פרויקטים באגף קהילה ורווחה המנצחים ביזרע-ראלי חוגגים יובל בקיבוץ הסוללים נוער מתנדב בהושעיה סטודנטים ב"מכללת ותיקים"
  היחידה לרווחת הוותיק בקהילה
  דלג על היחידה לרווחת הוותיק בקהילה

  היחידה לרווחת הוותיק בקהילה

  מנהלת היחידה: אתי גפן

  טלפון מזכירות: 04-6520066/7

  פקס: 153-4-6520068

  מוקד חירום: 118

  שעות פעילות המשרד: 8:00-16:00

  צור קשר - היחידה לרווחת הוותיק בקהילה

  בקשה לתרגום לשפת הסימנים

   

   

  שירותים בקהילה

  8/05/2018 עודכן בתאריך

  מועדוני ותיקים

  במרבית הישובים בעמק פועלים מועדוני ותיקים אשר מספקים שירותי פנאי, תרבות וחברה המופעלים על ידי אגף קהילה ורווחה בשיתוף עמותת ותיקי עמק יזרעאל.

  אגף קהילה ורווחה מקצה תקציב עידוד לפעילויות המועדונים. מדי שנה נשלחת רשימת הפעילויות המומלצות והמסובסדות, אשר מהן בוחרים המועדונים את הפעילות הישובית בנושאים שונים: תרבות ופנאי, שמירה על הבריאות, זכויות, רווחה, קהילה ועוד.

   

  בנוסף האגף מפעיל שני מועדוני מופ"ת של משרד הרווחה בישובים עין דור וגזית.

   

  למי פונים? מזכירות היישוב.

   

  מידע למפעילי מועדונים

  אגף קהילה ורווחה מקצה תקציב עידוד לפעילויות המועדונים ומדי שנה נשלחת רשימת הפעילויות המומלצות והמסובסדות, מהן בוחרים המועדונים את הפעילות היישובית בנושאים כמו תרבות ופנאי, שמירה על הבריאות, זכויות, רווחה, קהילה ועוד.

  מפעילי המועדונים מלווים לאורך השנה על ידי תמי אדלשטיין, מנהלת תרבות ופנאי בעמותת ותיקי עמק יזרעאל, ועל ידי איילת אפשטיין עובדת סוציאלית קהילתית באגף קהילה ורווחה.

   

  למי פונים? איילת אפשטיין, עו"ס קהילתית טל. 04-652006/7 ayelete@eyz.org.

   

  סדנאות והרצאות ביישובים

  אגף קהילה ורווחה מציע סדנאות והרצאות העצמה והעשרה לוותיקים הנערכות ביישובים.

  • סדנת כלים לשיח גישורי בין דורי במשפחה -  הסדנא מציעה כלים, ידע ומיומנויות המאפשרים דיאלוג משפחתי מצמיח ובונה עם הבנים/בנות בעיקר סביב נושאים מהותיים כמו המשכיות המשק החקלאי או סביב קונפליקטים במשפחה הרב-דורית.
  • סדנת הכנה לפרישה -  הסדנא משלבת מתן כלים להתנהלות פיננסית מושכלת בגיל השלישי ולאחר הפרישה, מידע וייעוץ בנוגע לזכויות וסוגיות משפטיות ומתן כלים למעבר מפרישה לצמיחה.
  • סדנת בטחון אישי בגיל השלישי -  הסדנא עוסקת בהיבטים שונים של בטחון ורווחת האזרח הוותיק במשפחה ובקהילה; צוואות, ירושות ואפוטרופסות, כלים לתקשורת מכבדת במשפחה הרב דורית, מידע על שירות "קהילה תומכת", זכויות האזרח הוותיק ועוד.
  • סדנת סבתאות בעידן המודרני - הסדנא עוסקת בתיאום ציפיות, מעורבות והתערבות: מהן הציפיות של הילדים שהפכו להורים, מהוריהם לגבי הסבתאות? כיצד נוכל להיות מעורבים בחיי הנכדים במידה נכונה ומהם הגבולות.האם וכיצד ניתן למנוע חילוקי דעות, סכסוכים או מאבקי כוח.
  • סדנת מיומנויות לבניית החוסן הנפשי- גופני -  הסדנא מעניקה כלים מעשיים לשיפור החוסן האישי והתמודדות הוותיק עם המטלות והאתגרים ההתפתחותיים הייחודיים לשלב זה של החיים. כלי החוסן כוללים, בין היתר, מיומנויות לאיזון פסיכו-פיזיולוגי, זיהוי ותיקון מחשבות מכשילות, הקשבה ומיומנויות תקשורת בין-אישית, התמודדות עם סוגי אובדן שונים האופייניים לגיל, חיזוק הקשר עם המטפל העיקרי ועוד.
  • "אופקים חדשים" - ללמוד להתפתח, להעביר את זה הלאה; הסדנא מכוונת לסייע לבני הגיל שישתתפו בו לממש את משאביהם האישיים, תבונתם, ניסיונם המקצועי והאישי, גם בלחוות תהליכי התפתחות אישיים וגם בלרכוש יכולת ללוות ולתמוך בהמשך בבני גילם בתהליכים מקבילים.
  • סדנת היכרות עם שימושי מחשב, אינטרנט וסמארטפון - סדנא המיועדת לוותיקים שמעוניינים בהדרכה והכוונה לשימוש ביישומי מחשב ופלאפון. מבלי להזדקק לתיווכם של הילדים והנכדים. השליטה באינטרנט ובמחשב יכולה לספק שעות רבות של עניין והנאה, וכן לקדם יצירה של קשרים חברתיים.                                                        

  **מספר המפגשים של כל סדנא ייקבע עם היישוב בהתאם לצורך.

   

