מוזאון העמק ביפעת

על שם עודד ארצי בקיבוץ יפעת
1/09/2016 עודכן בתאריך

ה"מוזיאון לראשית ההתיישבות" הינו חלק מהמרכז לתולדות ההיישבות בעמק יזרעאל. המוזיאון מציג, מתעד ומשמר את תרבות החומר והרוח של תקופת ההתיישבות החלוצית שיתופית (קיבוץ ומושב) בעמק יזרעאל.

זהו המוזיאון מהגדולים בסוגו בישראל. במקום אוסף גדול ועשיר של חפצים אוטנטיים כלי עבודה, מיכון חקלאי, המוצגים בפרקי תצוגה (שערים) המתארים את אורח חיי החלוצים.

השערים עוסקים בעליה, ראשונים, קק"ל, להיות חלוץ, חקלאות מסורתית, ביתן השדה, הדבש (ראה הרחבה בהמשך), מושב, קיבוץ ומה שביניהם. (בעלי מלאכה, מים, כיתת לימוד, מרפאה). לאחרונה נוצר קשר גם עם מוזיאון הבקר והחלב הנמצא בסמוך לאתר.

בנוסף קיימת במקום תצפית מרהיבה על עמק יזרעאל (מצפה עופר, ע"ש עופר איילי, בן יפעת שנפל במלחמת יום כיפור). בחצר המוזיאון קיים גם קרון רכבת משופץ, המציין את הקשר של המקום והאזור ל"רכבת העמק" האגדית, המציינת בימים אלה מאה שנים להקמתה.

 

"ביתן הדבש":
מציג את התפתחות ענף גידול הדבורים בעמק יזרעאל ובארץ. הביתן בנוי כמבנה משושה בעל קירות זכוכית, המזכיר מבנה של חלת הדבש. התצוגה עוסקת במשפחת הדבורים, אויבי המכוורת, בתי גידול מסורתיים לדבורים לעומת כלים חדישים (כוורות לסוגיהן), עבודת הדבוראי, גידול מלכות, רדייה ודונג. כמו"כ ישנה פינת
זיכרון למגדלי דבורים שנפלו במערכות ישראל, ואחרים. מחוץ לביתן ישנה כוורת זכוכית המאפשרת הצצה לחיי משפחת הדבורים וכן "ספארי דבורים" מרעה דבורים מאחורי רשת, המאפשר צפייה בפעילות חיה של הדבורים. (כאשר הצופה מוגן).

הפעילות עוסקת בהכרת משפחת הדבורים, המחשה, הדרכה בביתן, יצירה, טעימת חלה, וסיפורי דבש ודבורים.

 

מוזיאון הרפת:
מציג ומתאר את התפתחות ענף החלב והבקר בארץ.
זהו המוזיאון היחיד מסוגו בישראל. ניתן לראות במקום חפצים ומוצגים מראשית התפתחות הענף, מכונות חליבה, כלי האבסה, ציוד רפואי, איך מנתחים ניתוח קיסרי את הפרה, ושלל תמונות המעידות על איך התפתח ואיך נוצר הכל.

עבור לתוכן העמוד