היוגב

25/07/2016 עודכן בתאריך
מושב עובדים, נוסד בשנת 1949
  • כתובת: היוגב, 1923200
  • דוא"ל מזכירות: mazkirut@hayogev.org.il 
  • מזכיר: יעל דגני
  • רכזת קהילה: 
  • מזכיר אגודה חקלאית: יהודה פינסקר
  • יו"ר ועד מקומי: אורן זמל
  • טלפון: 04-9893772
  • פקס: 04-9894185
  • אתר היוגב


הצג מפה גדולה יותר

מקור השם: בשמו של המושב באה לידי ביטוי שאיפת המייסדים לחקלאות של פלחה ו"התלם הארוך".

רקע והתיישבות 
מייסדי מושב היוגב היו מחלוצי הנגב בטרם קום המדינה , בבית אשל (1943 - 1948) ששכנה כ-2 ק"מ מזרחית מבאר-שבע הערבית. בית-אשל הייתה שרויה במשך כחצי שנה במצור והצבא המצרי הפגיז אותם יומם ולילה עד שלא נשאר שום דבר שלם על פני הקרקע. עם כיבוש באר-שבע בידי צה"ל והסרת המצור התפנו החברים למחנה זמני בכפר-ויתקין עד אשר עלו להתיישבות - ביחד עם משפחות צעירות נוספות - באדמות הכפר הערבי לשעבר חירבת- ליד אל-עוודין בלב עמק יזרעאל.

בסוף שנת 1950 עלו ראשוני המתיישבים על הקרקע ונכנסו לבתיהם שהוקמו באמצעות הסוכנות היהודית. בגלל אילוצי התקציב הדל נאלצנו לקמץ בגימור הבתים. הם לא טויחו - למעט חדר אחד - לא היו דלתות פנימיות ומרצפות, התקרה מחומר דמוי קרטון, ללא תריסים ובית השימוש במבנה עץ- פחים בחצר. ואם זה לא הספיק, הרי משפחה ש(עדיין) לא היו לה ילדים נאלצה להפריש חדר אחד משני החדרים למטרת - גידול אפרוחים!

למרבה הצער, גם פיתוח המשק החקלאי היה רצוף קשיים: 60 דונם אדמת פלחה (באין מים) שלעיבודם עמדו לרשותנו בהמת-עבודה אחת לשני משקים (בשפתנו: חצי בהמה), פרה ועגלה, 60 תרנגולות- מטילות ולאחר שנתיים: 5 דונם שלחין עם ציוד לקוי. גם האופציה של עבודת-חוץ - להשלמת הפרנסה - לא הייתה ריאלית, במיוחד נוכח קשיי תחבורה. על- אף הקשיים הלך והתפתח המשק החקלאי. תוספת מים אפשרה הגדלת היצור, ניטעו מטעים, הרפת גדלה, חברים פיתחו ענף הלול ומסלולים ייחודיים. לקראת סוף שנות ה-60 ניתנה אפשרות להרחבת הרפתות והתפתח ענף חדש: פרחים בבתי צמיחה, ענף עתיר השקעה, במושגים של אז, ועתיר עבודה.

עם עידן הטכנולוגיה חלו שינויים מפליגים במבנה המשקי שהביא בעקבותיו לשינוי בכיוון פיתוח המושב. לא עוד משק חקלאי מעורב שבו יש לכל מושבניק גם קצת מזה וגם קצת מזה: פרות ותרנגולות, גידולי מספוא וירקות, וגם מטעים ושאר הענפים. הכיוון החדש הביא אתו הצורך להתמחות בענף אחד בעל ציוד טכני מעודכן הדורש השקעה כספית ניכרת, לכן ענפי החקלאות כיום הם בעלי פוטנציאל של יצור גדול: רפתות לחלב ובשר, בתי צמיחה לפרחים ותבלינים ליצוא וכדומה. בתהליך הזה נפלטו חלק מהחקלאים ועברו לתעסוקה אחרת. כך פיתחו ענפי מלאכה או מסחר עצמאיים כגון מוסך, מלאכת מחשבת (תכשיטים), ביטוח, ועיבוד תוצרת חקלאית: בית בד לשמן-זית, מחלבה לייצור ומכירת תוצרת חלב, מפעל למיצי פירות, גידול דבורים) ועוד.

בשנת 2015 חיים במושב כ-730 תושבים.

תעסוקה 

חקלאות: רפת, לול, חממות, פרחים ובית-בד אשוש (תיירות חקלאית) חלק מחברי המושב מוצאים את פרנסתם כשכירים או עצמאים בענפים לא חקלאיים.

חינוך

הגיל הרך: במושב קיים גן

בי"ס יסודי: "פלגים" בקיבוץ הזורע

בי"ס תיכון: תיכון אזורי מגידו בקיבוץ עין השופט

כדאי לטייל

מבחר אתרי טבע, הסטוריה ומורשת במועצה האזורית עמק יזרעאל

 

עבור לתוכן העמוד