פרויקטים באגף קהילה ורווחה המנצחים ביזרע-ראלי חוגגים יובל בקיבוץ הסוללים נוער מתנדב בהושעיה סטודנטים ב"מכללת ותיקים"
  היחידה לרווחת הוותיק בקהילה
  דלג על היחידה לרווחת הוותיק בקהילה

  היחידה לרווחת הוותיק בקהילה

  מנהלת היחידה: אתי גפן

  טלפון מזכירות: 04-6520066/7

  פקס: 153-4-6520068

  מוקד חירום: 118

  שעות פעילות המשרד: 8:00-16:00

  צור קשר - היחידה לרווחת הוותיק בקהילה

  בקשה לתרגום לשפת הסימנים

   

   

  ותיקים במצבי סיכון

  15/05/2018 עודכן בתאריך

  מיהו וותיק בסיכון?

  "סיכון" משמעו איום על בריאותו של האדם, ביטחונו ורווחתו הכוללת. גורמי הסיכון העיקריים הינם: גיל 75 ומעלה, בעיות בריאות, מוגבלות בתפקוד, תלות בזולת, בידוד חברתי, רשת תמיכה מצומצמת ויחסים בעייתיים במשפחה.

   

  ירידה קוגניטיבית 

  דמנציה, או במינוחה העברי "שיטיון", היא אוסף של תסמינים המראים על פגיעה בתפקודי המוח, פגיעה בתפקוד ושינויים בהתנהגות, כגון פגיעה ב: זיכרון, שפה, תפיסה, יוזמה, יכולת זיהוי ושיפוט, התמצאות בזמן ובמקום. בדרך כלל הסימפטומים של דמנציה מחמירים עם הזמן, החולה יתקשה יותר ויותר בביצוע פעילויות יומיומיות, ועם הזמן ייעשה תלוי לחלוטין באחרים.

   

  מוקד סיוע לחולי אלצהיימר - מוקד הזמין בכל שעות היממה ונותן מענה לבני משפחה של חולה אלצהיימר או סובל מדמנציה במגוון נושאים: התמודדות עם התנהגויות מאתגרות, תקשורת, אבחון, מיצוי זכויות, ירידה תפקודית ועוד. 

  03-5599333

   

   

  התעללות והזנחה

  התעללות בקשישים יכולה להיגרם על-ידי אדם מסביבתו הקרובה של הקשיש, כגון: בן משפחה מטפל, מטפל זר, צוות טיפולי בבתי אבות וכד'.

   

  להלן הסבר קצר לגבי סוגי התעללות אפשריים:

  • התעללות פיזית- כאב או פגיעה פיזית כתוצאה משימוש בכוח כלפי הקשיש. פגיעה פיזית כוללת: מכות, דחיפות, סטירות, דקירות, כוויות, קשירה פיזית, מתן מינון של תרופות יתר ועוד.
  • התעללות מינית- מגע מיני כלשהו בניגוד לרצון הקשיש, כגון: נגיעות באיברים מוצנעים בגופו, אונס, החדרת גופים זרים וחשיפת איברי מין.
  • התעללות נפשית- גרימת סבל נפשי וכאב רגשי על-ידי פגיעות מילוליות, הפחדות, עלבונות, השפלות, איומים, צעקות, התעלמות מבקשות הקשיש והתנהגות אליו כאל ילד.
  • ניצול כלכלי- ניצול לרעה כולל שימוש לא חוקי, לא הולם ולא מוסמך ברכושו וכספיו של הקשיש. ניצול כלכלי כולל: הונאה, גניבה או לקיחת רכושו ללא קבלת הסכמת הקשיש או תוך כדי איום וסחיטה.
  • הזנחה- כאשר לא מספקים את צרכיו הבסיסיים של הקשיש כגון: אוכל, ביגוד וטיפול רפואי. בנוסף, בידודו של הקשיש ונטישתו, נחשבים גם הם להזנחה.

  ** חשוב לדעת: בכל מקרה של חשש להתעללות, הזנחה או ניצול של קשיש חסר ישע, החוק מחייב לפנות לעובד סוציאלי על פי חוק (פקיד סעד) לחוק ההגנה על חוסים,במחלקה לשירותים חברתיים או להגיש תלונה במשטרה.

   

  למי פונים? רשימת עובדים סוציאליים לפי יישובים

  עבור לתוכן העמוד