  הרצאות נוספות:

  האגף גם מסבסד הרצאות בנושאים רלוונטיים לוותיקים שמטרתם להנגיש לתושבים מידע על זכויות ושירותים, ולהציע כלים להתמודדות עם אתגרי ההזדקנות:

  • התמודדות עם שינויים בגיל השלישי
  • צוואות ירושות ואפוטרופסות
  • התמודדות בני המשפחה עם הטיפול בבן זוג/הורה דמנטי
  • מיניות וזוגיות בגיל השלישי
  • כלים לתקשורת מכבדת במשפחה הרב דורית
  • התנדבות בגיל השלישי
  • יחסי כלה-חמות במשפחה הרב דורית
  • מיומנויות לבניית החוסן הנפשי-גופני
  • סבתאות בעידן המודרני
  • איכות חיים ורווחה נפשית בזקנה

  למי פונים? שני בירגר, עובדת סוציאלית, תחום וותיקים, טל. 04-652006/7, shanib@eyz.org.il

   

  התנדבות ותעסוקת ותיקים

  מחלקת המתנדבים מזמינה אותך לבחון את האפשרות לשלב פעילות התנדבותית בשגרת החיים, בין אם באופן יומי, שבועי או בתדירות אחרת. בעמק פועלים עשרות עמותות וארגונים, מיזמים ופרויקטים המופעלים על ידי מתנדבים ומתנדבות תושבי האזור. רבים מהם גמלאים וגמלאיות.

  למידע נוסף - מחלקת מתנדבים במועצה.

   

  למי פונים? ענת ירון, מנהלת המחלקה להתנדבות באגף קהילה ורווחה, 04-6520702,   anaty@eyz.org.il/

  סיגל אהרון, מנהלת תחום מתנדבים, עמותת ותיקי עמק יזרעאל, 046520733, sigal@eyz.org.il.

   

   

  ליווי וועדות וותיקים ביישובים- עמק לדורות

  אנו מאמינים כי על יישובי העמק לפתח רצף שירותים יישוביים העונים על צרכים שונים ומשתנים של הוותיקים כגון- פנאי, תעסוקה, רווחה ובריאות, נגישות, תרבות ועוד. צורת ההתארגנות המומלצת היא על ידי ועדת מתנדבים יישובית שתפעל ותקדם את נושא הוותיקים ביישוב.

  אנו עושים זאת יחד אתכם!

  עו"ס איילת אפשטיין, עובדת סוציאלית קהילתית יחד עם עו"ס היישוב, ילוו, ידריכו ויכשירו את בעלי התפקידים והמתנדבים בישוב למימוש חזון שילוב הוותיקים במרקם היישובי.

   

  למי פונים? איילת אפשטיין, עו"ס קהילתית טל. 04-652006/7,      ayelete@eyz.org.il

   

  קבוצות חברתיות

  היחידה לרווחת הוותיק, באגף קהילה ורווחה, מציעה לתושבי המועצה תמיכה, הדרכה וטיפול במסגרת קבוצתית בהתאם לצרכים העולים מהשטח. במסגרת זו מתקיימות קבוצות לוותיקים ובני משפחתם שמטרותיהן: שיפור איכות החיים ומצב הבריאות, חיזוק רשתות התמיכה החברתיות והרחבת מגוון האסטרטגיות והכלים המוצעים להתמודדות יעילה יותר עם תקופת הגיל השלישי. הקבוצות מייצרות הזדמנויות אין ספור ליצירת קשרים רגשיים חדשים והרחבת האינטימיות בקשרים קיימים.

  • כלל הקבוצות מונחות על ידי עובדים סוציאליים ואנשי מקצוע מומחים בעבודה עם וותיקים.
  • פתיחת הקבוצות מותנית במספר נרשמים מינימלי.
  • סבסוד יתאפשר על פי מבחני הכנסה.
  1. קבוצת "מנגינת חיי בעמק"- קבוצה ייחודית לוותיקי העמק ולמורשת ההתיישבותית שלהם. הקבוצה מאפשרת לחברים בה לספר את סיפור חייה בעמק דרך כלים יצירתיים כמו- סיפורים, שירים ועוד.
  2. קבוצה לפיתוח מיומנויות חברתיות- CBT - תתמקד במתן מיומנויות חברתיות ואישיות להפחתה וצמצום של תחושת בדידות ובעידוד לשינוי דפוסי חשיבה והתנהגות.
  3. קבוצת "שבילים בעמק"- הקבוצה נפגשת ומטיילת במסלולים בסביבות העמק, ומונחית על ידי מנחה העובדת עם הטבע בשיטת טבע-תרפיה. ההנחה כי הקשר והדיאלוג בין האדם לטבע מהווים מקור לריפוי, העצמה וצמיחה רגשית. מטרות הקבוצה הן העצמה אישית וקבוצתית, חיזוק תחושת היכולת, פיתוח משאבי התמודדות וחיזוק מיומנויות חברתיות.
  4. קבוצת אלמנים ואלמנות- קבוצות תמיכה לאלמנות ולאלמנים לאחר גיל פרישה, שמטרתן העיקרית לתת סיוע רגשי בעת המשבר וליווי תומך בהתארגנות לקראת חזרה אל שגרת החיים.
  5. קבוצה למתמודדים עם מחלות כרוניות/ מצבים בריאותיים מאתגרים- מטרת הקבוצה היא להעניק כלים ומיומנויות העצמה וצמיחה במצבים בריאותיים מאתגרים. בקבוצה יהיה שילוב של עבודה עם מדיטציה, דמיון מודרך ושיחה.

   

  למי פונים? שני בירגר, עובדת סוציאלית, תחום וותיקים, 04-652006/7, shanib@eyz.org.il 

  עבור לתוכן העמוד