נחל תבור עליון

טיול רגלי /אופניים / רכב בשביל נוף על גדת נחל תבור עילי
1/09/2016 עודכן בתאריך

 

נטייל ברגל, באופניים או ברכב בשביל נוף חדש שהכשירה קק"ל על גדת נחל תבור עילי, בסבך עצי יער, למרגלות הר תבור. השביל עובר בחלקו בצל פלגי מים הזורמים בזרימה איטית.

כיצד מגיעים?

נוסעים צפונה בכביש עפולה-צומת גולני (כביש 65). מעט לפני כפר תבור, בצומת גזית, ישנה פנייה מזרחה לכביש 7276 המוביל ליישובים עין דור, כפר מיסר וגזית. כקילומטר מהצומת יש לרדת ימינה בשביל עפר, על פי השילוט, אל נחל תבור ואל תחילת המסלול.

המסלול:

אנו נצא לטייל בקטע אחד של שביל נוף שהוכשר ושולט בימים אלה על ידי קק"ל, רשות ניקוז ירדן דרומי והמשרד להגנת הסביבה על גדות נחל תבור עילי. קטע זה של הנחל מהווה שלב ראשון של הפיתוח לאורך כל הנחל.

יובליו העיליים של נחל תבור מנקזים את הרי נצרת ואת הר תבור. הנחל ממשיך וזורם בלב הרמות המזרחיות של הגליל התחתון, עובר דרך בקעת בית שאן ונשפך לנהר הירדן. אורך האפיק הראשי כ-32 ק"מ. שטח אגן ההיקוות כ-210 קמ"ר.

אפיק הנחל מאופיין בזרימות קבועות של מעיינות מחד ובשיטפונות מאידך. נחל תבור שוכן בשולי החבל הים-תיכוני ותופעה מעניינת במיוחד היא מגוון צמחי המדבר והצמחים הים-תיכוניים הצומחים בנחל. 

 

באתר שני סוגי שבילים:
א. דרך רכב לכלי רכב בשדות החקלאיים, לאורכה תצפיות לנוף.
ב. לאופניים שביל מתפתל לאורך תוואי הנחל.

 

מקרא למפה: - ניתן להורד בצד שמאל!

אזור גאוגרפי: מרכז הגליל התחתון (צפונית מזרחית לעמק יזרעאל)
מתאים ל: כל המשפחה - לרוכבי אופניים ולהולכי רגל וגם לכלי רכב ממונעים בדרך השדות החקלאיים
עונה מומלצת: כל השנה
דרגת קושי לרוכבי אופניים: קלה
הערות: אין לשתות ממי הנחל, הברכות והמעיינות ואין לרחוץ בהם! אנא, שמרו על הניקיון. קחו את האשפה עמכם. הנסיעה, הרכיבה וההליכה מותרות בדרכים ובשבילים המסומנים בלבד. אין לסטות מהדרכים המסומנות לשדות החקלאיים. לנוהגים ברכב, אנא התחשבו בהולכי הרגל וברוכבי האופניים
משך המסלול: כחצי שעה הליכה ברגל וכשבע דקות נסיעה ברכב (מסומן בירוק)
מפת עזר: מפת סימון שבילים מס' 3 "הגליל התחתון, הגלבוע והעמקים"
חניוני נופש: בהר תבור - שולחנות לפיקניק
התאמה למוגבלים בתנועה: בחניון הר תבור שולחנות מותאמים לנכים
אתרים נוספים בסביבה: הר תבור, כפר תבור

 

עבור לתוכן העמוד