מועצה אזורית עמק יזרעאל
  מועצה אזורית עמק יזרעאל
  דלג על מועצה אזורית עמק יזרעאל

  מועצה אזורית עמק יזרעאל

  ת.ד. 90000, עפולה 1812003

  בית המועצה ליד קיבוץ מזרע

  למפה ב- waze לחץ כאן

  טלפון: 04-6520111

  פקס: 04-6520000

  דוא"ל - info@emekyizrael.org.il

  מוקד 24/7: 04-6520100

  שעות פעילות: 7:30-16:000

  נלחמים על החקלאות

  2/11/2016

  ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל, ויו"ר מרכז חקלאי העמק, אייל בצר ביום החקלאות בכנסת: "דורש להקים ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת נושא מיעוט בנים ממשיכים בחקלאות".

   

  עדת החוץ והביטחון, בראשות ח"כ אבי דיכטר , קיימה השבוע דיון בנושא "חשיבות עיקרון 'התלם האחרון' בחקלאות לביטחון מדינת ישראל", במסגרת יום החקלאות וההתיישבות אשר צוין השבוע בכנסת.

   

  בדיון השתתפו חברי כנסת, ראשי רשויות, חקלאים ונציגי הקיבוצים והמושבים. במסגרת הדיון בוועדה, אמר ח"כ איל בן ראובן (המחנה הציוני), חבר השדולה החקלאית: "החקלאות היא מרכיב עיקרי במושג ציונות שכל כך חשוב לנו לשמור עליה. בכל אירוע ביטחוני החקלאים הם אלה שמשלמים את המחיר, בזמנים של מתיחות ובוודאי כאשר יש לחימה. החלטת שר האוצר להוריד מכסים לטובת הורדת המחירים בשוק, אולי נובעת מדאגה עמוקה לחקלאי איטליה ויוון, בוודאי שהמרכיב הלאומי לא היה חלק ממנה. אנו משקיעים כ"כ הרבה בחיל האוויר, בחיל הים, בזרועות הארוכות שלנו, וצריך להבין שהחקלאים הם מרכיב בסיסי בזרוע היבשה שלנו. פרופ' ארנון סופר אמר שהחקלאות איננה רק תרומה שולית לביטחון, אלא אבן יסוד בביטחונה הלאומי של ישראל. עיקרו אבן זו ממקומה ותגלו כי המפעל הציוני כולו קורס".

   

  ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל ויו"ר מרכז חקלאי העמק, אייל בצר, שהינו חקלאי בעצמו, אמר במהלך הדיון: "במדינת ישראל היחס של מספר החקלאים למספר התושבים הוא הנמוך ביותר במדינות ה OECD ואני דורש הקמת ועדת חקירה לבדיקת הנושא של מיעוט בנים ממשיכים בחקלאות. כפי שהיה במשבר המים – רק לאחר שהוקמה ועדת חקירה, כל החסמים הוסרו וגילינו שיש מספיק מים במדינה. כיום, אנו סובלים מפגיעה מתמשכת בחקלאות, אין בנים ממשיכים. אני דור שלישי לחקלאות וספק רב אם בניי ונכדיי ימשיכו להיות חקלאים. צריך לבדוק מדוע צעירים חוששים להמשיך בחקלאות – מדובר במקצוע הפכפך והמדינה שלנו, במקום להקטין סיכונים, רק מגדילה אותם".

  עבור לתוכן העמוד