאות והאוצר הודיעו כי הוא מתנה את כל ההסכם בפתיחת ייבוא פרוע ובביטול התכנון בענפי ההטלה והחלב.

  בהתאחדות חקלאי ישראל מביעים התנגדות: "על הממשלה להתעשת, להציב את החקלאות על סדר היום הלאומי ולהכריע מידית את כלל הנושאים החקלאיים העומדים על הפרק עד לסוף שנת 2016, ללא כל דיחוי".

   

  ראשי התאחדות חקלאי ישראל דורשים ממשרד האוצר והחקלאות לטפל באופן מידי בבעיות החקלאות לרבות: הורדת מחירי המים וביטול הלאמת אגודות המים החקלאיות, עצירת הייבוא הפרוע, טיפול בפערי התיווך זאת לצד בניית שוק סיטונאי חדש, טיפול בכל סוגיית העובדים הזרים, תמיכה בייצוא החקלאי, הסדר בענף ההטלה, הסדר בקרן הביטוח של החקלאים – קנט ומנהלת השקעות.

   

  מזכ"ל תנועת המושבים ויו"ר התאחדות חקלאי ישראל, מאיר צור: ״היום זו יריית הפתיחה של המאבק שלנו. אנחנו נמצאים כאן היום, מאות חקלאים, כדי לומר לממשלה - די! עד כאן! על ממשלת ישראל להתעשת ולגלות אחריות לאומית על החקלאות, לתמוך ולטפל בכלל בעיות החקלאים - הייבוא הפרוע מאיכות גרועה על חשבון החקלאים, מחירי המים הגבוהים, פערי התיווך, בעיית העובדים הזרים ותמיכה בייצוא החקלאי. על המדינה להבין שסכנת הקיום של החקלאות תשפיע באופן ישיר על הצרכנים ועל ביטחון המזון במדינה".

   

  ח״כ איתן ברושי ויו"ר הלובי החקלאי בכנסת: "החקלאות הגיעה לנקודת זמן בה היא חייבת להיות מאוחדת ונחושה על מנת להיאבק על המשך קיומה. זהו יעד לאומי ואינטרס קיומי למדינה. אנחנו נמצאים ערב אישור תקציב דו-שנתי, והמשימה היא להבטיח מדיניות ברורה, ודאות ויציבות לחקלאים ולחקלאות כולה. אם לא נקבל תשובות מספקות, תוך ימים, לשאלות המרכזיות נצטרך לנקוט בצעדים חסרי תקדים - כולל השבתת מזון".

  עבור לתוכן העמוד